POLİTİKA

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ÖZLEM URAL POLİTİKA’NIN SORULARINI YANITLADI

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ÖZLEM URAL POLİTİKA’NIN SORULARINI YANITLADI
1.670
25 Şubat 2021 - 1:21

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ÖZLEM URAL, BÜYÜKŞEHİR’İN SATMAYI PLANLADIĞI ZEYTİNLİ’DEKİ 379 DÖNÜMLÜK ARAZİ KONUSUNDAKİ GRUP TAVRINI AÇIKLADI

 

İYİ Parti Balıkesir İl Başkanı Özlem Ural gazetemize partisinin 2021 hedefleri ve çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İYİ Parti olarak halkı bölmek ve ayrıştırma siyaseti gütmediklerini belirterek siyasetin Balıkesir’de ılıman iklimde yürümesi için çalıştıklarını söyledi.
İYİ Parti’nin halkın yararına olan her şeyin destekçisi olduğunu söyleyen İl Başkanı Özlem Ural Edremit Zeytinli’deki 379 dönümlük sulak arazinin satışıyla ilgili çekincelerinin olduğunu ifade etti. Bugün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme geleceği sanılan konuyla ilgili yapılacak oylamada tavırlarının belli olduğunu ifade eden Özlem Ural, “Bu konuyla ilgili mecliste bir oylama yapılacak ve biz İYİ Parti olarak oylamada bu işin hayır tarafında olacağız” dedi.

 

İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural 2020 yılını değerlendirerek 2021 yılı çalışmaları hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Ural Balıkesir’in dört bir yanında yaşanan olumsuzlukların her zaman takipçisi olduklarını belirterek yaşanan sorunları yerinde incelediklerini kaydetti. En son Edremit’te yaşanan Hazine arazisinin satışı konusunda da gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten Özlem Ural, bugün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılacak oylamada “hayır” oyu kullanacaklarını ifade etti.

 

“PANDEMİ DÖNEMİNDE HALKIN YANINDA OLDUK”

2020 yılının pandemi etkisi altında geçtiğini ifade eden İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural bu dönemde halkın yanında olmanın önemli olduğuna vurgu yaptı. Ural şunları söyledi:

“2020 yılı pandemi nedeniyle bir miktar yavaşlayarak geçti. Ama bu dönemde hepimiz şunu gördük; gerekli tedbirler alınarak gidip esnafa dokunup, onları dinlemek çok önemli ve kıymetli. Sayın genel başkanımız bu noktada çok güzel örnek oldu. İl il, ilçe ilçe ziyaret programlarına başladı ve programların ülkede yarattığı etkiyi gördük. İnsanların sözlerinin dinlenmeye ihtiyacı var. Yani herkesin bir sıkıntısı, sorunu var. Yani onları dinleyip çözüm yollarınızı önerdiğiniz zaman “evet bu arkadaşlar bu işi başarabilirler, yapabilirler” olgusu oluştu.“

 

“SEÇİM SANDIKLARI YAKIN TAKİBİMİZDE OLACAK”

2020 yılının Ağustos ayında yapılan kongrede il başkanlığı görevine geldiğini hatırlatan Özlem Ural bunun öncesinde yaşanan seçimleri değerlendirdi. Ural şunları söyledi:

“Biz 2020 yılında İYİ Parti Balıkesir İl Başkanlığı olarak Ağustos ayındaki kongremiz sonrasında il başkanlığını devraldık. Bunun öncesinde Altıeylül İlçe Başkanıydım. Altıeylül İlçe Başkanlığı dönemimizde yaptığımız tüm çalışmalar özellikle kısala yönelikti. Bu dönemde kırsaldaki halkımıza uzanmaya çalıştık, üye sayımızı artırmaya çalıştık. Şu anda da parti olarak birinci önceliğimiz üye sayımızı artırmak. Bunun üzerine çalışıyoruz. Teşkilatlanmalarımızda yeni yapılanmalar söz konusu. Geçtiğimiz haftalarda genel başkan yardımcılarımızın ziyaretiyle özellikle seçim işleri konusunda önemli çalışmalara adım attık. Çünkü biz ülke olarak 2019 yerel seçimlerinde sandıkların yakın takip edilmesinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Bununla ilgili de yapmanız gereken şey; evet, orada 2019 seçimlerinde büyük bir gönüllü kitlesi oluştu. Mayıs 2019’da Ekrem İmamoğlu’nun görevden alınması ve sonrasında tekrar Haziran ayındaki seçim sürecine gelinmesiyle neredeyse bütün Türkiye orada yapılacak seçime hem demokrasiye sahip çıkmak adına, hem sandıkları desteklemek adına İstanbul’a gitti. Biz de o dönemde Altıeylül ilçe başkanlığı olarak İstanbul’a gittik ve destek verdik. Biz bu duyarlılığı Balıkesir’de yapabilmeyi hedefliyoruz. Yani biz 3 bin 500 sandıksa gerçekten de her sandığı 2-3 kişi koyduğunuz zaman neredeyse 7 ile 10 bin arası bir insana ihtiyacınız var. Bunu sağlamayı hedefliyoruz.”

 

“ÜLKENİN GELECEĞİ ATILAN OYLA ŞEKİLLENİYOR”

2019 yılında yapılan Mahalli İdareler Seçiminde Millet İttifakı olarak İYİ Parti’den aday çıktığını ifade eden İl Başkanı Özlem Ural, Balıkesir’deki seçim sonuçlarını değerlendirdi. Ural şunları dile getirdi:

“2019’daki seçimlerde Balıkesir’de yuvarlak hesap olarak 10 bin oyla seçimi kaybettik. Balıkesir’deki geçersiz oy sayısı 32 binlerdeydi o dönemde. O 32 bin tekrar sayılmasını maalesef sağlayamadık. Yani İlçe Seçim Kurulları, İl Seçim Kurulu, Yüksek Seçim Kurulu her yere itirazlarımız gitti. Fakat her işte bir hayır vardır denir. O seçim maalesef öyle oldu, biz elimizden geldiğince hem seçim için kurduğumuz komisyon ve merkezlerde tutanak işleme merkezi oluşturduk. Zaten genel merkezimiz bunu tüm ilçelerden istedi. Öncelik bütün tutanakları ilçe veya il başkanlığımıza getirttirmek oldu. Nasıl Ekrem İmamoğlu o akşam “hayır, bizim elimizdeki verilere göre önde değiller” dedi. Yani 2019 seçimlerinde birinci önceliğimiz bu oldu. Ben 2018 yılında ilk siyasete girdiğimde milletvekili adayı olarak Balıkesir’i dolaştığımda inanın seçmenlerin pek çoğu “oy vereceğiz, fakat ne olur oylarımıza sahip çıkın” dediler. Tabi ki çıkacağız, oya sahip çıkılmaz mı dedik. Bilindiği gibi Türkiye’deki seçim sistemi en sağlıklı, en güçlü, en güvenilir seçim sistemi olarak addedilirken bir İstanbul seçimiyle “bir şeyler oldu ama ne olduğunu bilmiyoruz” gibi bir şeyle karşı karşıya kaldık. Bunlar kıymetli şeyler. Oy dediğiniz konu da bence oyunuzu kullandığınızda bir vebal altına giriyorsunuz. Çünkü ülkenin geleceği, ülkenin istikbali attığınız bir oyla sizin elinizde oluyor.”

 

“EKONOMİ ÖNCELİKLİ OLMALI”

2021 yılında hukuk ve ekonomi alanında yapılacak reformların öne çıkacağını dile getiren İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, ekonomi konusunda yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti:

“2021 yılı için Reis-i Cumhurumuz  “hukukta reform, ekonomide reform” dedi. Evet, tamam bunlara ihtiyacımız var. Zaten 18 yıldır ülkenin başındaki iktidarsınız, bunların zaten yapılıyor olması gerekiyordu. İşte hep “dünya beşten büyüktür” dedik. Ülkenin de beşten büyük olduğunu; o beş iş adamı ya da müteahhidin bu şekilde ülkenin ekonomik kaynaklarının bu tarafa aktarılması hala daha pandemi devam ederken, esnaf kan ağlarken orada Hazine garantili bir şeylerin ödeniyor olması büyük sıkıntı. Üstelik de geçiş garantili köprüler kullanılmıyor, sokakta insan yok ya da havaalanları kapalı, zaten uluslararası seyahat yapılmıyor gibi açıkların ödenirken vatandaşın gelir kapısı değil şeklinde itiraz ediyoruz. Vatandaşımız evet, vergisini ödüyor ama ödediği vergilerin hangisi gerçekten onlardan alınmalı. Yani Özel Tüketim Vergisi dediğimiz şey bugün çiftçiden alınmaması lazım. Hep söylüyoruz ya ÖTV çiftçiden, tarımdan, bebek mamasından, bebek bezinden alınmayacak. Yani ülkemizde bunlar sıkıntı. Bunların daha doğru, daha hani “devlet baba” diyoruz ya artık “devlet ana” gözüyle bundan sonra ele alınması konusunda bir çabamız var. Genel Başkanımız bir kadın ve ben onu 83 milyonda tek olarak nitelendiriyorum.Büyük bir başarı. Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne giderken de biz genel başkanımızın kadın kimliğini; o kadın kimliğini pek ön plana çıkarmıyor, gördüğünüz zaman dimdik duran bir adam bizim gözümüzde. Ama bu adam sözü sembolik. Cinsiyet ayrımı asla söz konusu değil bizim partimizin içerisinde. Sayın genel başkanımızın yine de kadın kimliği neden çünkü ülkenin yarısı kadın yarısı erkek. Seçmene da baktığınızda 50 milyon seçmen var, biz 5 milyon yani yüzde 10’unu aldık. Halbuki yüzde 50’sine talibiz genel başkanımızın adaylığıyla. Önce kadınların uyanması, bir silkelenmesi lazım. O aldığımız karşılıklar ne anlama geliyor? Yani kardeşim kocan çalışmıyor mu? Bu bir cevap değil. Şu an ülke ekonomisine de baktığımızda bu evdeki en küçük ekonomiyle başlıyor. Ailenizi geçindirmek adına, katkı sağlamak adına nasıl ki evinize de çalışıp katkı sağlamanız lazım ülke de böyledir. Yani ülkedeki 83 milyon nüfus çok büyük bir güç. Bütün herkes çalıştığı zaman bu ülkenin ihracat anlamında yurt dışına bir şeyler yaratabilmek ve satabilmek adına çok büyük bir gücü var hem genç nesil olarak hem de pratik zeka olarak. Ben uluslararası firmalarda da çalıştım. Amerika’dan gelen ekspere bizim Türk işçiler iş öğretiyordu. Ben o dönemde reaktör çalıştırıyordum. Onların gösterdiği metotlarda eksiklik kalan yerleri biz Türk işçiler olarak önerilerde bulunuyorduk. “Bakın evet, sen ekspersin ama bu iş böyle yapılırsa çok daha verimli hale gelebilir” diyorduk. Yeter ki o fırsat sunulsun.”

 

“ÜLKENİN GELECEĞİ ÜRETİMDEN GEÇİYOR”

İYİ Parti olarak ülkenin ve Balıkesir’in gelişmesi için yapacaklarını anlattıklarını söyleyen Özlem Ural şunları kaydetti:

“Sayın genel başkanımızın grup toplantısındaki konuşmasında da aynı şey vardı. Bizler insanların yapabileceklerine odaklanıyoruz İYİ Parti olarak. Bizde yapacaklarımızı anlatıyoruz zaten. Bizim bu ülke için yapacağımız şeyler önce üretim odaklı olacak. Yani kesinlikle bir beton ya da şantiye sistemine ülkeyi teslim etmeden üretim odaklı şeyler olacaktır. Bu üretim odağında da yatırımların hem teknoloji anlamında artırılması hem insan bilgi, donanım anlamında artırılması ile olur. Ülkenin bunlara ihtiyacı var. Bir tarafta sanayi, bir tarafta da tarım ve hayvancılık olmalı. Sadece Balıkesir adına değil Türkiye adına da hep çocukken duyduğumuz bir şey vardı bizim “kendi kendine yetebilen ülke.” Evet, biz böyleydik, şimdi ne oldu da dışarıdan bu şekilde bir ithalata mecburkaldık. Hem 2018, hem 2019 iyi belediyecilik anlamında hem de 2018 seçim beyannamemizde gıdada dışarıya bağımlı olursanız bağımsızlığını kaybedersiniz dedik. Üstelik böyle bir ülkede, büyük bir nüfusta kesinlikle kendi üretiminizi yapıp, kendi gıdanızı üretip bir şekilde ülkenin gerçekten kendi kendine bakabilmesini sağlıyor olmanız lazım. Pandemi zaten o duvarlar yükseldiğinde başımıza ne geleceğini açık ve net olarak gösteriyor. Aynı zamanda kendi gıdanızı üretmediğinizde sağlığınızı kaybediyorsunuz. Ne olduğunu bilmediğiniz tohumlar, etler, hammadde buraya girdiği zaman neslin sağlığını da düzgün tutmanız mümkün değil. İşte ne var; kanser inanılmaz büyük bir artışta. Aynı şekilde hiç bilmediğiniz hastalıkları öğreniyoruz otizm gibi, SMA gibi. Bunlar inanılmaz üzücü tablolar, aynı zamanda devletin bu çocukların şu anda arkasında durmuyor olması var. Tüm bunları yürekten hisseden bir ekip var şu an İYİ Parti’nin genel merkezinde de teşkilatlarında da. O sebeple biz şu anda görevdeyiz. İnşallah bunu başarmak için de var gücümüzle çalışacağız.”

 

“OYLAMADA BU İŞİN HAYIR TARAFINDA OLACAĞIZ”

Balıkesir’in gündeminde büyük yer edinen Edremit’teki arazi satışı konusunda da görüşlerini aktaran İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, satışın nasıl yapılacağıyla ilgili çekincelerinin olduğunu ifade etti. Satış konusunda mecliste yapılacak oylamada hayır tarafında olacaklarının altını çizen Özlem Ural şunları söyledi:

“Edremit’teki arazi satışı konusu Şubat ayında komisyona geldi. 19’uncu madde içerisinde yer aldı. Ben yeni öğrendim; Balıkesir il olarak devletin en fazla taşınmaza sahip olduğu ilmiş. Şimdi bu bahsi geçen konular Hazine’ye ait yerler ve bu Hazine’ye ait yerlerin belediyeye geçirilmesi söz konusu. Bu konuda Edremitli meclis üyemiz Davut Çengel mecliste çok güzel bir konuşma yaptı.Satış konusunda bir ne olacağını bilseydik satmadan önce. Yani bir projelendirilseydi, bir ne olacağını bilseydik. Sonra buradan elde edilen gelir nasıl kullanılacak. Evet, Edremit’e ait bir mülk ama Balıkesir’e hizmet olarak kullanıldığında da orada Edremit’e ait bir Hazine’nin nasıl değerlendirileceğini oradaki halk da bilmek istiyor. Yani burada saldırarak siyaset yapmak istemiyorum ama şöyle söyleyeyim; buradan elde edilen geliri AK Parti’nin seçim kampanyası haline dönmemesini arzu ediyoruz. Gerçekten hizmet amaçlı kullanılıyor olsun. Bu noktada biz duruşumuzu zaten hem meclis grubunda hem de Davut Çengel Hocamın konuşmasında ifade ettik. Davut Hocam konuşmasına başlarken “burası eskiden avlak bir alandı” dedi. Başkan da “Avlu’nun da eski yerinde biz karpuz kırar yerdik” dedi. Evet, her şey büyüyecek, her şey değişecek, her şey gelişecek. Biz bunun önünde durmuyoruz. Biz burada halkın lehine, rant değil, halkın rahatı olacak her şeye zaten imza atıyoruz. Yeni bu konuda bizim genel merkezimiz de doğru olan her şeyin yanında olun ama bir yanlış varsa karşısında durun diyor. Bu konuyla ilgili mecliste bir oylama yapılacak ve biz İYİ Parti olarak oylamada bu işin hayır tarafında olacağız.”

 

“HALKI BÖLEN VE AYRIŞTIRAN SİYASET YAPMIYORUZ”

Balıkesir’in sesine her zaman kulak vereceklerini ifade eden İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, Balıkesir’in dört bir yanında yaşanan olumsuzluklarda oraya giderek gerekli incelemeleri yaptıklarını kaydetti. Ural şunları dile getirdi:

“Ben İYİ Parti Balıkesir İl Kongresinde şunu söyledim: biz Balıkesir’in doğasının sesine kulak vereceğiz, esnafın sesine, kadının sesine, o bölgenin hem sosyal hem ekonomik bütün sorunlarında yanlarında olacağız dedim. Şimdi Ayvalık’ta sorun yaşandı gittik. Orada ilgili firmanın ve başındaki arkadaşlarla da konuştuk. Böyle bir kazanın yaşanmasını herhalde kimse istemez diye düşünüyorum. Önce onlara geçmiş olsun dedik, sonra da oradaki halkla gerekli incelemelerimizi teşkilatlarımızla birlikte yaptık. Orada dere yatağının toprak gözükünceye kadar temizlenmesi söz konusuydu, bunlar yapıldı mı diye teşkilatlarımız takibini yaptı. Fırtına yaşandı gittik, maalesef yine Ayvalık’ta yaşandı atık sahasının yıkılmasıyla ilgili sıkıntı yaşandı yine orada da halkımızın hemen yanındaydık. Kepsut Simav deresinin kirliliğini Mehmet Serkan Ertan meclis üyemiz sıkça dile getiriyordu. Gittik yerinde gördük. Gerçekten inanılmaz bir kirliliğin olduğunu gördük. Sındırgı’da esnafın yaşadığı bir sıkıntı vardı onların yanında olduk. Bu gibi konularda bize gelen bilgiyi önce gidip işin başındaki insanla konuşuyoruz. Mesela Sındırgı’da hemen belediye başkanını ziyaret ettik, esnafın böyle sıkıntısı var nedir bu konu diye sorduk. Buradaki dükkanları yıkacaksınız, sonra buradaki insanları da bir çözüm önerimiz yokmuş diye sorduk. Baştan durumunu kendisi izah etti, sonra gittik hem esnafı, hem halkı dolaştık. Orada şunu gördük; herkes diyor ki evet, Sındırgı’nın büyümesi için her şey tamam. Fakat bir şeffaf olmayan bir durum olduğundan bahsettiler. Oradaki esnaf ve vatandaşlarımız Koca Han projesi için burası için şu kadar dükkan verdik, o dükkanlar kaç metrekare, bedeli ne diye soruyorlar. Yani biz bu kadar bina yaptırıyoruz ama niye yaptırıyoruz diyorlar. Onun için biraz şeffaf projelere ihtiyaç var. Şu an bazı belediyelerimizde bunlar yürüyor. Yani elde edilen gelir ne, nereye harcanıyor, bak vatandaş ben senden bunu alıyorum ama bununla da bunu yapıyorum gibi her şeyin ortaya konması gereken şeyler var. Tahmin ediyorum hem İYİ belediyecilik hem güzel belediyecilikle yavaş yavaş bu şeffaflık oluşacaktır. Mesela ihalelerin halkın gözünün önünde yapılması, adrese teslim olmaması gibi pek çok konular hakkında biz kongremizde söz vermiştik halkın yanında olacağız diye. Hem halkın yanındayız hem işin başındaki insanlardan ön bilgi alıyoruz. Şoförler Odası başkanımızı ziyarete diyoruz. Elektronik ücret toplama sistemi nedir diyoruz. Neden minibüsçüler buna karşı diye soruyoruz. Gidip konuyu direkt işin başındaki insanlardan öğreniyoruz. O öğrendiğimiz bilgilerle de tekrar halkın yanına gidip aldığımız cevapları onlarla paylaşıyoruz. Yapmak istediğimiz siyaset halkı bölmek değil, halkı ayrıştırmak değil. Yani biz yarın seçime girdiğimiz zaman AK Partili arkadaşlarımızın da oyuna talibiz. Belki henüz daha öyle bir sahne izlemedik ama neden olmasın; burada il başkanlıklarını, ilçe başkanlıklarını gezip oylarına talip olduğumuzu da ifade edebiliriz. Biz Balıkesir’de siyasetin ılıman bir iklimde yürümesini istiyoruz. Ama iyi olan her şeyin yanındayız halkın rahatı için, fakat gerçekten tepki koymamız gereken yerde de biz o tepkiyi koymamız gerektiği şekilde koyacağız. Yani ses yükseltmek gerektiğinde de o ses yükseltilecek.”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nisan 2021
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.