POLİTİKA

adiosbet giriş

İVME FİNANSMAN PAKETİ MÜSİAD’I MEMNUN ETTİ

İVME FİNANSMAN PAKETİ MÜSİAD’I MEMNUN ETTİ
496 defa
24 Mayıs 2019 - 15:44

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Balıkesir Başkanı Tuncay Yıldız, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı, İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi’ne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

MÜSİAD Balıkesir Şube Başkanı Tuncay Yıldız İVME Paketi’nin milli tekno-ekonomi politikasını belirlemede önemli rol oynayacağına inandıklarını söyledi. Yıldız, “Bu vesileyle MÜSİAD olarak bu hedeflere ulaşma yolunda, her türlü stratejik hedefi destekleyeceğimizi yineliyoruz” diye konuştu.

CARİ AÇIK ÜRETİMDEN KAYNAKLANIYOR

MÜSİAD Başkanı Tuncay Yıldız açıklamasında şunlara dikkat çekti:

“MÜSİAD olarak sıklıkla ifade ettiğimiz gibi; cari açık, salt bir dış finansman ihtiyacı sorunu değil, aslında bir üretim sorunudur. Verimsiz, katma değeri düşük, muadillerinden pozitif olarak ayrışamayan ve dolayısıyla rekabet payı düşük mal ve hizmetlerin üretimi; kısa vadede büyümeye katkı sağlasa da, yapısal problemlerimize karşı sürdürülebilir bir reçete sunamayacaktır.

TÜRKİYE EKONOMİSİ AR-GE’Yİ HEDEFLEYEN POLİTİKALARI ÖNCELEMESİ GEREK

Türkiye ekonomisinin; üretim, yatırım ve ihracat hattında; katma değeri yüksek, AR-GE’yi odağına alan ve kendine yetebilirliği hedefleyen politikaları öncelemesi gerekiyor. İleri teknolojiye dayalı sanayileşmeyi başarmış gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi; politika ve hedeflerini gelişme stratejilerine uygun olarak; AR-GE, finans, vergi ve dış ticaret politikalarını birbirini destekleyecek politika ve uygulamalar bütünü olarak ele almalıyız.

İVME FİNANSMAN PAKETİ MÜSİAD’I MEMNUN ETTİ

Bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan İVME Finansman Paketi; Türkiye’nin en güçlü, en büyük ve en yaygın Sivil Toplum Kuruluşu ve küresel sermaye platformu olarak MÜSİAD’ı oldukça memnun etmiştir. Paket’in; imalat sanayiinin milli gelir içerisindeki payının daha üst seviyeye çekilebilmesi için, kalkınma ve küresel rekabet gücü konusunda, Türkiye’nin bugüne kadar elde ettiği deneyimleri de göz önüne alarak, kendi özgün milli tekno-ekonomi politikasını belirlemede önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Başta ara malları olmak üzere; stratejik olarak belirlenen sektörler ve bu sektörlerin alt kırılımlarına ilişkin üretimin teşvik edilecek olması, cari açığımızın kalıcı bir şekilde düşürülmesi ve uzun vadede cari fazla verilebilmesi noktasında, ciddiyetle takip edilmelidir.

HER TÜRLÜ HEDEFİ DESTEKLİYORUZ

Bu vesileyle MÜSİAD olarak bu hedeflere ulaşma yolunda, ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak girişim ve projelerimizi hız kesmeden devam edeceğimizi ve öncelikli teknoloji alanlarında ürüne dönük sanayileşmeyi gerçekleştiren her türlü stratejik hedefi destekleyeceğimizi yineliyoruz.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.