EDREMİT'TE ZEYTİN HASAT SONU ŞENLİĞİ

Edremit Ticaret Odası önünden kortej yürüyüşüyle başlayan 3. Edremit Zeytin Hasat Sonu (MECİ) Şenliğine ilgi yoğun oldu. Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyen kortej burada şenlik açılış töreni için buluştu. Şenliğin açılış konuşmasını Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı yaptı.

 Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı yaptığı konuşmada: " Bu yıl 3. sünü düzenlediğimiz  Zeytin Hasat Sonu Şenliği- MECİ Şenliğine hepiniz hoş geldiniz. Binlerce yıllık geçmişe sahip Edremit ilçemiz, zeytin varlığı ve eşsiz lezzetiyle Türkiye'de önemli bir yere sahiptir. Coğrafi işaretleri alınarak tescillenen  Edremit Yeşil Çizk Zeytini ve Zeytinyağıyla adını tüm dünyaya duyuran Zeytin ve Zeytinyağımız; tadıyla ve kalitesiyle 1. sırada yer almaktadır. Bugün 3. sünü gerçekleştirdiğimiz Meci Hasat Sonu Şenliğimiz ile; Edremit adıyla Markalaşan Edremit Zeytinine ve zeytinyağına dikkat çekmek istedik. Aynı zamanda bu şenlik ile Edremit Körfezi´nde yaşayan binlerce vatandaşımızın en önemli geçim kaynağı olan zeytin ve zeytinyağının ulusal/uluslararası düzeyde tanıtımını yaparak ilçemizin kültürünü ön plana çıkartmayı ve zeytin sektöründe üreticinin yaşadığı sorunlara değinerek, üretici ile tüketiciyi bir araya getirmeyi hedefledik.

 Kıymetli Misafirler; Zeytin sadece kahvaltılarda tüketilen bir gıda ürünü olmayıp aynı zamanda Türk mutfağında ve kültüründe önemli bir yere sahiptir.  Tüm kutsal kitaplarda adı  geçen zeytin Kutsal Kitabımızda da üzerine yemin edilen kutsal bir meyvedir. Bu kutsal meyve her yönüyle insalığa bahşedilmiştir. Bu nedenle kıymetini bilip, hak ettiği değeri vermeliyiz.Aynı zamanda yöremizin sosyo ekonomik değeri olan zeytin; kültürel hayatımızı da olumlu katkılar sağlamıştır. Edremit için zeytin demek; geçim kaynağı, bereket, bolluk, barışın simgesi, sağlığın dostu ve hayat demektir. Edremitliler; zeytin kültüründe doğup büyüyen, bu kültürü benimsemiş, zeytini hayatın tam ortasına  yerleştirmiş kişilerdir. Düzenlediğimiz bu şenlikte de dünyanın en kaliteli zeytinyağlarını üreten Edremit'in zeytinyağını ve zeytinini daha iyi tanıtarak üreticiyle tüketiciyi buluşturmayı  amaçladık. En önemli geçim kaynaklarımızın başında yer alan zeytin ve zeytinyağımızın tanıtımını daha iyi bir şekilde yapabilmek, Zeytin sektörünün daha ileri sevilere taşıyabilmek için etkinliklerimiz ve çeşitli festivallerimiz yapılmaya devam edecektir. " dedi.

Ayrıca Kahraman ordumuz tarafından Afrin'de yürütülmekte olan Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili de açıklama yapan Kaymakam Sırmalı:  “Ülkemiz çok önemli bir süreçten geçmekte, Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı devam etmektedir. Bizler ülkemiz için, istikrarımız ve istikbalimiz için bizi mücadele etmekten hiç kimse alıkoyamayacaktır. Türkiye kararlı bir şekilde mücadele edeceğini Afrin’den tüm dünyaya ilan etmiştir. Allah ordumuzu muzaffer eylesin. Mehmetçiğimiz kazasız belasız bir şekilde oradaki görevini tamamlayıp ülkemize geri dönsün. Ben Afrin’deki şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum.”dedi.

 

         Daha sonra Edremit Belediye Halk Oyunları ekibi halk oyunları gösterisi yaptı. İki pehlivan bölgede üretilen zeytin yağlarını vücutlarına sürerek yağlı güreş yaptı. Açılış konuşmalarının ve törenin ardında 3. Edremit Zeytin Hasat Sonu (MECİ) Şenliği kapsamında zeytin ve zeytinyağısektörü içinde yer alan firmaların katılımıyla kurulan zeytin fuarı açıldı. Şenlik kapsamında daha sonra Faruk Serpil Parkında vatandaşlara pilav keşkek hayrı yapıldı. Tarladan Sofraya Zeytin” Fotoğraf Sergisi açılışından sonra Şükru Tunar Kültür Merkezinde "Ortak Akıl Toplantısı" gerçekleştirildi.

Bu galeri 1981 kere görüntülenmiş.16 Şubat 2018, Cuma

Toplam 32 sayfadan 1. sayfadasınız.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar 0

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

habersistemim: buki