POLİTİKA

GÖRME ENGELLİLER TOPLUMUN BİR PARÇASI

GÖRME ENGELLİLER TOPLUMUN BİR PARÇASI
223 defa
08 Ocak 2019 - 23:32

Türkiye Görme Engelliler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Salih Mehmet Aslan Ocak ayının ikinci haftasında kutlanan ‘Beyaz Baston Haftası’ ile ilgili açıklama yaptı. Görme engellilerinde bu toplumun bir parçası olduğunu belirten Salih Mehmet Aslan, görme engelliler için beyaz bastonun su, hava, toprak kadar önemli olduğunu söyledi.

HER YIL OCAK AYININ İKİNCİ HAFTASI KUTLANIYOR

Her yıl Ocak ayının ikinci haftasında kutlanan Beyaz Baston Haftası nedeniyle Türkiye Göre Engelliler Derneği Şube Başkanı Salih Mehmet Aslan şunları söyledi:

“Her yıl ocak ayının 2. Haftası beyaz baston haftası olarak da kutlanır.  Görme engellilerin sembolü olan, beyaz bastonun toplumda daha iyi bilinmesi, görme engellilerin bastonlu kişiler olduğunun anlaşılması, özellikle trafik akışında onların karşıdan karşıya geçişleri esnasında sürücülerin yol vermesinin sağlanması gibi konularda toplumun daha çok bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratılması için ocak ayının İkinci haftası Beyaz Baston haftası olarak ilan edilmiş  ve her yıl sönük de olsa  bazı faaliyetlerle bu hafta sürdürülmekte.

BEYAZ BASTON KULLANIM EĞİTİM GEREKTİRİR

Baston kullanımı eğitim gerektirir. Her görme engelli eline bastonu alır almaz sokağa çıkamaz. Teknik bilgiler alması, teori ile pratiği birlikte uygulaması gerekir. Bu bağlamda, 18 yaşın üstündeki görme engellilerin rehabilitasyon eğitimine tabi tutulmaları ve hem beyaz baston kullanmayı, hem de mesleki açıdan belli bir süre eğitilmeleri amacıyla  bu kurumlara gönderilmesi lazım. Ailelerin okula gönderilememiş, eğitim almamış görme engelli çocuklarını devlete ait yada özel sektörün faaliyet gösterdiği rehabilitasyon kurumlarına başvuru yapmalarını öneriyorum.

BEYAZ BASTON MÜRACAATLARI DERNEĞİMİZE YAPILMALI

Baston kullanmayı bilen görme engellilerden bastonu olmayanların ise, Türkiye Görme Engelliler Derneği Balıkesir Şubesi’ne baston için müracaat etmeleri halinde ihtiyaçlarını karşılayacağımızı da belirteyim. Derneğimizin üyesi olsun ya da olmasın, görme engelli kardeşlerimizin baston sıkıntıları olduğunda yanlarındayız.

BEYAZ BASTON HAVA, SU KADAR ÖNEMLİ

Görme engelli için beyaz baston su, hava, toprak kadar hayati önem arz eder. Bazı kompleksli görme engellilerin “görmediğim anlaşılmasın” düşüncesiyle baston kullanmaktan kaçınmaları tehlikeli ve yanlıştır. Baston kişinin görme engelli olduğunu toplumdaki insanların anlamasına yardım ederken, görme engellinin de hayatını korur. Düşmesine, çarpmasına engel olan bir aleti kullanmaktan kaçınmak doğru değildir. Doktora gidip görme sorunu yaşadığı için kendisine doktorun verdiği gözlüğü takmayan vatandaşla bastonunu kullanmayan aynı konumdadır.

BAŞKAN ADAYLARINA ÇAĞRIMIZ

Bu nedenle her görmeyen bastonsuz sokağa çıkmamalı, bastonun onun bir parçası olduğunu da unutmamasını, ailelerin ve toplumun bu konuda anlayışlı olmasını da istiyorum. Ayrıca, 2019 31 Mart seçimlerine yaklaşırken, görme engellilerin kafasını çalmayacakları, rahatça yürüyebilecekleri kaldırımların, kaldırım üzerindeki her türlü engelin de kaldırılmasını başkan adaylarının projeleri arasına koymalarını da ilave edeyim. Baston hayat kurtarır. Tıpkı emniyet kemeri gibi. Demedi demeyin.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.