Sanayi Odası seçimlerinde başkanlık için adaylığını daha önce açıklayan Eğinlioğlu Zincir Sanayii ortaklarından Hasan Eğinlioğlu hafta sonunda basın mensuplarını yemekte ağırladı. 13 Nisan’da yapılacak olan seçimler öncesinde yaptıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Eğinlioğlu, ekibi ile gittikleri her bölgeden büyük destek aldıklarını kaydetti.

Balıkesir sanayisini bir bütün olarak düşünmek zorunda olduklarını belirten Sanayi Odası Başkan Adayı Hasan Eğinlioğlu, birlikten kuvvet doğar mesajı verdi. Edremit Körfezi ve Bandırma bölgesinin Balıkesir sanayisine büyük katkısı olduğunu vurgulayan Hasan Eğinlioğlu, yapacakları çalışmada Balıkesir’i bir bütün olarak ele almayı hedeflediklerini dile getirdi.

Sanayi Odası Başkan Adayı Hasan Eğinlioğlu’nun toplantısına ekibinde yer alan; Helsan Helezon Sanayii ortaklarından Niyazi Eğinlioğlu, Arsan Trafo, Kazan Sanayii sahibi Ergin Birgül, Yarış Kabin Sanayii ortaklarından Nazmi Yarış, Özen Döküm Sanayi Ticaret A.Ş. Ahmet Şen, Aydınlar Metal A.Ş. ortaklarından Emre İnce ve Yırcalı Grubunu temsilen de Hüseyin Karaduman katıldı.

 

EDREMİT VE BANDIRMA’DAN UMUTLU DÖNDÜK

Sanayi Odası’na adaylığını daha önce açıklayan Hasan Eğinlioğlu dün düzenlediği toplantıda seçim çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Eğinlioğlu şunları söyledi:

“Benim bundan öncesi Sanayi Odası yönetiminden kaynaklanan üç dönemlik tecrübem var. Bu üç dönemlik tecrübe içerisinde yaşadıklarımızı ilçelerdeki arkadaşlarımızla paylaştık. Bunlar genelde seçimden seçime hatırlarının sorulduğunu, dolayısıyla üvey evlat olarak görüldüklerini düşünüyorlar. Biz onların gönüllerini almaya çalıştık. Tabi bu hiçbir farklı düşünce olmadan, bir mozaik olarak bu yapıyı düşündüğümüzü söyledik. Yani bilgi, tecrübe, genç ve dinamik bir kadro oluşturarak birlikteliğimizi pekiştirme anlamında önceki yaşanan hatalı olabilir, eksik olabilir çalışmaları bundan daha farklı bir şekilde ve onlara yararlı olacak şekilde planlayacağımızı söyledik. Onlarla birlikte olmak onları çok motive etti, çok mutlu oldu sanayici arkadaşlarımız. Kendilerine değer verdiğimizi söylediler. Seçim çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Biz geçtiğimiz akşam Edremit Bölgesindeydik. Ama bireysel temaslarımız, bölgesel anlamda da Edremit, Bandırma, Gönen, Manyas gibi ilçelerimizde devam ediyor. Ama toplum olarak birlikte olmak anlamında önceki akşam Edremit’teki sanayici arkadaşlarımızla birlikteydik. Edremit’te Ticaret Odası seçimleri de vardı. O grup da bize katıldı. Hoş, aile yemeği bir yemek düzenledik. Onlar da mutlu oldu, biz de mutlu döndük.”

 

BÖLGESEL İHTİLAÇLARI BİRİNCİ AĞIZDAN DUYMAK İSTİYORUZ

Sanayi Odası seçimlerini kazandıkları takdirde üyelerin sorunlarının çözümü noktasında birlik ve beraberlik içinde hareket edeceklerini vurgulayan Hasan Eğinlioğlu şunları dile getirdi:

“Seçildiğimiz takdirde yapmak istediğimiz kafamızda projelerimiz var. Bunlar evvela dediğim gibi biz ilçelerimizle bir bütünüz ve öyle olmak zorundayız. Bu oy kaygısıyla veya oy almak anlamında değil ama bugün Körfez Bölgesini yok sayamazsınız, Bandırma’yı yok sayamazsınız. Oralarda da sanayici arkadaşlarımız var. Balıkesir bilindiği gibi hinterlandı geniş bir il. Merkezi bölgedeki sanayi olduğu kadar çevredeki, bölgedeki sanayici arkadaşlarımızın da üretimleri; hayvancılık olsun, hayvancılığın yan ürünleri olsun, zeytinyağı ve buna benzer olsun, Bandırma’da balıkçılık da var. Doğal olarak çevremizdeki sanayici arkadaşlarımız hatırlarının sorulmasını istiyor. Bunlarla daha sık birlikte olup; gerekirse meslek komitelerinin çalışmalarını oralarda yaparak, o yörenin bölgesel ihtiyaçlarını birinci ağızdan duymak istiyoruz. Bu düşüncelerimizi onlarla da paylaştık. Çok olumlu karşıladılar bu düşüncemizi. Ama bunun da sadece Sanayi Odası’nın bireysel olarak; ben seçilirsek, diğer arkadaşların yapamayacağını, birlik ve beraberlik içinde olarak, omuz omuza vererek sorunları birlikte gidermemiz gerektiğini söyledik.”

OTURMAKLA FAYDALI OLAMAYIZ

Sanayicilerin var olan sorunlarını komite toplantılarını ilçelerde yaparak çözmek istediklerini vurgulayan Hasan Eğinlioğlu şu bilgileri verdi:

“Bundan sonra birkaç gün daha diğer bölgelerde çalışmalarımız var. Yaklaşımımız bu noktasal anlamda problemlere hep aynı olacak. Yani Bandırma bölgesinin veya Ayvalık bölgesinin sorunlarını oradaki meslek komitelerinden dinlersek, çözüm anlamında da daha başarılı oluruz diye düşünüyorum. Yoksa burada oturmakla faydalı olabileceğimizi sanmıyorum. Ama bizim merkezdeki sanayimiz, sanayici arkadaşlarımız da var. Bunlar hep sorunları paylaşmak anlamında değil, sevinci de paylaşacağız. Sorunlarımızı gidermek için hep beraber, sizlerin de destekleriyle mücadele edeceğiz. Umarım bunlar çok ütopik şeyler değil. Olabilecek ve çalışmayla başarılabilecek şeyler. Çalışırken de disiplinli bir şekilde çalışkan olmak, verimli olmak herhalde sonuç getirecektir diye düşünüyorum.”

YATIRIMLARIN DEVAM ETMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ

Balıkesir’e son zamanda gelen yatırımların devamını sağlamak için de çalışacaklarını vurgulayan Sanayi Odası Başkanı Hasan Eğinlioğlu şunları kaydetti:

“Son dönemde Balıkesir’e gelen yatırımların kesin olarak devam edeceğini düşünüyoruz. Çünkü Organize Sanayi Bölgesi şu anda doldu. 20’nin üzerinde müteşebbis var fabrika yapmak isteyen. Yeni imara açılacak bölgelerde sanayiciler sıraya girmiş durumdalar. Buralar imara açıldığında; kamulaştırılıp, parselasyonu yapıldığında bu hizmeti sanayici arkadaşlarımıza vereceğiz. Bu ne demek? Buradaki hem istihdam artacak, hem de üretim hacmi artacak. Bunun yanında Çanakkale’ye yapılacak köprüyle Balıkesir’in birleşmesi, diğer taraftan da Bursa ve İzmir-İstanbul Otoyolunun birleşmesiyle Balıkesir tam ortada kalan çok enteresan coğrafi konumda yatırım yapılabilir bir il konumuna geliyor. Umarım, yatırımcılar olsa da biz de ellerinden tutup onların isteklerini yerine getirebilsek. Bu konuda bizim hiçbir kaygımız yok. Yeter ki bize ulaşabilsinler. Sıkıntıları varsa; işte imarda olabilir, inşaat sırasında problemleri varsa çözüm üretici olmak lazım. Yoksa başka türlü fayda sağlamak mümkün olmaz diye düşünüyorum. Balıkesir’in önü çok açık. Çünkü İstanbullu sanayici sabah evinden çıkıyor iki saatte işine gidebiliyor. Akşam da aynı keza. Balıkesir’e geldiği zaman 2-2,5 saatte sıkıntısız bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla oradaki bir sanayici günü birlik de gidip gelse Balıkesir’i tercih etmek daha kolay olacak diye düşünüyorum.”

BALIKESİR OSB’Sİ BİR ÇOK OSB’YE BEDEL BÜYÜKLÜKTE

Türkiye’nin gelişmiş bölgelerindeki gibi Balıkesir’de de üçüncü ve daha fazla Organize Sanayi Bölgesi kurulması ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Adayı Hasan Eğinlioğlu şunları dile getirdi:

“Zaten ikinci OSB’miz var. Ama burası sonradan kurulmuş bir bölge gibi kaldı. Yeni yapılan kamulaştırılacak yerlerle Balıkesir OSB’nin metrekare anlamında yüzölçümü Gaziantep’i çok iyi bilmiyorum ama belki 3-4 OSB’nin yüzölçümüne eşdeğer olacak. Balıkesir’i biliyorsunuz yani Batıda olmasından kaynaklanan yeraltı kaynaklarının zenginliği, hayvancılık, tarım ve turizm anlamında çok büyük avantajları var. Yani ben bunu Antep ile mukayese ettiğimiz zaman Balıkesir’i daha avantajlı olarak görüyorum.”

YÖNETİMİN YAPTIKLARI OLMUŞTUR YAPAMADIKLARI OLMUŞTUR

Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur’un son meclis toplantısında yaptığı konuşmada vesayet ile ilgili açıklamasını da değerlendiren Hasan Eğinlioğlu şunları ifade etti:

“İsmail Bey’in Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmetleri olmuştur kendilerine teşekkür ediyoruz. Ama bu bir hizmet yarışıdır. Yapamadıkları vardır, yarım kalanlar vardır. Biz o hizmeti devam ettirmeye aday olduk. Vesayet ile ilgili açıklamaları İsmail Bey’in kendi takdiridir. Biz kendi çalışmamızla takdiri hem sanayiciye hem de kamuoyuna bırakacağım.”

UYUM İÇİNDE OLURSAK ELİMİZ GÜÇLÜ OLUR

Sanayi Odası’nın kent dinamikleriyle olan uyumu sağlamak için çaba göstereceklerini de vurgulayan Hasan Eğinlioğlu şunları ifade etti:

“Kesinlikle Balıkesir’in tüm dinamikleriyle uyum içinde çalışacağımızı düşünüyoruz. Ama sadece bu Sanayi Odası ile değil, diğer sivil toplum örgütlerinin de bizimle birlikte olması gerekiyor. Yani birlik ve beraberlik dediğimiz zaman BASİAD, BAGİAD. Sanayi Odası, Ticaret Odası’yla bir bütün olarak biz isteklerimizi kamuya aktarırsak, daha kuvvetli oluruz ve isteklerimizi daha kolay yaptırırız diye düşünüyorum. Neticede kamunun varlığı da sanayicileri, Balıkesir’de yaşayan insanlara faydalı olmak anlamında görev yapıyorlar. Bizim de eksiklerimizi gidermemiz noktasında muhakkak ki kuvvetli olmamız gerekir, omuz omuza vermemiz gerekir diye düşünüyorum.”

ÖNÜMÜZÜ GÖRMEMİZ LAZIM

Sanayi Odası yönetimine gelmeleri durumunda Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde sorun olarak gördükleri ve ivedilikle yapılması gerekenler hakkında soruyu da yanıtlayan Başkan Adayı Hasan Eğinlioğlu şunları söyledi:

“Bu soruya şimdiden net ve doğru cevap vermek mümkün olmayabilir. Çünkü yeni imara açılacak yerlerin fiyatları belli değil, altyapıyla ilgili güncel fiyatlandırma belli değil. Yani sanayiciyi mutlu etmek zorundasınız ki gelip Balıkesir’e yatırım yapsın. Ben şimdi diyemiyorum ki; şu anda metrekaresi 90 lira. Bu rakam 180’mi olacak, 200’mü olacak, yoksa 250’mi olacak? Çünkü dolar almış başını gidiyor. Bir kanalizasyon yapacaksınız, elektrik döşeyeceksiniz falan. Yani elbette bunlar aşılacak. Önümüzü şöyle görüyoruz; bugünkü OSB’nin 1,5 katı büyüklüğünde imara açılacak yeni bir alan var. Burası ham bir arazi. Biz burayı 21-22 lira seviyelerinden kamulaştırma yapılacak. Köylüyü de mağdur etmemek istiyoruz. Bu rakam eskiden çok düşüktü, biz bunun fiyatlarını yükselttik. Ama hafriyat yapıyorsunuz; bir kamyon hafriyat 1-2 milyon lira para tutuyor. Yani bugünkü OSB’nin 1,5 katı büyüklüğünde bir yerden bahsediyoruz, bunu bugün hesaplayabilmek de mümkün değil. Mesela size şöyle bir rakam verebilirim; OSB’nin imkanlarıyla elektrik hatlarını zemine aldığınızda 10 liraya mal oluyor, ama bunu firmaya ihaleyle verirseniz bu rakam 100 liraya çıkıyor. Şimdi bu para OSB’deki yatırımcılarımızın aidatlarından kesilerek biriken bir paradır. Biz bu noktada olabildiğince tasarruflu hareket ederek, arkadaşlarımızın menfaatini elbette korumak durumundayız. Yoksa bize bunu böyle niye yaptın diye sorarlar. Biz sanayicilerimizin haklarını tabi ki de koruyacağız. Bunu korurken de hizmete de devam edeceğiz. Ama karşımıza ne tür zorluklar gelecek bunu da yaşayarak göreceğiz.”

GÜMRÜK BALIKESİR SANAYİSİNE BÜYÜK KATKI VERİR

Gümrük Müdürlüğü’nün Balıkesir’e açılmasını sanayici açısından değerlendiren Hasan Eğinlioğlu şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz Çandarlı’ya dünyanın sayılı büyüklüğünde olacak bir liman yapılıyor. Bunun yanında bir tren yolu hizmeti Balıkesir’de açıldı ama şu anda Almanya’da karşılığı olmadığı için biraz ite kaka gidiyor. Ama eğer Çandarlı Limanı tam anlamıyla harekete geçtiğinde trene yüklenen oradan mal, Balıkesir’e uğrayarak, Balıkesir’deki gemilerde yer alacak ve üç günde Almanya’da olacak. Yani ihracat anlamında Balıkesir’in Avrupa’ya ulaşması müthiş bir hız kazanmış olacak. Tabi bu Balıkesir’deki ihracatçıların önünü açmış olacak. Üç günde malı ulaştırıyorsunuz. Bugün bizim rakibimiz olan ülkelerden Çin’den üç ayda mal geliyor. Biz Çin’den ithalat yapıyoruz, üç ay sonrasını planlayarak her hafta sipariş vermek zorundasın. Ama siz kendi ürününüzü bu kadar kısa zamanda satıcıya ulaştırırsanız adam zaten satmış oluyor ve finansman olarak da bir kaynak bağlamamış oluyor. O zaman Sanayi Odası olarak yapmamız gerekenler ne? Forklift mi lazım oraya alacağız veya oradaki lojistiği sağlamak adına elimizden ne geliyorsa, maddi manevi onları uygulayacağız.”

538 ÜYEMİZ VAR

Sanayi Odası Başkan Adayı Hasan Eğinlioğlu toplantının sonunda odanın üye sayısı ve yaptıkları ziyaretlerde üyelerin tutumu hakkında şunları dile getirdi:

“Körfez bölgelerinden yani Edremit Körfezi ve Bandırma çok hevesli ve oy kullanmaya gelecekler. Sanayi Odası’nda şöyle bir ekstrem durum var: Bizim dönemimizde zamanında üye olmuşlar, fabrikaları bir sebepten dolayı kapanmış ama üyeliklerini sildirmemişler. Sildirmedikleri için aidat borçları gözüküyor. Bakıyorsunuz bir kişinin 6-7 bin lira borcu var. Bilanço çıkarıyorsunuz 120 bin lira alacak var, kasaya bakıyorsun para yok. Üstüne gidiyorsun adamı yerinde bulamıyorsun. Şöyle de bir kanun var; mahkemeye vermen gerekiyor, mahkeme sonunda icra gitmesi lazım, ondan sonra da haciz işlemi uygulanacak, karşıda muhatap bulamazsanız adamın üyeliği düşecek. Ama Sanayi Odası üyeleri için var. Ben şimdi üyemi nasıl mahkemeye vereceğim? Ama mecbursun, kanun almazsan sen sorumlusun diyor. Önceden bir ikilem yaşadık ama bugünkü durumu bilmiyorum. Şimdi bu durumda olan çok fazla sanayici var. Gerçekte 538 civarında bir üye oy kullanacak. Bunun da 250’si falan sandığa gelir. Yani üye sayısı çok gibi görünse de aktif, verimli, borcuna sadık 500 tane üye var.”