Gıda teröristleri bu kez de halkın en önemli gıdalarından birisi olan peynire et attılar. Süt fiyatlarının son 3 ay içinde hızlı yükselişi sonucunda süt ürünlerine zam yapılması, bazı fırsatçıları yeni hilelere yöneltti.

 

Uzman Veteriner Hekim Oğuz Şenol, tüketicileri hileli peynir konusunda uyayarak, çok ucuza satılan peynirlerde süt olduğundan kuşku duymak gerekir. Şu anda toptan çiğ süt fiyatlarının litresi 1,63 TL’dir. 7 litre sütle 1 kilogram beyaz peynir, 10 litre sütle de 1 kilogram tulum peyniri yaparlar” dedi.

 

Peynir maliyet fiyatında şu hesaplamayı yapan Uzman Veteriner Hekim Oğuz Şenol, peynirin neden ucuza satılmaması gerektiğini şu şekilde açıkladı:

“Maliyeti birlikte yapalım: 1 kilogram peynir üretimi için 7 litre süt kullanacağız. Bu durumda 7x1,63=11,40 TL sadece süt maliyeti oluşuyor. Bunun üstüne işletme gideri, işçilik, vergi vs için minimum yüzde 27 maliyet ilave etmek gerekir. Bu da 1 kilogram beyaz peynirin maliyetini 11,40+3,78=15,18 TL olarak gösterir. Demek ki 1 kilogram beyaz peynir, üreticiye minimum 15,78 TL’ye mal oluyor. Hiçbir aracı kullanılmadan, üreticiden direkt olarak –ki bu pek de mümkün değil- tüketiciye ulaştığını varsaysak bile, satıcı kârı ile birlikte kilogramı 21-22 TL’den aşağı olması mümkün değildir. Aynı oranları tulum peyniri ve Manyas peynirine uygularsak, bu peynirlerin de kilogram satış fiyatlarının 28-29 TL’den aşağı olması olası değildir.”

 

Uzman Veteriner Hekim peynir maliyetlerini açıkladıktan sonra piyasada bu fiyatların altında peynir satıldığının cevabını da şu şekilde verdi:

“Bir çok gıdada olduğu gibi, en çok tüketilen süt ürünü olan peynirde de insan sağlığını tehlikeye atan sahtekarlıklar süratle artıyor. Şu günlerde standart dışı peynir oranının yüzde 40’ları aştığı sanılıyor. Peynirde yeni sahtekarlık şu şekilde yapılıyor: 20 kilogram margarine belirli oranda nişasta katılıyor. Buna kemik unu ve miadı dolduğu için iade edilen peynir katılarak bir harman yapılıyor ve piyasaya sürülüyor. Bu bilgileri dürüst üreticilerin şikayetlerinden anlıyoruz.”

 

Uzman Veteriner Hekim Oğuz Şenol, ucuz satılan peynir konusunda dikkatli olunması gerektiğini, çok ucuz satılan ürünlere kuşku ile yaklaşılması gerektiğini ifade ederek, “Aksi takdirde ucuz peynir yiyelim derken, margarin, kemik unu, nişasta tüketmiş oluruz” diye konuştu.