BBP İl Başkanı Ahmet Cemil Aydoğan'ın açıklaması şöyle:

“9 yıldır Muhsin Başkan ve arkadaşlarının şehadet süreci ile ilgili hukuk yolu ile konunun çözülmesi adına başta genel merkezimiz ve Aile avukatları olmak üzere tüm teşkilatlarımızla konuyu takip ediyoruz. 132 şüphelinin olduğu ana dava dosyası ile ilgili 20.06.2016 tarihinde mahkeme kovuşturmaya yer olmadığına dair takipsizlik kararı vermişti. Biz Büyük Birlik Partisi Balıkesir İl Teşkilatı olarak ve diğer tüm teşkilatlarımız da Ana dosyasındaki takipsizlik kararının kaldırılması ve davanın tekrar görülmesi için tüm il ve ilçelerden savcılıklara itiraz dilekçemizi 12.07.2016 tarihinde vermiştik. Bunun neticesinde dün itibari ile Maraş 2. Sulh ceza hâkimliği sanıklardan 20 tanesi için takipsizlik kararının kaldırmıştır.

Diğer sanıklarla ilgili takipsizliğin kaldırılmasını reddetmiştir. Tabi bizim talebimiz tüm şüpheliler ile ilgili takipsizliğin kaldırılması ve dava dosyanın yeniden tümü ile ele alınması yönünde idi. Ancak takipsizliğin kısmen de olsa kaldırılmış olması bizim için önemli bir gelişmedir. Ben ilerleyen süreçte diğer şüpheliler ile ilgili de takipsizlik kararanının kaldırılarak yeniden açılacak olan dava dosyasına dâhil edileceği kanaatindeyim.

Liderimizin şehadetinden bu yana bu hukuk mücadelesinde yılmadan yorulmadan tüm haksız ithamlara rağmen her ortamda bu dosya ile ilgili üstün bir gayret sarf eden Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici’ye, dosya ile bugüne kadar hiçbir beklenti içine girmeden ellerinden gelenin yapıp karşılığında haksız eleştirilere maruz kalan, türlü tehditleri göze alarak davanın avukatlığını üstlenen tüm Avukatlarımıza, samimi olarak bu işin çözülmesi için çabalayan şehit ailelerimize, her mahkemede çocuklarının süt parasından keserek duruşmalara koşan tüm dava arkadaşlarımıza ve Adaletin tecellisi için canla başla çalışan Alperenlerimize canı gönülden teşekkür ediyorum.”