Ekilmiş Restaurantta gerçekleştirilen Köy Enstitülerinin kuruluşunun 78’inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen yemeğe, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra siyasi parti başkan, yönetici ve temsilcileri katıldı. Dernek Başkanı Nuri Yılmaz burada yaptığı konuşmada aydınlanma ışığının sönmeyeceğini dile getirdi.

KÖY ENSTİTÜLÜ DEMEK AYDINLIK DEMEK

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Nuri Yılmaz gecede yaptığı konuşmada şunları söyledi:“Köy Enstitülüler denince akla; eğitim, müzik, halk oyunları, el sanatları, üretim, serbest okuma, okuduğunu tartışma, paylaşmak ve dostluk; kısacası aydınlanma gelir. Saffet Arıkan’la başlayan aydınlanma hareketi, Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’la devam eden Köy Enstitüleri 1940 yılının 17 Nisan günü 21 bölgede kuruldu. Bulundukları bölgelere ışık saçan okullar 17 bin 340 mezun verdi. Cumhuriyet, Atatürk ilke ve devrimleriyle donanmış olan öğretmenler Anadolu’nun yoksul, bulaşıcı hastalıklarla boğuşan köylerine atandılar. Aydınlanma ışığını fark eden köylüler öğretmenlerle kaynaşıp bütünleştiler.

KAPISINA KİLİT VURULDU

Üretimle eğitilen, eğitimle üretmesini bilen aydınlık yüzlü öğretmenler, köylüye örnek olmuşlardı. Bundan rahatsız olan toprak ağaları, şıhlar, şeyhler dönemin hükümetine bunların engellenmesi gerektiği önerisi ile gittiler. “Bindiğim eşeğin benden akıllı olmasını istemem, akıllı olursa düşünür, düşünen köylüyü de kimse zapt edemez” düşüncesiyle enstitülerin kapısına kilit vurdular. Mezunlarını oradan oraya sürdüler. Askerde çavuş çıkardılar. Köy Enstitüleri kapatılmasaydı; bugün tartıştığımız birçok konuyu konuşmuyor olacaktık. Etnik ve dinsel konularda vakit kaybetmeyecek, 1956 yılında Türkiye’de okuma yazma oranının yüzde 05’lere çıkması planlanmıştı. Kan emiciler, çıyanlar komadılar Anadolu’nun aydınlanmasına.

DARBEYİ FIRSATA ÇEVİRDİLER

Günümüze dönersek; bugün 70 bin öğrenci, 500 avukat, 150’nin üzerinde gazeteci, milletin seçtiği milletvekilleri hapiste. 2002 yılında çiftçinin borcu 2 milyar, bugün 91 milyardır. Öğretmen performans değerlendirme ise içler acısı. Dün öğretmenin etrafında sınıfı şu notu verirsen geçeceğim ya da teşekkür, takdir alacağım diye dolaşan öğrenciler yerine, bugün anasınıfından lise son sınıfa kadar olan öğrencilerin etrafında öğretmenlerin dolaşması isteniyor. Binlerce yurtsever OHAL nedeniyle sırf muhalif oldukları için ya hapise atılmış ya da işinden olmuştur. Darbeyi bahane edip, fırsatı ganimete dönüştürdüler.

2019 SEÇİMLERİ ÖNEMLİ

Konuşulacak çok konu var. Hangi birinden söz edelim. 2019 ya da daha önce olacak seçim, köprüden önceki son çıkıştır. Bu ülkenin geleceğinden endişe duyan bütün kesimlerin ortak hareket etmesi gerekiyor.

ATATÜRK’E HAKARET EDENLER VATAN HAİNİDİR

Türkiye Cumhuriyeti’ni dönüştürmeye çalışıyorlar. Şu anda başarılı olduklarını düşünüyor olabilirler ancak şunu unutmasınlar ki Kurtuluş Savaşını başarmış, Laik, Cumhuriyeti bizlere başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları emanet etmişlerdi. İstedikleri kadar uğraşsınlar, bunu başaramayacaklar. Bu ülkenin nimetlerinden faydalanıp Atatürk’e hakaret edenler; vatan hainidir, şerefsizdir, alçaktır. Bu da böyle bilinsin.”