Vali Vekili İsmail Demirhan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun kurtuluş kutlamasına katılan halkı selamlamasıyla başlayan etkinlikte, Balıkesir'in düşman işgalinden kurtuluşu sembolik olarak canlandırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu. Törene Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Mustafa Canbey Ahmet Akın ve Fikret Şahin’in yanı sıra askeri, mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.

HEM EĞLENDİRDİLER HEM KORKUTTULAR

Balıkesirlilerin oldukça ilgi gösterdiği Kurtuluş kutlamalarında Balıkesir’e özgü Tülütabaklar vatandaşları hem eğlendirdi hem de korkuttu. Milli mücadele sırasında düşman askerlerinin korkulu rüyası olan Tülütabaklar özellikle çocuklar ve gençlerin yüzlerini ellerinin karalarıyla boyadı. Tülütabaklar ayrıca Balıkesir’e özgü halk oyunlarıyla da vatandaşları eğlendirdi.

MEMLEKET ACI İÇİNDE KIVRANIRKEN BALIKESİR AYAĞA KALKTI

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıldönümünde günün anlam ve önemine değindiği konuşmasında şunları söyledi:“Bugün üzerinde kardeşçe yaşadığımız bu topraklar geçmişinde çok zorlu koşullarda, ağır mücadelelere sahne olmuştu. Önce Seyit Onbaşı’nın destan yazdığı Çanakkale Savaşı, ardından alçak düşman işgaliyle harap ve bitap düşen aziz yurdumuz acı içinde kıvranırken Balıkesir ayağa kalktı ve milli mücadele ateşini yaktı. Hasan Basri Çantay gibi önemli isimler halkın bilinçlenmesine ve örgütlenmesine katkı sağladı. Düzenlenen kongrelerle halkımız milli birlik ruhuyla adeta bir hükümet gibi hareket ederek silah temin etti, aylık ödemiş, makam ve mevkileri tespit etmiş, milli mücadelenin şeklini belirledi. Büyük önder Atatürk’ün Zağnos Paşa hutbesinde söz ettiği “Balıkesir’in dindar ve kahraman insanları” sayesinde şehrimiz Ege’de kendi imkanlarıyla milli mücadeleyi başlatan tek şehir oldu. Balıkesir’in düşman işgalinden tamamen kurtulduğu 6 Eylül gününü Balıkesir’in Kurtuluş Günü olarak kutluyoruz. 

AYHI AZİM VE KARARLILIKTAYIZ

O gün yurdu saran batının hain emellerine karşı tek yürek olan milletimiz bugün yine aynı azim ve kararlılığa sahip olduğunu 15 Temmuz alçak darbe girişimi karşısında bir kez daha gösterdi. Ülkemizi tanklarla, uçaklarla yıkmaya, kendi öz evlatlarıyla parçalamaya çalışan hainler, karşısında aziz milletimizi buldular, emellerine ulaşamadılar. Topla tüfekle kirli hedeflerini gerçekleştiremeyenler bugün farklı silahlarla ülkemizi baskı altına almaya çalışıyorlar.

SAVAŞLAR SADECE TOPLA TÜFEKLE YAPILMIYOR

Sizler de görüyorsunuz ki, günümüzde savaşlar artık sadece topla tüfekle yapılmıyor. Ülkemizi ele geçirmek için bu kez ekonomi silahını, dolar silahını, avro silahını kullanmaya çalışıyorlar. Bütün bu pis işbirliklerine karşı hepimize görev düşüyor. Hepimiz uyanık olmak, ülkemize, ekonomimize, Türk Liramıza sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Olabildiğince yerli ve milli ürünlere yönelmemiz, paramızı ülkemizde tutmamız gerekiyor.

BAŞARAMAYACAKLAR

Biz kendi devletimize, milletimize, ekonomimize, Türk Liramıza sahip çıktıkça, isteyen istediği oyunu oynasın, asla başaramayacaklar. Evelallah, bizim Allahımız var, hiç olmadığı kadar güçlü bir ekonomimiz var, her türlü düşmanca girişime karşı yek vücut olmuş milletimiz var. Ülkemiz 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine yılmadan, yorulmadan ilerlemeye devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman belirttiği gibi biz de “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” diyoruz.

TORUNLARIMIZ DA MÜCADELEMİZİ AYNI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEK

6 Eylül 1922’den bugüne 96 yıl geçti ancak o günkü milli birlik ve beraberlik ruhumuz aynen devam ediyor. O gün ninelerimiz, dedelerimiz bu mücadeleyi verdiler; Bugün biz torunları olarak bu bayrağı taşımaya devam ediyoruz. Allah’ın izniyle yarın da bizim torunlarımız mücadelemizi aynı kararlılıkla sürdürecekler, ülkemizi gelecek hedeflerine başarıyla taşıyacaklar. Balıkesir’in Kurtuluş Günü’nü bir kez daha kutlarken bu bayrak için, bu vatan için canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”