POLİTİKA

HAYKOOP PAMUKÇU’DA YEM TESİSİ AÇTI

HAYKOOP PAMUKÇU’DA YEM TESİSİ AÇTI
3.597
23 Ekim 2020 - 0:11

S.S. Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği (HAYKOOP) Başkanı Faruk Özen süt üreticilerinin girdi maliyetlerini azaltacak tesisi hizmete açtı. Pamukçu’da HAYKOOP Yem Tesisi’ni hizmete açtıklarını müjdeli haber olarak üreticilere duyuran Faruk Özen, üreticilere uygun fiyatla hammadde temininde bulunacaklarını bildirdi.

 

Hayvanların ürettiği sütü toplayan, pazarlayan, en iyi şartlarda çiftçiye bu pazarlama hizmeti sunan kooperatiflere hayvan beslenmesi konusunda da destek vereceklerini ifade eden HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, şimdiden hammadde depolamaya başladıklarını söyledi. POLİTİKA’ya özel açıklamalarda bulunan Faruk Özen Yem Tesisi’nin ardından Pamukçu’da yem üretmek için de hazırlıklara geçtiklerini müjdeledi.

 

“Hububat üreticisi memnun”

HAYKOOP Başkanı Faruk Özen Yem Tesisinin kuruluş müjdesini şu şekilde anlattı:

“Bu günlerde tarım ve hayvancılık sektöründe hammadde fiyatları gerçekten tahminlerin çok üzerine çıktı. Gerek tarladan alım fiyatları çok yükselirken gerekse ithalat fiyatları çok yükseldi, arasında hiçbir fark kalmadı. Yurt dışında mısırın tonu 235 dolar, yurt içinde de tonu 1800 liraya dayandı. Baktığımızda dolar kuruyla aynı fiyata rast geliyor. Tabu buğday üreten çiftçi memnun, tonu 1600 liradan buğday sattı. Arpa üreten çiftçi memnun tonunu 1400 liradan ürünü daha tarlasında sattı. Tabi bunlar depolara girdi. Depolara girince gerek paranın maliyetini gerekse güncel fiyatları göz önünde tuttuğunda tüccar şu anda ham arpa fiyatları tonunda 1650 lira seviyelerinde, mısır fiyatları 1700-1800 lira seviyelerinde. Hal böyle olunca hayvanlara yedirdiğimiz fabrika yemleri de kilogram fiyatı 2,20 lira seviyelerinde oluyor.

 

“Süt zammı için mücadelemiz devam ediyor”

Tabi ki süte zam beklediğimiz bir dönemden geçiyoruz. Beklediğimiz zam gelmedi, bunun yerine Tarım Bakanlığından destek artırımı geldi. Biz kooperatifler ve birlikler mutlaka her zeminde ve her platformda çiftçinin beklentilerini yönetenlere aktarıyoruz, aktarmaya devam edeceğiz. Onların içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal koşulları yukarıya taşıyıp, bu koşulların her daim iyileştirilmesi için mücadelemizi yapıyoruz.

 

 

“HAYKOOP Yem Tesisi’ni faaliyete geçirdik”

Ancak HAYKOOP olarak bugünlerde öyle bir hizmeti başlatma arifesindeyiz ki belki de bugünlerde bu hizmete başlıyor olmak daha bir anlam ifade edecektir. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz tarafından bize tahsis edilen Pamukçu’daki mezbaha tesislerini Balıkesir HAYKOOP olarak kiraladık. Orada gerekli tadilatları yaptık, tepeden tırnağa yeniledik ve burayı HAYKOOP Yem Tesisi olarak adlandırdık. Makinalarımızda şu anada kuruluyor. Hammadde olarak yazdan arpamızı bağladık ve arpalarımız depolarımıza geldi. Burada bundan sonra kooperatiflerimiz marifetiyle çiftçilerimize piyasa koşullarından daha ucuz fiyata hammadde temin etmeyi düşünüyoruz. HAYKOOP Yönetim Kurulu olarak bunu amaçlayarak bu kararı alarak yatırıma girdik. Hayvanların ürettiği sütü toplayan, pazarlayan, en iyi şartlarda çiftçiye bu pazarlama hizmeti sunan kooperatiflerimiz aynı zamanda bu hayvanları besleme noktasında da aktif rol oynuyorlar. Tabi ki güncel fiyatlar here zaman değişkenlik gösteriyor. Özellikle ülkemizde döviz fiyatlarının kimsenin öngörmediği bu seviyelere gelmesiyle hammaddede de artışlar oldu. İşte tam böyle dönemlerde biz HAYKOOP olarak çiftçilerimize ton başında 100-150 lira dahi imkanlar dahilinde indirimli bir hammadde temini sağlayabilirsek, onlara arpa, kepek, ayçiçeği küspesi gibi hammaddelerini sağlayabilirsek biz bundan memnun olacağız.

 

“Girdi maliyetlerini ne kadar düşürürsek kardır”

Ayrıca bu hizmet tabi uzun yıllar devam edecek kalıcı bir hizmet olacak. Süt fiyatları evet bugün düşük, süt fiyatı konusunda çiftçinin morali bozuk, bizimi de moralimiz bozuk. Arzu ettiğimiz koşullar şu an için yok. Ama iki ay sonra bu koşullar düzelecek, ben buna inanıyorum. İki ay sonra koşullar düzeldiğinde biz yem fiyatlarına bakmayacak mıyız? Yem fiyatları bizim sütün satış fiyatı ne olursa olsun sürekli bakacağımız bir gösterge. Çünkü sütün üretiminde maliyet pastasında yüzde 70 yem maliyeti yer alıyor. Biz bu yüzde 70’in içerisinden ne kadar çok avantaj, indirim sağlayabilirsek, hayvanlarımızı ekonomikbesleyebilirsek o kadar kâr elde edeceğiz anlamındadır. Sütün fiyatı yüksekte olsa, düşük de olsa biz girdilerimizde kontrol bizim elimizde olsun mantığını gütmek zorundayız. HAYKOOP artık bu aşamaya geldi, bu güce erişti.

 

 

“Sırada yem üretimi var”

Bugüne kadar HAYKOOP’un bu güve gelmesinde emeği olan tüm kooperatiflerimizin başkanlarını, bu kooperatiflerimizin ortağı olan çiftçilerimizi tebrik ediyorum. Çok önemli bir hizmet yaptık. 600 bin lirayı geçen bir yatırım yaptık, daha da yapmaya devam edeceğiz. Pamukçu’daki yem tesisimizden Balıkesir’deki başta 148 tane kooperatifimizin üyesi çiftçilerimize, talep gelirse piyasaya da süreklilik kazandırmak şartıyla hammadde temini yapacağız. Ve bir sonraki planımızda HAYKOOP olarak bu tesiste yem yapabilmek. En ekonomik şartlarda yem nasıl yapabiliriz bu konuda arkadaşlar çalışıyorlar. HAYKOOP olarak da hayvan beslemede hem hayvan için uygun kriterlerde, yarınlarda beslemeden kaynaklı bir sorun çıkarmayacak şekilde bir yem düşünüyoruz hem de fabrika yemine alternatif bir yem olsun istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız da var.

 

 

“Hayırlı olsun”

Biz bu dönemde kısıtlı bir dönem yaşıyoruz. Bu kısıtlı dönemi yaşadığımız için isterdik ki bu günlerde bu tesisimizde bir etkinlik yapalım. Gerek belediye başkanımız verdiği yerin ne hale geldiğini görsün, gerek kooperatif başkanlarımız bunu görsün istedik. Ama İçişleri Bakanlığı covid-19 genelgesi kapsamında 1 Aralık’a kadar kooperatiflerimizin her türlü etkinliklerini yasakladığı için biz de bu yasaklara uyarak en azından 1 Aralık’a kadar burada herhangi bir etkinlik yapmadan faaliyetimize devam edeceğiz. Bu müjdeyi başta kooperatifçilere ve Balıkesir’deki çiftçilere duyurmak istedik. Bence çok yerindebir hizmet olacak. Yem fiyatlarını belki regüle etmeye yarayacak ileride. HAYKOOP güçlü oldukça, HAYKOOP bu tesislere sermaye aktarabildiği sürece hammaddeyi vaktinde uygun fiyata alabildiği sürece çiftçisine de yıl içinde aynı uygunlukta fiyat politikasıyla verecektir.” POLİTİKA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Kasım 2020
    PSÇPCCP
     12
    3456789
    10111213141516
    17181920212223
    24252627282930
    31 

    Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberlerdir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.