POLİTİKA

KORONADAN KOLONYAYA!

KORONADAN KOLONYAYA!
AHMET SERT
AHMET SERT( ahmetsert@gmail.com )
447 defa
19 Mart 2020 - 0:14

Son birkaç yıldır üzerimizden kara bulutlar eksik olmuyor. 2020 Maşallah üzerimizden silindir gibi geçti sadece üç ayda.

Savaş, deprem, ekonomik zorluklar derken son birkaç haftadır da ülke ve şehir olarak Korona virüsü kâbusunu yaşıyoruz.

Dünyanın öbür ucu Çin’de çıkan ve sadece daha önce ismini bile duymadığımız Vuhan isimli bir şehirle sınırlı Covid-19 isimli bir virüs dünyaya diz çöktürmüş durumda.

Başarılı diyebileceğimiz uygulamalarla 3 Marta kadar ülkeye sokmadığımız virüs “şimdilik” 47 kişiyi hasta etmiş durumda. Belki de dibimizdeki birinde bulunan virüsle burun buruna yaşıyoruz da haberimiz yok.

Devlet radikal diyebileceğimiz önlemler almış, son nokta olan sokağa çıkma yasağına da ramak kalmış durumda. Bundan sonrası vatandaşa kalmış; alacağı iki temel önlem var. Birincisi sosyal mesafe koymak, diğeri el temizliği başta olmak üzere kişisel hijyeni iyi uygulamak.

Bu ülke ve şehir zamanında çok salgın hastalık gördü; yaşadı. Kolera, sıtma, verem…

Günümüzde çok görülmeyen, nadir olarak görüldüğünde ise modern tıbbın imkânlarıyla hemen önlem alınan sıtma, verem gibi hastalıklar o dönem için çok öldürücüydü. Devlet ve yerel idareciler bu hastalıklarla ciddi şekilde mücadele etmeye çalışmışlardı o dönemlerde.

Verem Savaş dispanserleri, Sıtma mücadele teşkilatları bu dönemin ürünleridir. Ancak hiçbiri bu hastalık kadar dehşet ve panik yaşatmadı.

Bir anda dünyaya yayılan bu virüs ülkemize de gelince, bir de üstüne üstlük aslı astarı olmayan tevatürler, rivayetler, algı operasyonları devreye girince işin içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı.

Panik içinde devlet ve insanlar bir çıkış yolu bulmaya çalışırken “kelle paça çorbası için” diyenlerden, “Sirkecilere”, “virüsten en iyi kolonya koruyormuş” diyenlere kadar geniş bir yelpazede “öneri bombardımanına” maruz kaldık.

Bunlar yetmiyormuş gibi bir de üzerine tüy diken “laf dinlemeyen” insanımıza ne demeli…

Bakanlık oluşturduğu bilim kurulunun tavsiyelerine dayanarak, virüse maruz kalmamak için tüm vatandaşlarca kolayca uygulanabilecek ve “14 kuralı ” diye bilinen temel kurallar önerdi.

Kurallar gayet basit ve net. Yurtdışından geldiysen 14 gün evden çıkma.

Ama vatandaşımıza laf anlatmak ne mümkün.

Yok; “illa çıkacağım.” Peki, hani nerede kaldı Allah’ın ben bile affedemem dediği kul hakkı.

Aman Allah’ım, ondan sonraki ortam tam anlamıyla toz duman…

“Yurtdışından gelen diğer insanlara değil de sadece umrecilere niye yükleniyorsunuz” diyenlerden, karantina altına alınan bazı teyzelerin “çemkirmelerine”, her olayda olduğu gibi “sayı şu kadar değil aslında çok daha fazla” diyenlere kadar ibretlik görüntüleri hayretler içinde izledik.

Sosyal mecralar zaten tam bir “çöplük” haline geldiği için, bu ortamda bile her türlü bilgi çarpıtmayı, yanıltmayı yapanlar yine “fitne tohumu” saçmaya devam ettiler.

Hele o karaborsacılık, istifçilik, eski ismiyle “ihtikâr” yapanlar… Yatacak yerleri yok.

Bugün kazandın belki, yarın o kazandığın para sana hayır getirir mi? Çoluğuna / çocuğuna nasıl yedireceksin bu “haksız, haram” kazancı; senden çıkacak çok daha fazlası gafil…

Bu noktada artık alınan önlemlerle alışveriş Merkezleri ve lokantalar dışında çoğu işyeri geçici olarak kapalı. Yakın zamanda; tıbbi önlemlere ilave olarak ekonomik olarak etkilenen iş âlemine, piyasalara yönelik alınacak kararlar da etkilenecek. Can suyu bir nevi…

Bu ortamda makro düzeyde işler böyleyken mikro ölçekte en kazançlı çıkanların başında kolonyacılar ve körfezimizdeki zeytinyağı sabunu üreticileri geliyor.

Zamanında çok yazdık; bu şehir “kolonya şehriyse”, bir kolonyacılar çarşısı, sokağı yapılsın.

Ama nafile, beyhude bir çaba; basit bir tabelayı koydurmayı bile beceremedik. İnşallah bu günleri arayacak duruma gelmezler. Ne yapalım bir türlü “büyük düşünelim” söylemimiz karşılık bulmuyor.

Bildiğim kadarıyla sadece bir firmamız organize sanayi bölgemizde fabrikasyon olarak kolonya üretimi yapıyor. Birçok büyük market zincirinin raflarında Konya, Ankara gibi şehirlerde üretim yapan kolonya şirketlerinin ürünlerini görüyoruz yıllardır. Bu konuda bile sadece “ismen” varız cismen değil…

Bu salgın da geçecek elbet…

Ama bundan sonrası için devletlere ve toplumlara da birçok yeni şey öğreterek…

Bazı huylarımızı, davranışlarımızı değiştirmenin zamanının geldiğini kafamıza kafamıza vurarak…

Son olarak yerel gündeme ait iki soru sorarak bitirmiş olayım.

Hazır kim olduğu tespit edilmişken CHP il yönetimi İstiklal Marşı okumaya tenezzül etmeyen bir meclis üyesini hala görevde tutacak mı?

Karesi Belediyesi kendisine yöneltilen soruyu şimdilik ustalıkla savuşturmuş görünürken, konunun esasına gelerek şu net soruya cevap verecek mi?

Karesi Belediyesi’ne verilen ödül parayla satın alındı mı?  alınmadı mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat