Büyükşehir Belediyesi’nin Edremit merkezinde ve mahallelerinde Parkomat uygulamasına gitmesi muhalefet meclis üyelerinin tepkisine neden oldu. Plan Bütçe Komisyonu ve Tarife Komisyonlarında CHP’li üyelerin ret oyuna karşılık AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edilerek meclis gündemine getirilen istek tartışma yarattı. Komisyonlar ayrıca Edremit’teki eski İtfaiye Açık Otoparkı oluşturularak Parkomat uygulamasına geçilmesi de oy çokluğuyla kabul edildi.

EDREMİT’TE OTOPARK KARARI ALINAN CADDE VE SOKAKLAR

Plan ve Bütçe Komisyonu ile Tarife Komisyonu’nun ortak raporunda Edremit’in merkezi ve mahallelerinde BALPARK aracılığıyla Parkomat uygulaması meclis gündemine taşındı. İki komisyonun ortak olarak hazırladığı raporda konu ile ilgili şunlara yer verildi:

“Belediye meclisinin 21.02.2017 tarih ve 231 sayılı meclis kararı ile ilimiz genelindeki belediyemizin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yol üstü ve cep otoparklarının, belediye meclisimizce belirlenen 10 yıl süre ve işletmecilikten elde edilecek gelir tablosundaki net satışlar üzerinden yüzde 4+KDV oranında her yıl gelir payı ödenmesi koşuluyla BALPARK Ltd. Şti’ne işlettirilmesi uygun görülmüştür.

Bu itibarla; 5216 sayılı Belediye kanununun 26’ncı maddesi ve 7’nci maddesinin f bendi ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 79’uncu maddesi uyarınca; ilimiz Edremit İlçe Merkezimizde bulunan Adnan Menderes Bulvarı, Yılmaz Akpınar Bulvarı ve Azerbaycan Bulvarı, Altınoluk mahalle merkezinde bulunan Akçam Caddesi, Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Meydanı PTT önü, Mithat Paşa Caddesi 1. Sokak, Mimar Sinan Caddesi, Şahinderesi Caddesi, Atatürk Caddesi 5. Sokak, Atatürk Caddesi 5. Sokak 1. Aralık, Atatürk Caddesi 2. Sokak, Cumhuriyet Caddesi 1. Sokak, Tekçam Caddesi, İsmet Paşa Caddesi 22. Sokak, Nazım Hikmet Caddesi, Otogar Sokak, Akçay Mahallesinde bulunan 110. Sokak, 116. Sokak, Ali İleri Caddesi, Atatürk Caddesi, Uğur Mumcu Caddesi, Sakarya Caddesi, Turgut Reis Caddesi, Cumhuriyet/Edremit Caddesinde yol üstü otoparklarının oluşturulup ‘Parmokat’ uygulamasına geçilmesinin, işletmecilikten elde edilecek satışlar üzerinden yüzde 4+ KDV oranında 10 yıl süreyle gelir payının belediye başkanlığımıza ödenmesinin, belediyemizin şirketi olan Balpark Balıkesir Otopark İşletmeleri Tic. Ltd. Şti’ne verilerek işlettirilmesinin uygun olduğuna; Levet Acartabak, Canan Kırdar, Ahmet Özkoca, Burak Ali Sarı, Mehmet Ali Yalçıntaş ve İsmail Sarsılmaz’ın ret oylarına karşılık komisyonlarımızca oyçokluğuyla karar verilmiştir.”

CHP VE MHP RET OYU VERDİ

Komisyon raporunun okunmasının ardından konuyla ilgili olarak CHP Edremit Meclis Üyesi Ali Yılmaz Diker söz aldı. Diker, ilçe belediyesine sorulmadan alınan kararın yanlış olduğunu belirterek, konunun ileriki bir tarihe ertelenerek komisyonda bir daha görüşülmesini teklif etti. Diker’in teklifine olumlu yanıt vermeyen Meclis Başkanı Ekrem pehlivan oylamaya geçti. Yapılan oylamada CHP ve MHP grubu ret oyu kullanırken, AK Partili üyeleri kabul oylarıyla komisyon görüşü kabul edilmiş oldu.

SAKA: YARGIYA TAŞIYACAĞIM

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka da yapılan oylamanın ve Eski İtfaiye Binasının bulunduğu yerle ilgili alınan parkomat karı ile ilgili konuşma yaptı. Saka, Eski İtfaiye binasının bulunduğu alanın yargıda olduğunu belirterek, burasıyla ilgili bir tasarrufun söz konusu olamayacağını kaydetti. Saka, alınan kararı yargıya taşıyacaklarını da belirterek, Edremit’te uygulanacak Parkomat uygulamasını görüş alışverişi yapılarak belirlenmesinin daha uygun olacağını kaydetti.