POLİTİKA

İSMAİL ERTEN ÇYDD’NİN ÇALIŞMALARINI ANLATTI: ÇAĞDAŞ YAŞAM DESTANLAR YAZIYOR

İSMAİL ERTEN ÇYDD’NİN ÇALIŞMALARINI ANLATTI: ÇAĞDAŞ YAŞAM DESTANLAR YAZIYOR
376
06 Eylül 2021 - 22:45

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Balıkesir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Öğretmen İsmail Erten derneğin kuruluşunun 32’nci yıldönümüyle ilgili POLİTİKA’ya açıklamalarda bulundu.ÇYDD’nin 32 yıldır öğrencilere burs imkanı tanıdığını söyleyen Dernek Başkanı İsmail Erten, Balıkesir Şubesi’nin de 1996 yılından bu yana aktif olarak çalıştığını kaydetti.

 

ÇYDD’nin kuruluş amaçları doğrultusunda çalışmalara devam ettiğini belirten Dernek Başkanı İsmail Erten, derneğin halen 41 proje yürüttüğünü ifade etti. Erten ÇYDD’nin kuruluşundan bu yana 150 binin üzerinde öğrenciye burs sağlandığını ifade ederek, derneğin 41 projeye imza attığına dikkat çekti.

 

“150 BİNİN ÜZERİNDE ÖĞRENCİYE BURS VERİLDİ”

ÇYDD Balıkesir Şube Başkanı İsmail Erten yaptıkları çalışmalar hakkında şunları söyledi:

“Atatürk devrimi ve ilkelerini savunan derneğimiz bu yıl 32’nci yaşını kutluyor, kutlu olsun.Genel merkezimiz kırk bir proje yürütüyor. Bunlardan bazıları; KARDELENLER, Bir Işık da Siz Yakın, Her Kızımız Bir Yıldız, Anadolu’da Bir Kızım Var Öğretmen Olacak, Deniz Yıldızı, Yurtlar, kitaplıklar, oyun sınıfları yapma, kodlama, Yönderlik…Bu projelerde binlerce gönüllü kahramanca çalışıyor. Biz Cumhuriyet’e ne verebiliriz diye.Bu yıl derneğimizden 17 bin 500 civarında öğrenci burs desteği alıyor. Şimdiye dek 150 bin öğrenci desteklendi. ÇYDD’den destek alan öğrenciler okullarını bitirdiler, işe girdiler. Çoğu destan yaratan ÇYDD’ye omuz veriyorlar. Mustafa Kemal’in yurt dışına giden öğrencilere “Bir kıvılcım olarak gidecek,  volkan olarak geri döneceksiniz” dediği gibi geri döndüler. Aydınlığı çoğaltıyorlar.

 

“BALIKESİR ŞUBEMİZ 1996’DA KURULDU”

Balıkesir Şubemiz 18 Nisan 1996 günü Hasan Töner ve bir grup arkadaşı tarafından kuruldu. Küçücük (sıcacık) bir odada başlayan çalışmalar büyüdü, büyüdü, büyüdü. Bu yıl şubemizin kuruluşunun çeyrek yüzyılını kutluyoruz. Şubemizi kuranlara, şubemize gönülveren, destek olanlara kutlu olsun. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

 

“NELER YAPIYORUZ”

Geçen yıl orta öğretimdeki öğrencilerimizin evlerini ziyaret ettik. Doksan aileye dokunduk, yardım paketi ulaştırdık. Üç yıldır “Yönderlik” projesini yürütüyoruz. Her yıl Tıp Fakültesi öğrencileriyle kent meydanında halkımızın şekerini, tansiyonunu ölçüyoruz. Tıp Fakültesinde okuyan öğrencilerle Tabip Odasını ziyaret ediyoruz. Eğitim Fakültesinde okuyanlarla Eğitim-İş, Eğitim-Sen’i, Mühendislik Fakültelerinde okuyanlarla TMMOB’yi ziyaret ediyor, öğrencilerin ilerde üyesi olacakları kurumları tanıtıyoruz. Balıkesir ve Çanakkale şubesi olarak bir haftalık ‘Bağ Bozumu’ şenliği düzenledik. Geçen yıl ve bu yıl salgın nedeniyle bağ bozumu şenliğini yapamadık. Önümüzdeki yıla şimdiden hazırlanıyoruz. Öğrencilerimizle her ay bir konu, bir konukla söyleşiler yapıyorduk. Toplantılarımız Eylül ayından sonra ‘nerde kalmıştık’ diye başlayacak. Cumhuriyetimizin 96’ncı yılını Balıkesir’deki siyasi partiler, demokratik kitle örgütleriyle görkemli bir şekilde kutladık. Her yıl yaptığımız kermesimize, yemekli buluşmalarımıza, şurt içi, yurt dışı gezilerimize ara verdik. Yeniden başlayacağız. Güç koşullara karşın geçen yıl kiracısı olduğumuz yeri 400 bin liraya satın aldık. Arkadaşlarımız, gönüllülerimiz İMECE’mize destek verdi. Sağ olsunlar, var olsunlar.

 

“BURS VEREN SAYIMIZ ARTMAYA DEVAM EDİYOR”

Bu yıl destek verdiğimiz öğrencimiz geçen yıllardan fazla. Güç koşullara karşı burs veren sayımız artıyor. Bu durum bizlere güç veriyor, umut veriyor. Direncimizi artırıyor. Bunun nedeni insanlar her şeyin kirlendiği bu ortamda güvenebilecekleri temiz kurum arıyorlar. Türkiye’nin en temiz kurumlarından birisidir ÇYDD.

 

“ÇYDD PARTİLERE KARŞI BAĞIMSIZDIR”

ÇYDD partiler üstü değildir. Hiçbir partinin de yan kuruluşu, arka bahçesi değildir. Partilere karşı bağımsızdır. ÇYDD taraflı bir dernektir. Cumhuriyet’ten yana taraftır. Laiklikten yana taraftır. Eğitim ve sağlık bir insana hakkıdır. Parasız eğitim ve sağlık haklarını savunur. Kadın erkek eşitliğinden yanadır. Düşünce, örgütlenme özgürlüğünden yanadır. Hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi savunur. Temiz bir evrende yaşamayı savunur. ÇYDD BARIŞTAN YANADIR. Yukarıda saydığım ilkeleri gerçekleştirmek CUMHURİYET’E borcumuzdur. ÇYDD Türkiye’nin DUYUNCUDUR (vicdan)Derneğimiz Türkiye’de çok az kurumun aldığı KALİTE ödülünü aldı. Şimdi MÜKEMMELLİK ödülünü alacağız.

 

“NELER YAPABİLİRİME İKİ ÖRNEK”

Ben ne yapabilirim diyenlere iki örnek vermek istiyorum:

Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde çalışan Türkler bir araya gelip bir vakıf kurdular. Bu vakıf aracılığıyla derneğimizde bine yakın öğrenci bur alıyor. Burada özellikle Şule KIVANÇ öğretmenimize sonsuz teşekkür ederim.Genel Merkezimiz 32’nci yıl anısına Cumhuriyet ve Laiklik kitabını bastırdı. Tacettin Kökcü arkadaşımız şubemize 200 kitap bağışladı. Tacettin arkadaşımızı kutluyorum.

 

“ÇYDD’NİN YAPTIĞI İŞLER DESTANDIR”

Bütün bu yapılan işler bir destandır. Destan ilerde örnek olarak okutulacaktır. Örnek alınacaktır. Buna yürekten inanıyorum. Bu destanı yaratan kahramanları kutluyorum. Cumhuriyet destanlar yaratmayı sürdürmektir. Mustafa Kemal AYDINLIĞINDA kalalım.” POLİTİKA

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Eylül 2021
PSÇPCCP
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.