POLİTİKA

KADIN VEKİLDEN KADIN ÇİFTÇİLERE ÖNERİLER

KADIN VEKİLDEN KADIN ÇİFTÇİLERE ÖNERİLER
279 defa
15 Ekim 2019 - 10:49

AK Parti Balıkesir Miletvekili ve Adalet Komisyonu Katip Üyesi Av. Belgin Uygur “Dünya Kadın Çiftçiler Günü” münasebetiyle Altıeylül İlçesi Ovaköy Mahallesi’nde kadın çiftçilerle bir araya geldi. Uygur, Balıkesir İl Tarım Müdür Vekili Kurtuluş Candan ile birlikte Ovaköy’de tarımsal alanda kurs alan 30’a yakın kadın çiftçiyle hem çiftçilik faaliyetlerini konuştu hem de sohbet etti.

 

Uygur çiftçilerle buluşması sonrası şunları ifade etti: “Tarımsal üretimin ve işgücünün en önemli kaynağını kadınlar oluşturmaktadır. Kadın çiftçilerimiz bir yandan evde çocuğunu büyütürken, bir yandan tarlada sebzesini, meyvesini büyütmektedir. Kadınlarımızın tarıma, aile ve ülke ekonomisine olan maddi ve manevi katkılarının değerini çok iyi biliyor onların taleplerini karşılayabilecek şekilde güçlendirilmesi için çabalıyoruz. Kırsal alanda üretim yapan kadınlarımız için özel politikalar yapılması ve üretimden pazarlamaya kadar her aşamayı gerçekleştirebilmeleri için bazı mekanizmalar geliştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca tarımsal kalkınmanın sürdürülebilir olması da bu politikaların önemli bir parçasıdır. Bu anlayışla hükümetlerimiz döneminde tarımsal kalkınma içindeki kadının ekonomik rolünü artırmak, sosyal statülerini geliştirmek, tarımda girişimci ve istihdama katılan kadın sayısını en üst seviyeye çıkarmak için kırsalda kadına yönelik bir çok politikayı hayata geçirdik. Bu politikalar Cumhurbaşkanlığımız tarafından açıklanan Kalkınma Planlarında yer aldığı şekliyle her dönemde daha da geliştirilerek ilgili Bakanlıklarımız tarafından hayata geçirilmiştir. Biz bugün Ovaköy’de 30’a yakın kadın çiftçimizle bir araya geldik. Hem İl Müdür Vekilimizden hem de çiftçi kadınlarımızdan yapılan faaliyetlerle ilgili ve burada katıldıkları kurslarla ilgili bilgi aldık. Tarımsal üretimde karşılaştıkları finansal, eğitim veya üretimle ilgili tüm sorunları çözüme kavuşturacak politikalarımız Bakanlıklarımızın ilgili kurumları tarafından mutlaka oluşturulmakta ve uygulanmaktadır. Ama biz burada kendilerinden de dinledik, önerilerini, karşılaştıkları sorunları not aldık. Buradan tüm kadın çifçilerimize, tarımsal alanda üretim yapmak isteyen, fikri olan tüm genç kadın çiftçilerimize seslenmek  istiyorum. Bakanlıklarımızın ilgili kuruluşlarına mutlaka başvursunlar, kendilerine güvensinler ve yola koyulsunlar. Danışmanlık hizmetinden faydalansınlar, eğitimlerini alsınlar, finans desteğiyle birlikte işlerine başlasınlar ve büyütsünler.”

 

 

Uygur kadın çiftçilerimiz için yapılan çalışmalar hakkında da şunları söyledi; “Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından birçok il ve ilçede farklı alanlarda kadın çiftçilere yönelik kurslar düzenleniyor. Örneğin bugün geldiğimiz Ovaköy’de Sürü Yöneticiliği, Süt Sığırı Yetiştiriciliği, Sebze Yetiştiriciliği, Meyve Ağaçlarında Aşılama gibi birçok farklı alanda kurslara kadınlarımız katılmaktadır. “Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı” kapsamında 18-40 yaş arası genç çiftçilerin projeleri desteklenmekte ve genç girişimci kadınlara pozitif ayrımcılık gösterilerek ilave puan verilmektedir. Yine Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’ya hayvancılık, balıkçılık, çiftçilik alanlarında proje başvurusu yapan girişimci kadınlara ek puan vermektedir. Kadın çiftçilerimize Genel Kooperatifçilik ve kooperatifçiliğin faaliyet alanları hakkında ülke çapında eğitimler verilmektedir. Orman Genel Müdürlüğü kadınlara yönelik mikrokredi destekleri uygulamaktadır. Yine Kadın Kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kadınların kooperatifler yoluyla ekonomik ve sosyal hayata katılımlarının sağlanması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın işbirliği ile bir protokol imzalanmıştır. Görüldüğü üzere birden fazla Bakanlık ve kurumlarımızla kadın çiftçilerimiz için çok önemli politikalar ve projeler gerçekleştiriyoruz. Daima onların destekçisi olacağız. Bu vesileyle Dünya Kadın Çiftçiler Gününü kutluyor, tüm emekçi kadınlarımıza ülke ekonomisine verdikleri değerli katkılardan dolayı teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.”

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

    suadiye evden eve nakliyat
    kartal evden eve nakliyat