POLİTİKA

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE ÇÖZÜM ÜRETMEK ANCAK AKLIMIZA GELDİ!

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE ÇÖZÜM ÜRETMEK ANCAK AKLIMIZA GELDİ!
1.550
08 Ocak 2021 - 14:34

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Balıkesir’e geldiğinde, Paşa Cami’nin siluetini gölgeleyen yapıların traşlanması talimatının yanı sıra, şehirdeki tabela kirliliğine de dikkat çekmiş, bu kirli görüntünün ortadan kaldırılmasını istemişti.

Bakan’ın bu talimatı sonrasında önce Balıkesir Kent Konseyi’nde konu değerlendirildi; Konsey’in hazırladığı rapor Büyükşehir Belediyesi’ne iletildi. Büyükşehir Meclisi, Kent Konseyi’nin tavsiye kararı doğrultusunda tabela kirliliğinin ortadan kaldırılmasına karar verildi. Büyükşehir Meclisi, şehrin dokusuna uygun şekilde görüntünün iyileştirilmesini kararlaştırıldı.

Konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

 

“Balıkesir Kent Konseyi reklam tabela ve totemleri ile yer ve yön tabelalarının neden olduğu görüntü kirliliğini masaya yatırdı. Balıkesir Kent Konseyi ve ilçe kent konseyleri, vatandaşlarla birebir görüşmeler yaparak 20 ilçede şehir meydanları ile giriş-çıkışlarını gözlemleyip görüntü kirliliğine dair bir rapor hazırladı. Şehir meydanlarının ve tarihi dokuların kimliğine gölge düşüren ve herhangi bir standardı olmayan tabela kirliliklerini tespit eden Kent Konseyi, düzensiz tabela uygulamalarının şehrin kimliğine ve dokusuna uygun bir şekilde iyileştirilmesine yönelik tavsiye kararı aldı. Kent Konseyi’nin tavsiye kararı Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Oybirliğiyle alınan Meclis kararının ardından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunlardan birisi olan reklam tabelaları, totemler ve yer yön panolarının neden olduğu görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak çalışmaları yapacak. Süreç sivil toplum kuruluşları, dernek, oda ve vatandaşların işbirliğinde katılımcı bir anlayış ile yürütülecek.

MECLİS’TEN OYBİRLİĞİ
Alınan kararda il genelinde çevre ve görüntü kirliliği oluşturan, yaya ve motorlu araç trafik emniyetini ve vatandaşların güvenliğini tehdit eden, tarihi ve kültürel özelliği olan yapıları kapatan yön ve yer tabelalarının “Büyükşehir Belediyesi İlan, Reklam ve Tabela Yönetmeliği”ne uygun olması gerektiği ifade edildi. Kararda ayrıca şehirdeki düzensiz tabela uygulamalarının iyileştirilmesinde sivil toplum kuruluşları ve odalar ile işbirliği yapılmasının; bunun yanında halk inisiyatifinin de göz önünde bulundurularak sürdürülebilirlik, çevreye duyarlılık, katılımcı anlayışıyla sokak ve cephe sağlıklaştırma çalışmalarının yapılmasının uygun olduğu belirtildi.

ESNAF VE VATANDAŞLARLA  GÖRÜŞMELER BAŞLADI
Görüntü kirliliği oluşturan unsurların tespitinde esnaf, bölge sakinleri ve ilçe kent konseyleri ile birlikte çalışan Balıkesir Kent Konseyi’nin tavsiye kararına istinaden harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, hem esnafın, vatandaşın memnun ve mutlu olacağı hem de görüntü kirliliğine son verecek bu süreci şehir sakinleriyle birlikte yürütecek. Tabela, totem ve yön tabelalarının hangi standartta yapılacağına karar vermek için esnaf ve vatandaşlarla birebir görüşmelere başlayan Büyükşehir, 20 ilçe meydanı ve tarihi alanlarında yapılacak çalışmaları kendi iş gücü ve öz kaynağıyla yapacak.”

 

***********************

 

BİLBOARD VE TOTEMLER NE OLACAK?

Balıkesir merkezi ve ilçeleri, tabela kirliliği kadar açık hava reklamcılığı alanında da müthiş bir kirlenme yaşıyor. Yıllar içerisinde sayıları hızla artan biloard ve totemlerin azaltılması, trafiği etkileyen bölgelerde tamamen ortadan kaldırılması ve ortaya çıkan görüntü kirliliğinin temizlenmesi konusunda bir çalışma yapılıp yapılmayacağı belli değil. Özel şirkete ait açık hava reklam materyallerinin yanı sıra Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin kullandığı bilboardlar da var. Bunları kendi reklamları için kullanan belediyelerin bu konuda nasıl bir çözüm üretecekleri de bilinmiyor.

 

TABELADAN DAHA ÖNEMLİ BİR KONU: İŞGALLER

Balıkesir’de her yer işgal altında. Cüzi miktarda işgaliye bedeli ödeyen esnaf kaldırıma, sokağa, caddeye masa sandalye atabiliyor. İşgal yalnızca masa ve sandalyelerden ibaret değil elbette. Pek çok esnaf, dükkanının önüne kurduğu tezgahta satış yapıyor. Buna bir de elektrik ve doğalgaz trafoları, telefon bağlantı kutuları, çöp konteynerleri gibi unsurlar da eklenince yayalara yürüyecek yer kalmıyor. Tabela kirliliğini ortadan kaldırmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi’nin bu işgallerle ilgili nasıl bir çalışma yapacağı merak konusu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ocak 2020
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.