Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Balıkesir Şubesi kuruluşunun 27’nci yılı nedeniyle bir kahvaltı etkinliği düzenledi. Etkinlikte konuşan Dernek Başkanı Kemal Büyükışık, yeni yılda STK’lar ile daha yakın işbirlikleri kuracaklarını söyledi.

Dernek çalışmaları hakkında bilgiler veren TÜKODER Şube Başkanı Kemal Büyükışık 2018’de STK’larla daha da güçlü olarak tüketicinin yanında yer alacaklarını vurguladı. Büyükışık, “Bundan sonra başta Balıkesir Barosu olmak üzere diğer STK’lar ile işbirliği yapmak istiyoruz. Birlikte bazı projeler üretmek istiyoruz. Bundan sonraki dönemde STK’lar ile çalışacağız” diye konuştu.

KOMİSYONLARIMIZ ÇOK İYİ ÇALIŞIYOR

Karesi Belediyesi bünyesinde bulunan Karesi Kent Konseyi’nde de faaliyet gösterdiklerini belirten Başkan Büyükışık; etkinlikte yaptığı konuşmada dernak çalışmaları hakkında şunları dile getirdi:

“TÜKODER bir gönüllü kuruluşu. Bu yıl 27’nci yılımızı kutladık. İlçelerse şubelerimiz mevcut. Biz TÜKODER olarak faaliyetlerimizi sosyal amaçlı ve gönüllülük üzerine kurduk. Önce çevreciyiz, daha sonra sosyal girişimciyiz, daha sonra tüketiciyiz. Balıkesir’de yaptığımız faaliyetlerden bahsedecek olursak; Karesi Belediyesi Kent Konseyi’nde Tüketici Komisyonu oluşturduk. Komisyonumuzda arkadaşlarımız çalışıyorlar. Ve Kent Konseyi’yle birlikte bazı projeler üretiyorlar. Bizim çevre konusunda bir şansımız var. Bir Çevre Aktivisti arkadaşımız var Murat Karacan. Onunla birlikte çevre çalışmalarını yapıyoruz. Eğitim çalışmalarımız var. Bu yıl Milli Eğitim’e müracaat ettik ve geleceğimize eğitim verelim dedik. Milli Eğitim bu projeyi kabul etti. Okullardan davet aldık ve yaklaşık 20 okulumuza giderek eğitim verdik. Tüketici haklarını anlattık. Sağlık komisyonumuz var. Sağlık Komisyonumuzda Dr. Mehmet Çalışkan arkadaşımız görev yapıyor. Bizim bu çalışmalarımız ileriye dönük davet edecek. Derneğimiz destek amacıyla geziler düzenliyor. Bu yıl 2 büyük gezi planlıyoruz. Sanat faaliyetlerimiz devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bir tiyatro etkinliğimiz olacak. Balıkesir Sanat Merkezi ile birlikte bu çalışmayı yapıyoruz.”

“STK’LARLA İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ”

2018 yılı ile birlikte başta Balıkesir Barosu olmak üzere STK’lar ile işbirlikleri yapacaklarını ifade eden Büyükışık şunları kaydetti:

“Yeni bir yapılanmaya girdik. En büyük sıkıntımız Balıkesir’de STK’lar olarak bir araya gelememek. Geçtiğimiz yıl acı tatlı bir şekilde geçti. Bizim önceliğimiz sevgi. Bundan sonra başta Balıkesir Barosu olmak üzere diğer STK’lar ile işbirliği yapmak istiyoruz. Birlikte bazı projeler üretmek istiyoruz. Bu konuda uzman arkadaşlarımız var. Biz bundan sonra aldığımız bayrağı daha ileriye götürmeye çalışacağız. Bundan sonraki dönemde STK’lar ile çalışacağız.”