POLİTİKA

KAL BU GECE

KAL BU GECE
AHMET SERT
AHMET SERT( ahmetsert@gmail.com )
545 defa
21 Eylül 2019 - 0:51

Bir önceki yazıda; kimlikli/kişilikli şehir ve özelinde Balıkesir şehir kimliğine kısaca değinmiştim.

Balıkesir denilince aklımıza ne geliyor, peki gerçekte ne gelmeli…

Balıkesir denilince; aklınıza “höşmerim, kavun, et, süt vb.” geliyorsa; şehir olarak düzeltmemiz gereken şeyler var.

Tabi ki bu ürünler, şehrimizin ortak değeri, sahip çıkmalı, daha iyi tanıtmalı, parlatmalıyız.

Onda da büyük eksiklikler var, hemen hemen hiçbir şey yapılmıyor desem yeridir ya…

O şehre ait olan tanınmış ürünlere indirgenecek kadar basit bir kavram değil şehir kimliği…

Şehir kimliği denilince, üründen çok daha geniş, büyük anlamlar içeren bir kavram gelmeli aklımıza…

Örneğin; benim aklıma Balıkesir şehir kimliği denilince; Karesi Beyliği geliyor, milli mücadele geliyor,(hak ettiğimiz halde alamadığımız istiklal madalyası geliyor)Kuva-yı Milliye geliyor.

Yani bizi biz yapan karakteristik özelliklerimiz geliyor. Konuyu açmak, genişletmek mümkün…

İşte bu özellikler yüzünden bu şehri seviyoruz, bu şehre aşığız, burada yaşıyoruz.

Bizi diğer şehirlerle ayrıştıracak, tekdüze-aynı birbirine benzemeye başlayan sıradan bir kent olmak tehlikesinden kurtaracak olan da işte bu “kimliğimiz, kişiliğimiz”

Dolayısıyla; yapmamız gereken, bu farklılıklarımızı, zenginliklerimizi, değerlerimizi parlatmak, sergilemek, ön plana çıkarmak…

Başta başkanlar, vekiller olmak üzere herkes, “biraz da boş ve yapmacık bir söylemle” Balıkesir merkezinin uğranacak, kalınacak bir yer olmaktan ziyade; tatil yöresi ilçelerimize, ya da geçiş güzergâhı olmamızdan dolayı diğer şehirlere giderken geçilen transit bir yer olmasından şikâyet ederler.

Etmesine ederler de, bunun altını dolduracak söylem ve eylemlere sıra gelince, kendilerini ara ki bulasın.
Peki, Balıkesir’i geçilip gidilecek bir yer olarak görenlere “haksızsınız” diyebilir miyiz?Sonuna kadar haklılar.

Ben de bir Kütahyalı, Bilecikli, Çanakkaleli, Manisalı olsam, bir vesile olmadan Balıkesir merkezine adım atmazdım.

Bana bu şehrin vadettiği ne var? Merakımı uyaracak, beni gitmek için içten içe dürtecek bir neden var mı? YOK…

O zaman, kızacağımız onlar değil, adres olarak yanlış yere gitmeyelim, kızacağımız kişiler başkaları ve kendimiz….

Siz G.Antep’e, Mardin’e, Eskişehir’e insanlar ne için gidiyor zannediyorsunuz.

İnsanlar tarihi eser, zengin kültür, güzel çevre görmek, tabiatla iç içe olmak için gidiyor buralara…

Gaziantep’te onlarca “tematik” müze var.Arkeoloji ve kent müzeleri zaten sıradan müzeler sınıfında artık, olmazsa olmaz.Ben “fıstığın” bile müzesinin yapıldığı bir şehirden bahsediyorum size…

Bazıları bu işleri çok hafife alıyor, önemini anlayıp, kavrayamıyor. İşte bizi ” biz” yapan güreş bunlardan birisi. Güreş kentiyiz, en fazla(9) defa ile başpehlivan çıkaran şehiriz.Yağlı güreş düzenleyen Kentler Birliği merkezimizde.İlçemiz Sındırgı’nın yaptığını, bu birliğin merkezi olan “biz” neden yap (a) mıyoruz. Düşmanın ayak basmadığı Kayseri’deki Milli Mücadelesine bakın, bir de bizimkine. Onlar Selçuklu Müzesi yapıyorlar da biz neden Karesi Müzesi yapamıyoruz.

Zeytin memleketiyiz sözde. O zaman yapalım bir Zeytin Müzesi, bahçeli bir müze. Gelen zeytin müzesini görsün, tarladan sofraya kadar olan süreci. Güreş Müzesinde güreşi anlatalım; gelen, kıspeti, yağ kazanlarını, ibriklerini, güreşçilerimize ve güreşe ait objeleri görsün. Küçücük ilçemiz Havran “Kent Müzesi” yaptı, peki koca Balıkesir merkezi neden yapmaz bir kent müzesi. Hep hayalimdir arka fonda “iki keklik şarkısının çaldığı” bir ortam…

Zağanospaşa Meydanını, tarihi bir meydan olarak düzenleyelim, bahçesi yamalı bohça gibi, vakıflar mı, belediye mi? yapacak düzenlesin; Karesi Türbesini açığa çıkaralım ve artık müzeler konusunda gerekli adımları atalım.

Eski Balıkesir evlerinden kurtarabileceklerimizi kurtaralım, gelin Ömer Ali Bey, Zağanos Mehmet Paşa, Kara İsa Bey başta olmak üzere heykelleri uygun yerlere yapmaya başlayalım artık.

Bunlar işin bir boyutu, daha peynirlerimize, etimize, sütümüze, tirite, höşmerime, kolonyaya sıra gelmedi. Yeter ki niyetine girelim, aklımıza koyalım…

YAPALIM, YETER Kİ BİR YERDEN BAŞLAYALIM…

Balıkesir bana gösterecek neyin var. Müze desen müzen yok. Tarihi eser olarak kalan birkaç eserinin değerini bilen yok. Ben senin neyini görmeye geleyim…

Sözün özü; gezecek yer vardı de biz mi gelmedik…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat