CHP’li belediye meclis üyelerinin önerge vererek gündeme alınan çocuk parklarına güvenlik kamerası uygulaması tüm meclis üyeleri tarafından olumlu karşılandı. Önerge mecliste oylanarak ilgili komisyonlara havale edildi. Komisyonlardan gelen rapor doğrultusunda ilçe genelindeki çocuk parklarına güvenlik kamerası yerleştirilecek.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı tarafından Karesi Belediye Meclisi’nde verilen önergede ilçedeki çocuk parklarına güvenlik kamerası takılmasını teklif etti. Meclisteki diğer partilerin de olumlu yaklaştığı önerge meclisten geçerse 322 çocuk parkına kamera takılacak.

ÇOCUK PARKLARINA GÜVENLİK KAMERASI

CHP’li belediye meclis üyesi Serkan Sarı tarafından verilen önergede şunlar yer aldı:“Karesi ilçesi sınırları içerisinde yer alan çocuk parklarına, çocuklarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla ilgili kurumlarla görüşülerek güvenlik kamerası vs gibi tedbirlerin alınmasıyla ilgili gerekli çalışmaların yapılmasını arz ederiz.” Önergenin okunarak meclis gündemine alınmasının ardından konu Temel Haklar ve Hukuk Komisyonu, Aile Kadın ve Engelliler Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonlarının ortak çalışma yapması için havalesi yapıldı.

ÇOCUKLARIMIZDAN DEĞERLİ BİR ŞEY YOK

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz çocuk parklarına güvenlik kamerası uygulamasını olumlu bulduklarını belirterek komisyonların bu konuda ciddi bir çalışma yapması temennisinde bulundu. Yücel Yılmaz güvenlik kamerası takılmasıyla ilgili oluşacak maddi giderin ise çocuklardan daha değerli olmadığını ifade ederek, öneriye büyük destek verdi.

AİLELER TEDİRGİN

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz meclisin olduğu gün Camilerde yapılan Kur’an Kurslarını ziyaret ettiğini belirterek, ailelerin de çocuklarını yalnız bırakmayarak camilerde beklediğine dikkat çekti. Çocukların aileleri ülke genelinde son günlerde yaşanan üzücü olaylardan olumsuz etkilendiklerini belirten Yücel Yılmaz, ailelerin çocuklarının başlarına bir şey gelecek mi diye onları yakından izlediklerini ifade etti.

Yılmaz şunları söyledi: “Ailelerin en kıymetli varlıkları çocuklar. Şehrimizde böyle bir şey olma ihtimali çok düşük demek istemiyor insan. Ama gerçekten güvenli bir şehiriz. Mutlaka dikkatli olmamız lazım. Ama aileler de televizyonlardan çok etkileniyorlar ve paranoya noktasına gelmişler. Biz bu çalışmaları yaparken de çevrede sapıklar mı var etkisini de yaratmamamız lazım. Çünkü insanlar tedirgin olduğu zaman da çocuğu koruyamazlar. Bir çocuğa yardım amaçlı gel seni götüreyim diyorsun, çocuk tepki veriyor. Doğal yaşantıyı da bozmamak lazım..

CAYDIRICI ÖZELLİĞİ OLUR

Modern hayatın bir gereği olarak güvenlik kameralarını zaten yapmamız gerekiyor. En azından bir olay olduğunda kamera görüntüleri incelenerek yapılması gerekenleri yapılabilir. Bunun yanında güvenlik kameraları da kötü niyetli kişilere caydırıcı bir özellikle olur düşüncesindeyim. Biz bu olayı Karesi Kaymakamlığı ile birlikte bazı noktalara hırsızlıkla ilgili birkaç noktaya koyduk.

ÇOCUKLARIMIZ HERŞEYDEN KIYMETLİ

Komisyonlarımız bunu ciddiye alsın ve bir maliyet çıkartsın. Maliyeti neyse bunu yapalım. Şu anda ilçemizde yeşil alanlar da dahil 322 parkımız var. Kimisine 5, kimisine 4, kimisine de 1 kamera koyabiliriz. Bu konuda ciddi maliyet çıkar diye düşünüyoruz. Ama çocuklarımız hiçbir şeyden daha az değerli değildir. Kimin çocuğu 30 milyon lira yapar. Herkesin en değerli varlığı çocukları, bizim de buna katkıda bulunmamız lazım.”