POLİTİKA

KENDİNE GÜVEN SPORDA BAŞARIYI GETİREN BİR FAKTÖRDÜR

KENDİNE GÜVEN SPORDA BAŞARIYI GETİREN BİR FAKTÖRDÜR
636
21 Eylül 2019 - 0:15

Özellikle Balıkesir ilinde ve körfezde bir çok takım ve spor okulunun olduğunu göz önüne alacak olursak hem antrenörlere hem velilere hem de sporcu kardeşlerime verimli olacağını düşündüğüm bu yazıyı yazıp sizlerle paylaşma gereği duydum. Çünkü herkes ne kadar fazla bilgi sahibi olursa gelecekte iyi sporcuların yetişmiş olma olasılığı da o kadar artar.

Bu bağlamda konumuza giriş yapacak olursak ; Spor dallarında bir sporcuyu diğerlerinden ayıran önemli bir beceri de bireysel olarak kendine güven ve başarılı olacağına inanmaktır. Güven, bireyin istediği hedeflere ulaşabileceğine ne kadar güçlü inandığıyla tanımlanır. Bu beceri spordaki her seviyede uygulanır ve zamanla geliştirilir. TomBrady’nin maç kazandıran touchdown pası veya LeBron James’in maçların kritik anlarında savunmaları çaresiz bırakan oyunları tamamen kendine güvenleri ve yaptıklarını bunları yapabileceklerine onan inançlarıyla günlük bir rutin seviyelerine indirmeleriyle ortaya çıkar. Güven unsuru altyapı sporlarında daha önemlidir çünkü genç sporcular teknik performans becerilerine güvenmek durumunda değildirler çünkü hala kendilerini geliştirme aşamasındadırlar. Nitekim bu sporda üst seviyelerde oynayan oyuncularla da aynı deneyime sahip değildirler.

Örneğin Stephen Curry uzatmaya giden bir maçta, maç saatinde 1 saniye kalmışken serbest atış çizgisine gelmenin ne demek olduğunu bilir, o şutun yarattığı baskıya karşı nasıl davranacağını bilir. Çünkü bu tecrübeyle gelen bir şeydir. Oysa spor yeni başlayan bir genç sporcu bu deneyime sahip olmadığı için güvenemez de. Bunun aksine kendilerine ne kadar fazla güvendikleri ve başarılı bir atış yapacaklarına inandırdıkları oranında diğer sporculardan ayrılırlar. İş altyapı sporlarına gelince yeni rakiplerle rekabet, baskı durumları ve daha önce aşina olunmayan koşullar (deplasman maçları gibi) genç sporcular için oldukça yeni şeylerdir. Güveni yüksek olan bir birey, bu yeni zorlukları ve baskı durumlarını araştırmanın yanı sıra daha zorlu rakipleri aşmanın da olumlu bir mücadele olduğunu görür. Genç Sporcularda Kendine Güven İçin ANTRENÖR ve EBEVEYN Faktörü ; İşin antrenörler tarafına gelince de bir antrenörün genç sporcuların kendine güven seviyelerini yükseltmesi için birkaç seçeneği vardır.

Aşağıda bunlarla ilgili örnekleri görebilirsiniz: Genç sporcular için zorlayıcı durumlar yaratın ve onların bu durumdan önündeki seçenekleri kullanarak nasıl olumlu bir şekilde çıkabileceğini görmesine yardımcı olun. Antrenmanlar sırasında çalışma istasyonları, ne hayal kırıklığı yaratacak kadar zolru ne de sıkıcı gelecek kadar kolay olmalıdır. Zorluklarla mücadele, gençlerin sporu aracı olarak kullanıp korkularıyla yüzleşmeleri ve o anlarda neler yapmaları gerektiği konusunda gelişim kaydetmelerini sağlar. Bir engel oluşturun ve genç sporcunun üstesinden gelmesine yardımcı olun. (Sadece gerekli anlarda yardım edin veya rehberlik edin. Böylelikle birey kendi başına öğrenir.) Oyuncularınız doğru bir şey yaptığınızda bunu bilmelerini sağlayın! Her zaman için oyuncularınız doğru bir şey yaptığında bunu onlara söyleme fırsatını kaçırmayın – özgüveni ve güven seviyelerini artırır- Maçlarda ve antrenmanlarda bu pozitif desteği yapın. Sözlü tebrik her zaman iyidir fakat bazen bir ödül veya sertifika verilmesi sporcunun özgüvenini daha artırıcı olabilir. Madalyonun diğer tarafında ebeveynler, evlerinde oğullarının ve / veya kızlarının kendine güven seviyesini artırabilecek birçok teknik kullanabilirler. Bu örneklerden bazıları şunlardır:

Çocuğunuzu övün Oynadıkları oyun nasıl olursa olsun her zaman iyiyi bulun! Olumlu şeylere odaklanın ve ders çıkarılmasını sağlayın. Çocuğunuzun güven seviyesi artacaktır. Çocuklarınıza hata yapmanın normal ve bir zorunluluk olduğunu öğretin Sporda, hatalar ve başarısızlıklar yoluyla öğrenme ve çalışmanın gerçekleşmesi zorunludur. Karşılığında sporcuyu güçlendirir. Çocuğunuza kendisine inanmasını ve hata yapmanın öğrenme sürecimiz için gerekli olduğunu öğretin. Çocuğu “rahatlık bölgesinden” çıkmaya ve sporla ilgili yeni şeyler denemeye teşvik edin. Güven, sporda çok erken yaşlardan başlayarak inşa edilmesi gereken, devamlı ilerleyen bir süreçtir. Bu süreç, çocuklar bir öğrenme bloğundan diğerine geçerken, bir seferde bir başarının üstesinden gelir. Antrenörler ve ebeveynler genç sporcularına bu güven duygusunu oluşturmada yardımcı olabilir ve spor boyunca onları destekleyebilirler. Unutulmamalı ki “güven” sahibi olmak, büyük sporcuları diğerlerinden ayıracak en önemli detaydır!!! Haftaya tekrar görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ocak 2020
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.