POLİTİKA

İNSANI SİYASETTEN SOĞUTURSUNUZ…

İNSANI SİYASETTEN SOĞUTURSUNUZ…
Ahmet Öztopal
Ahmet Öztopal( ahmetoztopal@politikam.com )
3.429 defa
08 Ocak 2019 - 20:19

ÖMÜR BOYUER

 

İNSANI SİYASETTEN SOĞUTURSUNUZ…

Dayanamıyorum; emek hırsızlarına, emeği sömürenlere…

Sindiremiyorum; hadsizleri, akılla dalga geçenleri, aklını kiraya verenleri…

Kabullenemiyorum; goygoycuları, niyet okuyanları, kibirliyi, ukalayı, yalakayı, biatçıları, dinciyi, particiyi, harbiciyi, Atatürk’ün arkasına sığınan özde değil sözde Atatürk’çüyü…

Kınıyorum; yalana başvurup sonrada ahlaklı ve ilkeli siyasetten bahsedeni…

Korkuyorum; dilsiz şeytanlardan, her yolu mübah görenlerden, hırsı aklının önüne geçenlerden ve korkaklardan…

İstemiyorum; başta siyaset olmak üzere hayatın yozlaşmasını, insanların kutuplaşmasını ve kutuplaştırılmasını…

Eleştiriyorum; fırıldaklığı, gel-git liği,yanar dönerliği, adam satmayı, korkaklığın simgesi üç maymunu oynamayı ve bunları siyaset sanan politikacıları.

Kızıyorum; sorgulamayanlara, yorumlamayanlara ya da sırf kişisel çıkarları için bile bile görmezden gelenlere…

Ama ne fayda?

Bunlardan kurtulmak mümkün değil. İnsanlık yerleşik düzene geçtiğinden beri varlar ve dünya batıncaya kadar da var olacaklar.

Hayatın her alanındalar.

Siyaset, en etkili ve başarılı oldukları alanın başında geliyor.

Dinci dindarın, Harbici Harbi kişinin, Partici de Partilinin duygu ve emeğini sömürüyor.

Uzatmayayım, “ben lafı ortaya koydum beğenen alır beğenmeyen bırakır”.

Asıl mevzuya gelince…

Önümüzde yerel seçim var. İttifak yaparak seçime giren partiler malumunuz.

Bazı şeylerin tekrarına gerek yok. Balıkesir’de ki gelişmeleri de biliyorsunuz.

CHP en çalkantılı parti durumunda. Seçimi alma olasılığı bu kadar yüksek iken adaylığı açıklanan Ahmet Akın’ın geri çekilmesi ve ittifakla İP adayı İsmail Ok’a Balıkesir’in bırakılması partililerde tam bir şok etkisi yarattı. Ve doğal olarak herkes burnundan soluyor.

Ateşi düşürmek için bir şeyler yapılması gerekiyordu. Nitekim Pazartesi günü İl Başkanlığı parti üyelerine mesaj atarak “Üye Bilgilendirme(!) toplantısı” yapacağını duyurdu.

Aslında amaç ateşi düşürmenin yanında zevahiri kurtarmaktı.

Geçirdiğim ameliyat sonrası doktor kontrolünle çakıştığı için toplantıya katılamadım. Ateşi düşürüp zevahiri kurtardılar mı bilemiyorum.

Toplantı basına kapalı olsa da Ensar Aytekin’in söyledikleri basında yer aldı.

Aciz ve çaresiz insanın yapabileceği bir açıklama yapmış Ensar Aytekin. Baştan sona saçmalık ve tutarsız iddialarla, ithamlarla, hakaretlerle dolu.

Sırf zevahiri kurtarmak için bırakın ateşi düşürmeyi tam aksine ateşin üzerine körükle gitmekten çekinmemiş. Kendisi sütten çıkmış ak kaşık ve kendisi ile il başkanı dışında neredeyse herkes suçlu.

Malumun itirafları var açıklamalarında. Bir ergenin bile yapmayacağı acemilikle lafın nereye gideceğini hesaplamamış, hangi sonuçları doğurduğunu ön görememiş,

Bir dönem geçerliliği olan ama artık kimsenin yemediği eski yöneticilere saldırma ve faturayı onlara kesme yoluyla kendini aklamaya çalışmış.

Belden aşağı vuran kara propaganda zihniyeti.

Emeği yücelten anlayışın kırıntısı yok. Bu patinin başarısı için emek harcamış eski il başkanlarına, eski milletvekillerine vermiş veriştirmiş. Kendi deyimi ile ayar çekmiş.

Diyor ki;

“Balıkesir ve Denizli’nin İYİ partiye bırakıldığını öğrendik”

            Kimle öğrenmiş? Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili ile…

İyide kardeşim; siz masada tuzluk musunuz?

            “Biz masada tuzluk değiliz” diyebilirsiniz ve değilsiniz de elbette. Sonuçta anlı şanlı koskaca Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısısınız. Olmamanız gerekir.

Şu bir gerçek ki parti üst yönetimi sizi masada tuzluk olarak görüyor.

Bir milletvekilinim fikrine danışılmaması, dikkate alınmaması, yok hükmünde sayılması; kesinlikle ve kesinlikle tartışmasız onur kırıcı ve saygısızca bir tutum.

Ensar Aytekin aslında farkında olmadan bu gerçeği ortaya koyuyor.

İşin üzücü tarafı bu durumdan ne Ensar Aytekin ne Ahmet Akın nede Fikret Şahin benim kadar bile rahatsız değiller.

Oy verdiğim “milletvekilim” dediğim kişilere yapılan bu saygısızlığı ben hazmedemiyorum.

Ensar Aytekin, “Bir otobüs geldiniz. İçerisinde 35 kişi vardı. 10 otobüs gelseydiniz sonuç daha farlı olabilirdi” demiş.

Ve eski il başkanlarını, eski milletvekillerini, belediye başkanlarını, belediye başkan adaylarını suçlamış ve hepsinden aklı sıra hesap sormuş. Hızını alamamış herkesin 50 TL. verip Ankara’ya gelmesi gerekirdi diye üyelere de sıyırmış.

Ha birde millet sıcak yatağında uyurken lütfedip sabahın 08:00 inde Genel Merkeze gelerek Balıkesir’den gelen otobüsü karşılamış. Ne büyük bir fedakarlık(!).

Şuna inanırım…

Özeleştiri yapma büyüklüğünü ve olgunluğunu gösteremeyen yapıcı eleştiri yapamaz. Eleştiri yapma hakkı da yoktur.

Ensar Aytekin önüne geleni eleştireceğine bu konuda özeleştiri yapmak zorunda.

Ahmet Akın’ın adaylıktan çekildiği haberi Balıkesir’e ulaşmadan çok daha öncesinde Ensar Aytekin’in haberi olmuş. İfadelerinden bu anlaşılıyor.

Kendisi ne yapmış ki bu arada. Eski il başkanlarını, milletvekillerini mi arayıp örgütlemiş. Mesajla üyeleri Ankara’ya mı davet etmiş. Apar topar arabaya atlayıp İl Başkanının yanında mı yer almış.

Ne yapmış?

Sonuç alamayacağını bile bile dört bir yana saldırmış, ulaştıkları ve ulaşamadıkları kişiler olmuş ve İl Başkanı ile görüşmüş.

Pekala Balıkesir’e gelebilirdi. Partililerle birlikte olabilir. Sözünü ettiği şu 10 otobüs organizasyonuna katkı verebilirdi.

Hepsinden vazgeçtim merak ediyor ve soruyorum. Bahsettiği o 35 kişi içerisinde kendisinin getirebildiği kaç kişi var? Ya da var mı?

Ensar Aytekin hayal aleminde geziyor olmalı. Öyle üçbeş saat içerisinde 10 otobüsü de zor bulursun, 10 otobüslük partiliyi de. Kendisinin tuzu kuru tabi herkesi öyle sanıyor. İnsanlara en az bir iki gün zaman tanıman lazım ki işini gücünü, kendisini ayarlamalı.

Sonuçta yan komşuya kahve içmeye davet etmiyorsun insanları.

Atatürk’ün partisinde ki bir millevekili “CHP var olacaksa güç birliği yapmak zorunda” diyorsa sözün bittiği yerdeyiz. Yazık…

“Ağabeylik yapması gerekenler, sosyal medyada bir ergenin bile yapmadığı şeyi yapıyor” demiş isim vermeden Ensar Aytekin.

İsim vermese de yaptığı tariften kim olduğu çok açık.

Eski Milletvekili Orhan Sür’den bahsediyor.

Orhan abinin sosyal medyadan yaptığı paylaşım Ensar Aytekin’i rahatsız etmiş anlaşılan.

Orhan Sür şunu yazmıştı…

“1992 yılında kurucusu olduğum CHP’nin dışındaki başka parti adaylarına oy vermem mümkün değil ve oy vermeyeceğim”

            Bu mesajı ergenliğe nasıl bağladı hala çözemedim. Bu mesajda yanlış olan bir şey de göremedim.

Aslında mesaj teknik bir konuya da temas ediyor. Ensar Aytekin görememiş olabilir normaldir.

CHP tüzüğü yani Anayasası bir başka partinin adayına oy vermeyi ve desteklemeyi ihracı gerektiren parti suçu sayar. Sade üyesinden Genel başkana kadar herkesi bağlar. Hukukçu değilim ama aynı zamanda Tüzükten dolayı Anayasal suç kapsamına da giriyor olmalı.

Olayı öyle dramlaştırmış ki sanırsın bütün kabahat Orhan Sür’de.

            Vay efendim niçin heyet toplamamış, niçin genel merkeze gitmemiş.

Olmadı…

İyi partinin genel merkezine gidip bir ağabey olarak gerçekleri anlatmamış.

            İşte Ensar Aytekin’in gazetede yer alan bu son ifadesini okuyunca bana kal geldi. Güleyim mi ağlayayım mı bilemedim. Hala sersemliğini yaşıyorum.

Biraz kendime gelir gibi olunca ilk tepkim;

“Kardeşim mevcut milletvekili sensin sen İYİ partinin genel merkezine gidip gerçekleri anlatsaydın ya” oldu…

Sonra düşündüm. Dedim milletvekili sonuçta vardır bir bildiği. Çıkamadım işin içinden. En sonunda Ensar Aytekin’e hak vermenin en iyi çözüm olacağına karar verdim.

Evet…

Orhan abi tek suçlu sensin. Niçin İYİ parti genel merkezine gidip durumu düzeltmedin. Kınıyorum Seni (!)…

            Allahım sen aklıma mukayyet ol…

Önce özeleştiri..

Anayasal suç………

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ömür Altınel13 Ocak 2019 / 00:19Cevapla

Balıkesir, ulkemizin, en önemli birkaç vilayetinden biri, gerek tarihi ile, gerekse coğrafi konumu ile, Büyükşehir i kesinlikle alma şansını yakaladık, sanki, gizl bir güç devreye girdi, Balıkesir CHP ye girmemeli düşüncesi ile, AHMET AKİN”İN adaylığı geri çekildi. BAKİNİZ, ona benzer entrikalar şimdi İZMİR, için devrede. CHP min ittifaka hiç ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. İttifak olayında, bahsettiğim o gizli gücün bir oyunu. ALLAH ASKİNA, benim CHP. Neler oluyor ????

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.