TİCARET Odası seçimlerinde aday olmayacağını bir basın toplantısıyla açıklayan Fahri Ermişler, AVLU Balıkesir’deki yeni hizmet binasına ilişkin yapılan spekülasyonlara yanıt verdi.

AVLU’da 25 yıllık kira sözleşmesi yapıldığını, aylık 15 bin TL kira bedeli ödediklerini söyleyen Ermişler, eski yönetimden devraldıkları hizmet binası projesinin Oda bütçesini misliyle aşacağını, bu yüzden bina yapmak yerine Avlu’daki 2 bin metrekarelik binayı kiralamayı uygun bulduklarını söyledi.

Ermişler konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

 “Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı seçildiğim zaman önüme gelen ilk şey bina projesi oldu. Bizden önceki yöneticilerimiz, Sanayi Sitesi 2’nci kapının karşısında bir yer almışlar, Oda binasını da satmışlar. Oraya da güzel bir proje çizmişler. Biz bu projeyi yönetim ve meclis içinden kurduğumuz komisyon tarafından incelemeye başladık. 

İlk toplantımızı da binayı çizen, mühendisliği yapan arkadaşlarla yaptık. Yani ekip değişikliği olmadı. Onları çağırdık ve bu binayı bizlere anlatın dedik. Bunun üzerine 1-1,5 ay çalıştık. Projede binanın tamamı camdı. Tam bir maliyet çalışması yoktu. Biz maliyeti o ekiple çıkardığımız zaman 7 milyon TL gibi minimum o bina için maliyet çıktı. Ticaret Odası’nda 7 milyon var mıydı? Yoktu. Bizim binaya önceliğimiz olmasına rağmen ayırabileceğimiz 7 milyon olmadığı için projede ilk önce revizyon yaptık. Maliyeti düşürmek için tamamı cam olan projeyi biraz daha beton-cam karışık hale getirdik. Böylelikle maliyet 4,5 milyon TL’ye düştü. Tabi harcamanın sonu yok. Teknoloji sürekli gelişiyor. O cam binanın sadece aylık ısınma, soğutma ve temizlik gideri 45 bin TL çıktı. Bu matematiklere baktığımız zaman sadece bizim çıkardığımız sonuç değil. Orada komisyonda çalışan arkadaşlar, meclisteki arkadaşlar ve daha önceki projede çalışanlar da buna vakıflar” şeklinde konuştu.

Avlu Balıkesir projesi içinde yer almayı daha uygun bulduklarını açıklayan Ermişler, eski hizmet binasına göre çok daha modern koşullarda hizmet verdikleri yeni Oda merkezinin üyeler için daha avantajlı olduğunu da belirtti. Ermişler, her fırsatta speküle edilen Avlu’daki Oda binasıyla ilgili detayları da şu sözlerle açıkladı:

 

25 YIL SÜREYLE AVLU’DAYIZ

“Biz projeyi revize ettikten sonra ders çalışmaya devam ettiğimiz süreçte Balıkesir’deki Avlu Projesi çalışılmaya başlandı. GMKA’nın desteğiyle de Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi projesi gündeme geldi. Biz de Fuar ve Kongre Merkezi içinde bir bölümünü Ticaret Odası yapabilir miyiz fikri ortaya çıktı. Bunun bir süreci oldu, araştırması yapıldı. Burası tabi rekreasyon alanıydı. Burada gerekli araştırmaları yaptık. Rekreasyon alanlarında bir tapu satışı veya devri olmuyor, kiralama oluyor. Buraya da bakıyorsunuz ticari alanlar var, Fuar Kongre Merkezi var ve Büyükşehir Belediyesine kiracı olan Ticaret Odası var. Burayı kiralayabiliriz cevabını alınca sadece iç tefrişatını yaparak bir yer kazanmak istedik. Bence burası Balıkesir’de çok projeler var ama Avlu orta ve uzun vadede Balıkesir’in en iyi projesi. Niye? Bu kadar hava alan, nefes alan, bu kadar büyük sosyal alan zaten yok. Bizim malum eski çarşıdaki yerimizi de biliyorsunuz. Hem trafik açısından hem toplamda 210 metrekare olan 3 katlı bir binada hizmet vermek de üyelerimize utanıyorduk. En az 1500-2000 bin metrekareye çıkmamız gerekiyordu. Çünkü takım elbiseye adam aramıyoruz. Adama göre takım elbise dikmemiz lazım. İhtiyacımız bu ve uzun sürede ihtiyacımızı görecek bir oda binasına kavuşmamız gerekiyordu. Burasını da o açıdan kiralama yöntemiyle gerekli çalışmalar yapıldı ve iç tefrişatı Ticaret Odası tarafından yapılarak buraya geçtik. Burada Ticaret Odası 25 seneliğine hizmet etmeye inşallah devam edecek.

 

AYLIK 15 BİN LİRA KİRA ÖDÜYORUZ

Büyükşehir Belediyesi ile Ticaret Odası arasında yapılan sözleşmede, “8620 ada 8 parselde idari bina vasıflı bina” diyor. En çok merak edilen kaça kiraladık? 15 bin TL’ye kiraladık. Çarşıdaki binaya en son ödediğimiz kira bedeli 10 bin 797+KDV yani 12 bin T’ye geliyordu. Özeti şu: çarşıda 210 metrekarede 12 bin liraya oturuyorduk, Avlu’ya geldik, Balıkesir’in en iyi projesinin tam orta noktasındayız ve aylık kirası 15 bin lira. 10 senelik peşin ödedik ve kira müddeti de 25 yıl. Toplam kira bedeli olarak 10 yıllığına 4 milyon 500 bin lira peşin ödedik. Burası 2 bin metrekare ve eski yere göre 10 kat daha büyük. İşte burada ticari alanlar da var. 200 metrekarelik bir dükkan burada 20 bin TL kirası var. Burası 2 bin metrekare, çarpalım 200 bin lira olması lazım. Çarşıdan 12 bin liraya çıktık, buraya 15 bin liraya geldik. 10 kat büyüdük ama kira bedelimiz aynı kaldı.

 

DOĞRU MATEMATİK YAPTIK

Bu arada vaz geçtiğimiz arsa var. Burası ile ilgili 3 tane tapu elimde. Bu projeyle bir taşla üç kuş vurduk. Niye? Balıkesir’in en iyi projesinin tam orta noktasına üyelerimize yakışan bir şekilde 10 kat büyüklükte bir alana bu bedelle geliyoruz. Odanın bütçesi biz yönetime geldiğimiz zaman 1 milyon 800 bin liraydı. Bugün bütçemiz 4 milyon 250 bin lira, rekor artış var. Yaptığımız hizmetlerle odamızı da büyütüyoruz. Odamızı büyütmenin anlamı ne demek? Hem üyemiz büyüyor hem de üyemize dönüş büyüyor. Oda büyük olacak ki daha iyi hizmet edecek. Bu arsayla ilgili de; arsa malumunuz yay şeklinde. Buraya bina projesi yapıldı, projeyi revize de ettik. Ondan sonra bu proje çıkınca burasını kiralarsak hem bütçemize büyük zarar vermemiş oluruz dedik. Odamızın 5 bin 400 üyesi var ve çok iyi matematik yapmamız lazım. Niye? Biz geldiğimizde kurduğumuz hem mali sistem hem yönetim sisteminde de tamamen şeffaf olan, her şey kontrollü, her şeyi mali ve hukuki danışmanlarımıza sormadan, diğer kurum ve kuruluşlara, bakanlığa danışmadan hiçbir işimiz yok. Her şeyi bu şekilde dört dörtlük yapmaya çalışıyoruz. Sebebi de şu: 5 bin 400 üyemize bu konuda biz mesulüz. Halk arasında derler ya akşam kafayı koyduğun zaman rahat uyuyacaksın. Tamamen kriterimiz bu. Bu açıdan arsalar da elimizde kaldı. Balıkesir’in en iyi yerine üyelerimize yakışan 2 bin metrekarelik alanda bütün departmanları olan, bundan sonrasında daha da fazlası açılabilecek rezerv alanlarımızın da olduğu bu alana geçtik. Arsalarımız elimizde kaldı ve doğru matematikle bundan sonra 25 sene sonra hiç birimiz burada olmayacağız ama Ticaret Odası burada olacak. Şehrin çok önemli bir kurumu ve şehre çok iyi hizmetler bu zamana kadar eden ve bundan sonra da daha fazlasını yapacak bir kurum. O yüzden hak ediyor.”  

 

TURİZM MESLEK LİSESİ YAPIYORUZ

BTO Başkanı Fahri Ermişler, TOBB’un desteğiyle Balıkesir’e bir Turizm Meslek Lisesi kazandırmayı hedeflediklerini de açıklarken, bu konuda yapılan çalışmaları da şu sözlerle anlattı:

“Balıkesir’e okul kazandırmak istiyorduk. O arsa bir reklam alanı olarak mı kaldı, boş, kirli bir alan olarak mı kaldı? Onunla ilgili de projeler geliştirdik. Ama arazinin yapısı ve çevresel etkilerden dolayı okul olmuyor. Ticari faaliyet yapamazsınız, bina yapalım kiraya verelim. Odalar ve Borsalar Birliği Kanununa göre oraya bina yapıp, kiraya verip ya da içinde ticari faaliyet yapma hakkınız yok. Kanun böyle diyor. Çünkü yaptık binayı, kiraya verdik. Kiracı 1 aylık kirasını ödemedi, o zaman odayı zarara uğratmış oluyorsunuz. Bunlar çök önemli kriterler. 5 bin 400 üyeden bir tanesi benim karşıma geçse ‘sen buraya bina yaptın, adam üç aydır kirasını ödemiyor, sen odayı zarara uğratıyorsun’ dese bu bana yeter. O açıdan okulla ilgili projemiz vardı TOBB’un da bu konuda bize sözü bulunuyordu. Onu da Sayın Valimizin önderliğinde gerçekleştiriyoruz. Çevre Yolu’nun üzerinde sağ olsun Valiliğimiz 20 dönümlük bir alan tahsis etti. Bunun içine Odalar ve Borsalar Birliğimiz Turizm Meslek Lisesi yapacak ve odalarımıza teslim edecek. Biz de anahtarı Milli Eğitim’e teslim edeceğiz. Yanında da ilk defa tip proje olabilecek nitelikli bir proje ile uygulama oteli de olacak. Bunun bütçeleri, plan ve programı hazır. Önümüzdeki süreçte en kısa zamanda ayrılan araziye kazma vurulacak ve hızlı bir şekilde inşallah 1 sene içinde bitip eğitime ve ekonomiye katkı sağlayacak. Bunların çalışmalarını da dönemimizde sağladık ve gurur duyuyoruz. Balıkesir’e bir okul kazandırmak bizim arzu ettiğimiz önemli projelerden biriydi. Onu da gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Ben hem devletimize, hem TOBB Başkanımıza, özellikle Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’ya teşekkür ediyorum.”

 

Balıkesir’i çok seven bir aileyiz

“16-17 senedir Balıkesir’e hizmet etmeye çalışan bir ailenin mensubuyum. Hem kendimizin yaptığı ticaret ve sanayi yatırımlarıyla, yaptığımız ihracatla hem de sosyal hayatta da hem ben hem de aile olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de yapacağız. Çünkü Balıkesir’i çok seven bir aileyiz. Ben iki gün Balıkesir’den ayrıldığımda Balıkesir benim burnumda tütüyor. ABD’ye de gitsem Avrupa’ya da gitsem, ülkemizde başka bir yere de gitsem Balıkesir’i özlüyorum. Bu kanınızda dolaşan bir şeyle alakalı. O açıdan da hizmet noktasında bundan sonraki süreçte de elimizden geleni yapacağız. Geçtiğimiz 5 sene boyunca Türkiye maalesef bazı talihsizlikler yaşadı. Terör örgütleriyle, bir 15 Temmuz gibi önemli hadiseyle mücadele etti. Allah bugünleri bize inşallah bir daha yaşatmasın. Biz bu süreçte ne yaptık? 15 Temmuz gecesi neler yaptığımız, bu tür şeylere bakış açımızı anlattık. Türkiye bir tane, Balıkesir bir tane dedik. O gece de ben nöbetteydim, ondan sonraki süreçte de sokaktaki, Kuvayi Milliye Meydanı’nda 30-35 gün bilfiil orada üyelerimizle birlikteydik. Standımızı kurduk, duruşumuzu sergiledik. Bundan sonra da Allah korusun böyle bir tehlike önümüze gelirse de nasıl davranacağımızı bütün Balıkesir’e, kamuoyuna, bütün Türkiye’ye göstermiş olduk. Bunlar bizim zaten kırmızıçizgimiz. Milletimiz, devletimiz bizim kırmızı çizgimiz. Biz bu bilinçle bu zamana kadar hareket ettik. Bundan sonra da böyle hareket edeceğiz.”

 

******************

Benden daha iyisini yapacak arkadaşlar var

“Ticaret Odası seçimleri komite seçimidir. Herkes kendi komitesinde seçilir, meclise gelir, meclisten yönetim seçilir, yönetim de başkanını seçer. Beni buralara layık gören, bu çalışma fırsatını, bu onuru, şerefi bana imkan sağlayan başta sayın üyelerimize, meclis üyelerimize, komite üyelerimize, bütün Balıkesir halkına teşekkür ediyorum. Bir özel teşekkür de bizim yöneticilerimize. Görev yaptığım sürede 3 vali, 3 belediye başkanıyla çalıştım. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla yaptığımız çalışmalarda da Ticaret Odası’nın en ufak bir pürüzü olmamıştır, daha çok katkı sağlamaya çalışmıştır. Büyüklerimiz bize Balıkesir adına ne öngörmüşse biz sonuna kadar maddi, manevi tüm enerjimizle koşturduk ve koşturmaya devam edeceğiz.

 

ADAY OLMAMAK KİŞİSEL KARARIM

Ama ben şahsımla ilgili geçtiğimiz günlerde basında da yer aldı. Burası, odamız bizim ailemiz. Ben yeni dönemle ilgili açıklamamı aile toplantımız olan meclis toplantımızda yaptım. Önümüzdeki dönemle ilgili komite seçimlerine; yani Ticaret Odası komite seçimlerine aday olmayacağımı ifade ettim. Tabi insanlar sebep arıyor. Bazıları da tabiri caizse  kulp takmaya çalışıyorlar. Ben meclis toplantısında da açıkladığım gibi kendi şahsımla ilgili şeyler; kendi işimizin yoğunluğu, ailevi sebeplerden dolayı bu kararı aldığımı söyledim. Yoksa beni etkileyecek kurum, kişi yok. Benim yapımı çoğu insan bilir. Benim öyle şeylerden etkilenecek yapım yok. Tamamen kişisel kararımdır.

Ama hizmetle ilgili duruyor muyuz, yerimizde mi sayacağız? İşte yarın fabrikana gidip oturacaksın, bir şey de yapmayacak mısın dediğiniz noktada ona da hayır diyorum. Balıkesir bize ne görev verdiyse 17 senedir yaptığım gibi bundan sonra da yapacağım. Zaten en büyük görev; yaptığının en iyisini yapıp, daha fazlasını yapmaktır. Ben ihracat yapan bir firmayım, daha fazlasını yapıp, daha fazla vergi ödeyeyim ülkeme katkı sunmayı istiyorum.

 

YENİ GELECEK EKİP BUNDAN DAHA İYİSİNİ YAPACAK

Yeni dönemde Balıkesir Ticaret Odası Komite seçimlerinde aday olmayacağımı açıklıyorum. Bu şu anlama da gelmesin; Fahri Ermişler başkanlığı bırakıyor, her şeyi de bırakıyor. Öyle bir şey yok. Ben vitrindeki takım elbise gibi gözüktüğüm için, başkanlar temsil yaptığı için daha ön planda onlar oluyor. Ama bizim içimizde onlarca, yüzlerce Fahri Ermişler var. Benden daha iyisini yapacak hiç şüpheniz olmasın çok arkadaşımız var. Biz de onların koluna gireceğiz, elinden tutacağız, tecrübemizi, bilgimizi aktaracağız, çıtayı daha da yukarıya çıkaracağız. İşte hizmetleri gördünüz. Yeni gelen yönetim, yeni gelen meclis bundan daha iyisini yapacak. Bundan benim bir gram şüphem yok. Bunda kesinlikle öyle mi olur, böyle mi olur düşüncem yok. Sadece her işte niyet önemlidir. Niyeti iyi olan, niyeti Balıkesir olan, Balıkesir’i düşünen insanlar kurumların başına geldiği sürüce hem kurumları hem Balıkesir’i kimse tutamaz.”

 

 

İstihdam için seferber olduk

“Bizim birlik, beraberlik içinde olmamızdan bizim önümüze kimse çıkamaz. Biz sadece hem Balıkesir’de hem ülkemizde bir araya geleceğiz, ellerimizi sıkı tutacağız, kol kola gireceğiz, bizim önümüzde kimse duramaz. Ondan hiç şüphemiz yok. Bunu 15 Temmuz’da da ispatladık. Ekonomik krizle bizi tehdit ettiler, ülkemizin notunu düşürdüler. Ülkemizin notunu nereden düşürdüler? İşsizlikten düşürdüler. Yüzde 10’un üstüne çıktığından düştü. Herkes bu istihdam seferberliğinin sebebini yakalayamadı. Aslında uluslararası bir oyundur. İşsizlik yüzde 10’un üstünde çıktığı için Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yapılan istihdam seferberliğinde Balıkesir 8 aylık sürede rekor kırdık. Bütün kamu kurumları, STÖ’ler bir araya gelerek basın açıklaması yaptık ve ertesi günü sahaya indik. OSB’yi, Bandırma, Ayvalık dolaşıldı, bütün ilçeler bir araya geldi ve 8 ayda çoğu ilin yakalayamadığı rakamı yakaladık. Balıkesir ilinin tamamında 18 bin adet işletme var. Cumhurbaşkanımız bize bir işletmeye bir yeni istihdam hedefi koymuştu. Biz 1,2 istihdamı yakaladık ve bu 2’ye yaklaştı. Bu kadar kısa sürede bu kadar başarı zaten ortada.

Şimdi yeni hedefimiz ne? Bir işletmeye iki yeni istihdam. Bunu da gerçekleştireceğiz, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Balıkesir’in bu potansiyeli var. Her şeyden dolayı Balıkesir morali olan, ekonomik anlamda da umudu olan insanlardan oluşuyor. Sadece biraz daha safları sıklaştıracağız, birbirimizin kolundan daha çok tutacağız, birbirimizin elini daha çok sıkacağız, bir araya daha fazla geleceğiz. Başaramayacağımız şey Balıkesir olarak da yok, Türkiye olarak da yok. Kimse de bununla ilgili bize bir şey anlatmasın. Türkiye büyüyor ve bunlar hala not düşürüyorlar. Hepsi hikaye, tamamen yatırımcı gelmesin algısı. Bundan sonra daha da fazla gelecek. Bizim ihtiyacımız olan tek şey moral, o da Balıkesir’de var. İkinci yapacağımız şey bir araya geleceğiz ve bütün engelleri kaldıracağız. Onlar laf üretsin, biz iş üreteceğiz.”