Büyükşehir Belediye Meclisi’nde günden dışı yapılan konuşmalarda İsrail’in Gazze’ye yönelik yaptığı saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dilendi.

 GÜN GELECEK ARKASINA SAKLANACAK AĞAÇ BİLE BULAMAYACAKLAR

AK Parti Grup Başkan Vekili İsmail Cankul yaptığı konuşmada şunları söyledi:“Gazze’ye yönelik saldırılarda 60 Filistinli kardeşimizi şehit eden ve 2 bine yakın kardeşimizi yaralayan İsrail’i şiddetle kınıyorum. ABD Büyükelçiliği’nin Tel-Aviv’den Kudüs’e taşınmasını ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olacağı şeklindeki açıklamaları protesto eden Filistinli kardeşlerimize saldıran İsrail’i şiddetle kınıyorum. En küçük eleştiriyi bile kabul edemeyen, ama kendinden olmayanları her zaman dışlayan İsrail, kendisini protesto eden binlerce mağdurun üzerine açtığı ateş ile kalplerinin ne kadar kararmış olduğunu bir kez daha dünyaya göstermiştir. Tüm İslam aleminin sembolü olan Mescid-i Aksa’nın bulunduğu, ilk kıblegahımızın bulunduğu Kudüs’ü İsrail’e başkent olması düşüncesi bile korkutucudur. Müslümanlığın yok edilmeye çalışıldığı Kudüs için tüm Türkiye, tüm Müslüman alemi ülkeler ayaktadır. Filistin’de dökülen kanların, alınan canların hesabı elbet sorulacaktır. Rabbim tüm mağdurların yardımcısı olsun. Unutmasınlar, bir gün arkasına saklanacak ağaç bile bulamayacaklar.”

***

İKTİDAR ETKİLİ ÇÖZÜM BULMALI

CHP Grubu adına Ahmet Özkoca da saldırıyı kınadığı konuşmasında iktidarın da yaptırımlarda bulunmasını istedi. Özkoca şunları kaydetti:“Geçmişte bir Ariel Şaron vardı kasap lakabıyla bilinen ve geçmişte yine mazlum olarak bilinen bir Yahudi topluluğu vardı. Yahudi topluluğunun 1940’lı yıllarda, 1945’lerde Hitler Almanya’sı tarafından gaz odalarına gönderilerek cezalandırılmış ya da onlar cezalandırılırken ırkçı bir yaklaşım sergilenmiştir. Daha sonra millet olma ve millet olduktan sonra da kendisini ispat etme derken Yavru Amerika olarak emperyalist güçler arasında yerini almıştır. İsrail’in bu ilk eylemi değil. İsrail’in geçmiş dönemde de zaman zaman teşvik de ettik, takdir de ettik ve hatta madalya bile aldık. O madalyalarımızı iade etmek zorunda kaldık. İsrail’i sadece tel’in etmekle olmamalı, sadece sözde kalmamalı. Protesto eylemleriyle değil, iktidarın bu konuda daha etkili çözümler üretmesini düşünüyoruz. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak kınama eylemleri yapıldığı takdirde arkasında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu arada kaybettiğimiz Filistinli’lere Allah’tan rahmet diliyor, yaralılara acil şifalar diliyorum. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Filistinliler’in yanında olduğumuzu, onlara destek olacağımızı ifade etmek istiyorum.”

***

İSRAİL’İN MÜSLÜMAN KANI AKITMASINI İÇİME SİNDİREMİYORUM

MHP Grubu adına Yusuf Özenç ise konuşmasında İsrail’i kınadığını belirterek şunları ifade etti:“Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına bu menfur saldırıyı, katliamı şiddet ve nefretle kınıyorum. Zamanında kendileri de zulme uğramış olan İsrail’in aklına geldikçe Müslüman kanını akıtmasını da içime sindiremiyorum. Bu saldırının, katliamın inşallah Müslüman dünyasının uyanışına; bir arada uyanışına vesile olmasını diliyorum. Yaralılara sağlık, acil şifalar, kaybettiklerimize de Allah rahmet eylesin.”