POLİTİKA

KALDI İKİ YIL!

KALDI İKİ YIL!
1.517
26 Şubat 2021 - 0:27

HAZİNE 2 MİLYON METREKARE ARAZİYİ ŞERHLİ VERMİŞ. 3 YIL İÇİNDE DEĞERLENDİRİLMEZSE MİLLİ EMLAK GERİ ALACAK. BİR YIL BİTTİ…

 

Zeytinli’deki 379 dönüm arazi yine Büyükşehir’in gündemindeydi. Toplam 2 milyon metrekareyi bulan arazilerin Milli Emlak’tan şerhli alındığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “bir yıl bitti, geriye iki yılımız kaldı. Bu süre içinde söz verdiğimiz planlamalar yapılmazsa araziler geri alınacak” dedi. Satıştan elde edilecek kaynağın sadece kentsel dönüşüm amaçlı kullanılması koşuluna da dikkat çeken Yılmaz, “Zeytinli’deki araziden sağlanacak kaynak yine Edremit için kullanılacak” şeklinde konuştu.

 

Milli Emlak’tan Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen toplamda 2 milyon metrekare arazi konusu yine Meclis gündemindeydi. Edremit Zeytinli’deki 379 dönümlük rezerv alanla ilgili çeşitli sorular üzerine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, arazilerin planlaması ve satışı konusunda her şeyin şeffaf olduğunu, Milli Emlak’ın söz konusu arazileri 3 yıllığına verdiğini ve tapuda bu konuda şerh bulunduğunu söyledi. Yücel Yılmaz, bir yılın bittiğini, geriye kalan iki yılda ilçe belediyeleriyle birlikte çalışarak Balıkesir’in yararına olacak şekilde çözüm üretmek istediklerini kaydetti. Başkan Yılmaz konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

 

ZEYTİNLİ’DEKİ ARAZİ PLANSIZ DEĞİL

“Hazine’ye ait planlanmış ya da planlanmamış arazilerimiz var. Bunları bize verin, sizin yapmak zorunda olduğunuz kamulaştırmaları şehir adına biz yapalım dedik. Bir anlamda mahsuplaşma altyapısı gibi. Devlet araziyi size tahsis ediyor, bunu şekillendirip şehir yararına değerlendirmeniz için size kamulaştırma yetkisi veriyor. Bu Konya’da, Kayseri’de, Eskişehir’de yapılıyor. Zeytinli’deki arazi de zaten planlanmış bir alan. Devletin burayı değrelendirmesi çok uzun zaman alacak. Ayrıca burası zaten planlı bir arazi. Hastanesi, okulu, Pazar yeri, sosyal alanlarıyla planlaması devlet tarafından yapılmış. Bakanlıkla görüştük, tesbit ettiğimiz arazilerin bize devrini talep ettik. 3 yıllığına koşullu olarak bize verdiler. 3 yılın bir yılı bitti, geriye iki yılımız kaldı. Planınızı yapın, onaya sunun dediler. Biz şehre değer katmak istiyoruz. Şehir için bir şeyler yaparken ihtiyacımız olan kaynağı da buralardan sağlayacağız.”

 

SATIŞTAN SAĞLANACAK KAYNAK  KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KULLANILACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ortada gizli saklı bir çalışma olmadığını belirtirken, kamuoyunun müsterih olmasını istedi. Satışlardan gelecek kaynağın kamulaştırma çalışmaları dışında herhangi bir iş için kullanılamayacağını da belirten Başkan Yılmaz şöyle konuştu:

“Elde ettiğimiz kazanımı değerlendiremezsek Milli Emlak bu arazileri geri alacak. Şerhli olarak bize verildi. Kentsel dönüşüm çalışmaları için önemli bir kaynak bu. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şehirle ilgili konuları hiçbir zaman siyasi olarak görmüyorum. Bandırma, Gönen, Erdek, Edremit, Ayvalık hepsi bizim. Burada ortak akıllı olması gerekenleri konuşuyoruz. Kaynak üretmemiz gerekiyordu, bunun yolu da buydu. Fırsat olarak karşımıza çıktı. İyi değerlendirmek Meclis’in iradesinde. Kamuoyuna anlatmak siyasi partilerin, meclis üyelerinin, başkanların görevi. Vandallar gibi gelip şehirdeki bir değeri yok etmek, imara açıp birilerine peşkeş çekmek bize yakışmaz. Burada hemfikir olunması gereken konular var. Beyaza siyah demeyelim. Zeytinli’deki gibi Balıkesir’in muhtelif yerlerinde 29 ayrı yer arazi mevcut. Bunlarla ilgili çalışma komisyonlarda yapılıyor. Sonuçta şartları komisyonlar koyacak onlar en iyisini belirlesin. Devir amacına uygun kullanılmaması halinde geri alınma şartı var. Geriye iki yılımız kaldı. Buralardan elde edilecek para borç ödemek, maaşları dağıtmak, akaryakıt almak gibi kullanılamıyor. Buradan sağlanacak gelir sadece kentsel dönüşüm için kullanılıyor. Yoksa tapular geri alınıyor. Zeytinli’deki araziden gelecek para, öncelikle Edremit için kullanılacak, başka bir yerde kullanılmayacak.”

 

BÖLGEDE YANGIN RİSKİ VAR   VE SİNEK ÜREME ALANI

Zeytinli’deki arazi konusunda kamuoyunun yanlış yönlendirildiğini ileri süren Yücel Yılmaz, bilgi kirliliği oluştuğunu kaydetti. Yılmaz, “bu bölge bataklık alan, yangın sorunu var, ayrıca sinek ve haşerat gelişimi söz konusu ve bunu engelleme şansımız olmuyor. Edremit Belediye Başkanı ile görüştük, dere ıslahını yapıyoruz, onun yanındaki Işık Yolu ve Ülkü Yolu’nun yapılması da Edremit’e önemli bir katkı olacak. Arazide 4 metreye ulaşan sazlıklar var, vatandaş buradan geçerken korkuyor. Bölge değerli bir yer, Edremit için yeni bir yaşam alanı olabilir. Konutlar yapılabilir, denize yakın olduğu için turistik yerler yapılabilir. Güzel şeyler olmalı ve değer katmalı. Biz bu konuda bir şey saklamıyoruz, herkesle görüşürüz. Yarın satalım diye bir derdimiz de yok. Burada yapılacak olan bir kentsel dönüşüm hamlesi. Doğru liderlik ve insan kaynağının iyi yönetilmesi lazım. Bunları yapınca Edremit’te istihdam sorunu da olmayacak, iş ortamı yoksunluğu da olmayacak. Ortada ciddi bir kaynak var” dedi. Başkan Yılmaz, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın Edremit’teki STÖ’lere konunun detaylarını anlatması için talep ettiği randevuya da olumlu yanıt verdi; “ne zaman isterseniz gelip görüşelim, her şeyi konuşalım” yanıtını verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nisan 2021
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.