POLİTİKA

adiosbet giriş

KANAL İSTANBUL VE METEOROLOJİK ETKİ DEĞERLENDİRME EKSİKLİĞİ

KANAL İSTANBUL VE METEOROLOJİK ETKİ DEĞERLENDİRME EKSİKLİĞİ
Ahmet Öztopal
Ahmet Öztopal( ahmetoztopal@politikam.com )
2.869 defa
14 Ocak 2020 - 12:04

Hava şartları uygun olmadıkça uçaklar, yeri gelir kalkamaz, yeri gelir iniş yapamaz.

Atmosferik durum izin vermedikçe havayolu, denizyolu, demiryolu ve karayolu taşımacılığı sekteye uğrar.

Olumsuz hava şartları varoldukça askeri operasyon yapılamaz.

An gelir meteorolojik olaylar afetlere dönüşür ve sonucunda da can ve mal kayıpları kaçınılmaz olur.

Sera gazı salımlarının kontrol altına alınmaması neticesinde meydana gelen küresel ısınma ve akabinde de iklim değişikliği, dünyadaki canlı yaşamını tehdit eder hale gelir.

Ayrıca, televizyon dünyasında kesintiye uğramayan iki program vardır; biri haberler, diğeri de hava durumu programlarıdır.

Sonuç olarak hava ve suyun şu andaki ve gelecekteki durumları, bize olan etkileri nedeniyle elzem bir konudur.

Bakınız Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), ilgili yönetmeliğin Madde 4 ve C bendinde şu şekilde tanımlanır:

Gerçekleştirilmesi planlanan projelerin çevreye olabilecek olumlu ve olumsuz etkilerinin belirlenmesinde, olumsuz yöndeki etkilerin önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi için alınacak önlemlerin, seçilen yer ile teknoloji alternatiflerinin belirlenerek değerlendirilmesinde ve projelerin uygulanmasının izlenmesi ve kontrolünde sürdürülecek çalışmalar.

Aynı yönetmelik Bölüm 2’de Proje Yeri ve Etki Alanının Mevcut Çevresel Özellikleri başlığı altında da su, hava, atmosferik koşullar ve iklimsel faktörlerin de dikkate alınması istenir.

Bu açıklama bölümünden sonra gelelim asıl konumuza.

Bugün için gündemimizi işgal eden bir konu var, o da Kanal İstanbul Projesi.

Her ne kadar bir İstanbul projesi olarak görünse de gerek projenin büyüklüğü ve gerekse etkileri nedeniyle bir ülke projesi olarak karşımızda durmaktadır.

Geçenlerde bununla ilgili yaklaşık bin 500 sayfalık bir ÇED raporu yayınlandı.

Bir atmosfer bilimci ya da diğer bir deyişle meteoroloji mühendisi olmam nedeniyle bu raporun ilgili bölümünü değerlendirmem gerekirse, şunları söyleyebilirim.

Raporda sunulan bilgiler, elde edilen meteorolojik verilerin grafik haline getirilerek bir nevi durum tespitinden öteye gitmemektedir.

Hâlbuki burada asıl önemli olan, elde edilen veriler ve yapılacak modellemeler üzerinden meteorolojik etkiyi ortaya koymak olmalıydı.

Ne yazık ki, raporda bu noktada önemli bir eksiklik yer almaktadır.

Bugün itibariyle atmosfer bilimlerinde, herhangi bir bölgenin geçmişe ait herhangi bir zamanının gerek atmosferik modeller ve gerekse iklim modelleri üzerinden simülasyonlarını (benzetimlerini) yapabildiğimiz gibi, yine iklim modelleri üzerinden çeşitli senaryolar yardımıyla gelecek iklim yapısı hakkında bilgi de üretebiliyoruz.

Dolayısıyla yapılması düşünülen böylesine büyük bir kanalın, atmosferik ve iklim modellerinin topografya altlığına yansıtılarak, o bölgenin geçmişteki önemli hava olaylarının simülasyonlarının yapılmasıyla kanalın meteorolojik olarak ne tür etkilere sahip olabileceği araştırabilirdi.

Ayrıca, aynı mantıkla iklim modelleri yardımıyla da o bölge de gelecekte neler beklenmeli ortaya konulabilirdi.

Meteorolojik Etki Değerlendirmesi sadece bu proje için değil, tüm ÇED raporlarında olması gereken önemli bir konudur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.