Günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, milli mücadelenin ilk kurşunlarının atıldığı Balıkesir’in Kuvayi Milliye’nin başkenti olduğunu ifade etti. Anıtta düzenlenen törene Vali Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı. 

VATAN SAHİPSİZ BIRAKILMADI

Tören kapsamında günün anlam ve önemine ilişkin Fatma-Emin Kutvar Anadolu Lisesi öğrencilerinin okuduğu şiirlerin ardından Büyükşehir belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu konuştu. Kafaoğlu şunları söyledi:

“Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan Balıkesir ili Kurtuluş Savaşı’nda aziz Türk Milleti’nin iman gücüyle bir olunca hiçbir zincire boyun eğmeyeceğini, hiçbir engele izin vermeyeceğini gösterdiği Milli Mücadele’nin devleşen ili olmuştur. Her parçası kanla dolu, savaşmaktan yorgun düşmüş Anadolu, I. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan ağır antlaşmalar bahane gösterilerek 1919’da işgal girişimine başlamış ve ilk olarak 15 Mayıs’ta İzmir’i işgal eden Yunanlılar 30 Haziran 1920’de Balıkesir’i işgal altına aldı. İşgal haberinin hemen ardından,  Kuva-yi Milliye Hareketi Balıkesir' de vücuda gelmiş,   adeta bir devlet gibi teşkilatlanılmış, İzmir'in işgali Balıkesirliler tarafından reddedilmiştir. Okuma Yurdu ve Alaca Mescit Toplantıları ile düşünce safhası oluşan Kuva-yi Milliye Hareketi düzenlenen 5 Adet Kongre ile olgunlaşmış, sivil-asker işbirliği ile topyekûn mücadeleye girişilmiş, cesur adımlar atılmış ve vatan sahipsiz bırakılmamıştır.

KUVAYİ MİLLİYE’NİN BAŞKENTİ BALIKESİR

Kahraman Balıkesir halkı böylesine zor zamanlarda, zulme ve ülkemizi, milletimizi paramparça etmek isteyen zihniyete karşı tarihi bir ders vererek Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında en büyük rolü oynayan Batı Anadolu Şehri olmuştur. Balıkesir Milli Mücadelede ilk kurşunların atıldığı Kuvayi Milliye’nin başkenti olması ile adını tarihin altın sayfalarına yazdırmayı başarmıştır. Gazi Mustafa Kemal’in önderliğindeki kahraman askerlerimizden oluşan Türk Birlikleri, Yunanlılara karşı peş peşe elde ettikleri zaferlerin ardından Sakarya Zaferi ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Yunanlıların Sevr’i Türklere kabul ettirme hayalleri sona erdirmiştir. 

DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE DÜŞMANA GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Balıkesir, ülkesinin istiklali için varını yoğunu canı pahasına bu vatan toprakları için feda etmeye hazır olduğunu tarihin her döneminde ispatlamıştır. Balıkesir, vatanperver ruhunu 15 Temmuz’da olduğu gibi Zeytindalı Harekâtı’nda da sergilemiş olduğu milli ve onurlu duruş ile sonuna kadar göstermiştir. Bu topraklarda yaşayan herkes bu nadide vatanın elde edilmesinde zorluklarla mücadele edilerek, bugünlere gelindiğinin bilincindedir. Şehrimizin her evladı, yetiştiği konum ve tarih itibariyle Kuvayi Milliye şuurunu yaşatmak için çalışmaktadır. Dün milli mücadele yıllarının kahramanları, şanlı ecdadımız hangi iç ve dış düşmanlarla mücadele etmişler ise bugün bizlerde aynı maskeye bürünmüş hainler ile mücadele etmekteyiz. Geçmişte, vatanımızın birliği ve bütünlüğü için geçit vermediğimiz bu topraklarda bugünde asla geçit vermeyeceğimizin bilincindeyiz. Kuvayi Milliye’nin Başkenti Balıkesir’imize sahip çıkmaya Cenab-ı Allah’ın izniyle inşallah, son nefesimize kadar devam edeceğiz.

MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANLARINI SAYGIYLA ANIYORUZ

Bu bağlamda Kuva-yi Milliye ateşinin ilk kez Balıkesir’de yakıldığı bu tarihi gün vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemâl Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere,  tüm Milli Mücadele kahramanlarımızı, vatanı ve kutsal değerleri uğruna gözünü kırpmadan ölüme yürümüş tüm Kahraman Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anar,  İstiklaline tutkuyla bağlı olan Tüm Balıkesirli Hemşehrilerimizin Kuva-yi Milliye Gününü Kutlarım.”