POLİTİKA

KANADALI ŞİRKET KİRAZLI’DAKİ FAALİYETİNİ DURDURDU

KANADALI ŞİRKET KİRAZLI’DAKİ FAALİYETİNİ DURDURDU
688 defa
14 Ekim 2019 - 18:49

Kazdağları Kirazlı mevkinde halkın büyük tepkisini çeken altın arama projesini yürüten Kanadalı firma Alamos Gold, inşaat ruhsatının yenilenmediği gerekçesiyle bölgedeki faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Şirket, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Kirazlı projesindeki tüm inşaat faaliyetlerini askıya aldığını bildirdi. Açıklamada ruhsatın dün sona erdiği ruhsatları yenilenene kadar faaliyetlerin durduğu belirtildi.

Şirketin madencilik ruhsatının iptal edilmediğinin fakat ruhsatı yenilenene kadar başka inşaat faaliyeti yürütemeyeceğinin aktarıldığı açıklamada, şirketin Enerji Bakanlığı ile ruhsat yenilenmesi için görüşmelere devam edeceği de belirtildi.

 

“Şirket, imtiyazların yenilenmesi için tüm yasal gereklilikleri ve şartları yerine getirmiştir” diyen Alamos Gold, resmi web sitesinden şu açıklamada bulundu:

“Alamos Gold Inc. ( TSX: AGI; NYSE: AGI ) (‘Alamos’ veya ‘Company’) bugün Kirazlı projesi beklemede olan tüm inşaat faaliyetlerini askıya aldığını bildirdi. 13 Ekim 2019’da sona eren Türk madencilik imtiyazlarının yenilenmesi. Madencilik imtiyazları iptal edilmemiş ve bu son kullanma tarihinden sonra yenilenebilse de, imtiyazlar yenilenene kadar başka inşaat faaliyeti tamamlanamamaktadır.

Şirket, imtiyazların yenilenmesi için tüm yasal gereklilikleri ve şartları yerine getirmiştir ve son kullanma tarihine kadar yenilemeyi makul bir şekilde beklemektedir. Kirazlı projesine yerel topluluklar destekleyici olmaya devam ediyor. Bu nedenle, Şirket, inşaat faaliyetlerinin yeniden başlatılmasına olanak sağlayacak maden imtiyazlarının yenilenmesini güvence altına almak için Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Departmanı ile birlikte çalışmaktadır. Kirazlı’nın Çalışma İzni’ni Mart 2019’da veren aynı hükümet departmanından yenileme yapılması gerekiyor.

Alamos, 2010’dan bu yana, çok yıllı bir çevre incelemesi ve topluluk danışma sürecinin bir parçası olarak çeşitli hükümet bakanlıkları ve yerel topluluklarla birlikte çalışıyor. Yerel toplulukların desteğini kazandıktan ve sıkı bir çevre gözden geçirme sürecinden geçtikten sonra Şirkete, Çevresel Etki Değerlendirmesi, Orman İzni, GSM ve Çalışma İzni dahil olmak üzere Kirazlı’yı inşa etmek için gereken tüm önemli izinlerin onaylanması sağlandı.

İmtiyaz yenilemesinin zamanlaması konusundaki belirsizlik nedeniyle, Kirazlı’dan ilk üretim 2020’nin son rehberliğinden ertelenmiştir. Şirket imtiyaz yenileme ve imar yenileme işleminin alınmasından sonra Kirazlı için inşaat takvimi ve bütçe hakkında güncellenmiş bir rehberlik sağlayacaktır.”

 

EKOLOJİ BİRLİĞİ’NDEN ŞİRKETE ÇAĞRI: ACİLEN BÖLGEYİ TERK ET

Konuyla ilgili açıklama yapan Ekoloji Birliği, Alamos Gold’un söz konusu alanı acilen boşaltması gerektiğini aksi takdirde şirketin işgalci konumunda bulunacağını belirtti. Ekoloji Birliği, konunun yasal anlamda da takipçisi olacağını ifade etti.

Ekoloji Birliği şu açıklamayı yaptı:

“Kirazlı Altın Madeni’nin İşletme Süresi 13.10.2019 tarihi itibarıyla sona ermiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sayfasında Ruhsat sorgulamada firmanın ruhsatının uzatılmadığı görülmektedir:

Alamosgold Firmasının kendi resmi web sayfasında bugün yayınladığı açıklamada da Firma ruhsat yenilenmesi için tüm resmi işlemleri yerine getirdiğini ancak ruhsatın yenilenmediğini belirtmekte ve ruhsat yenilenene kadar inşaat faaliyetlerini durdurduğunu söylemektedir:

Bu durumda, Kirazlı Ruhsat Alanı artık madencilerin değil, sincaplarındır. Alamos Gold artık orada bir saniye bile duramaz. Güvenlik kulübelerini ve görevlilerini alarak acilen alanı boşaltmalıdır. Aksi takdirde işgalci konumda olacaktır.

Çanakkale Valiliği’ni ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nı acilen alanı boşalttırıp teslim almaya, mahkemelerimizi de alan ile ilgili durum tespiti ve yaratılan doğa tahribatının sorumluları hakkında yasal işlem yapmaya çağırıyoruz.

Bizler, konunun yasal anlamda da takipçisi olacağız. Alamos Gold, İşletme Ruhsatın Yok, Kirazlı’yı Acilen Terket.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat