POLİTİKA

FARUK ÖZEN: ÜRETİCİ ZAM DEĞİL MALİYETİ KURTARMAK İSTİYOR

FARUK ÖZEN: ÜRETİCİ ZAM DEĞİL MALİYETİ KURTARMAK İSTİYOR
484
15 Eylül 2020 - 0:04

HAYKOOP Başkanı Faruk Özen süt fiyatlarının artması için Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu

 

S.S. Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği (HAYKOOP) Başkanı Faruk Özen Ankara’da yaptığı temaslar hakkında POLİTİKA’ya açıklamalarda bulundu. Ankara’da Tarım ve Orman Bakanlığı ile Et-Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’ne yaptığı ziyaretler hakkında değerlendirmelerde bulunan Faruk Özen gerek et gerekse de süt fiyatlarının artması konusunda görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.

 

Balıkesir başta olmak üzere ülke genelindeki süt üreticilerinin sorunlarını Tarım ve Orman Bakanlığında dile getirdiklerini söyleyen Balıkesir HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, süt fiyatlarının 1 Ekim itibariyle artırılması yönünde görüş bildirdiklerini kaydetti. HAYKOOP olarak süt fiyatı taleplerinin 3,00TL olduğunu ifade eden Faruk Özen üretici birlikleri olarak 2,85-2,90 TL fiyat bandına da razı olduklarını ifade etti. HAYKOOP Başkanı Faruk Özen ayrıca Hayvan Toplama Merkezi konusunda da görüşmelerde bulunduklarını dile getirerek 2021 yılı itibariyle bunu hayata geçirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

 

“Süt fiyatları 2,85-2,90 TL bandında olmalı”

Balıkesir HAYKOOP Başkanı Faruk Özen POLİTİKA’ya yaptığı açıklamalarda ilk olarak süt fiyatlarının artırılması yönünde değerlendirmede bulundu. Özen şunları söyledi:

“Bizim bu günlerde gündem konumuz süt fiyatları. Süt üreten müstahsillerimizin süt fiyatlarının artması yönünde büyük beklentileri var. Bu konu da sadece onlar değil, üretici birlikleri olarak bizler de süt fiyatlarının artmasını istiyoruz. Süt fiyatları en son 2 Ekim 2019 tarihinde toplanan Ulusal Süt Konseyi’nde 15 Kasım 2019’dan geçerli olmak üzere 2 lira 30 kuruş olarak belirlenmişti. Süt fiyatının belirlendiği tarihte yem-süt paritesi dediğimiz, bizim süt fiyatlarını yem fiyatlarını baz alarak hesap ediyoruz. Bu yem-süt paritesini 1,30 olarak normal seviyede kabul ediyoruz. Yani minimum olması gereken bu orandır. Bir üreticinin 1 litre süt sattığı zaman 1 kilo 300 gram yem alabilmesi gerekiyor. Bu değerlemeye oranla 2 lira 30 kuruş süt fiyatı 15 Kasım 2019’da yürürlüğe girdi. Fakat 2019’un o aylarında dolar 5,80’di, 2020’nin başında dolar 5,90 seviyelerindeydi. Yani döviz kurlarında bu yılın dokuz ayında yüzde 25’lik bir artış söz konusu oldu. Döviz kurlarıyla alakalı da yem zamları kaçınılmaz oluyor. Yem firmaları yemde kullandıkları hammaddelerin birçoğunu ithal ettiklerini öne sürerek yem zammı yaptılar. Bu defa yem-süt paritesinde biz geriye düşmüş olduk. Tabi sadece bizim hayvancılıktaki ana maliyetimiz yem, ilk olarak biz yem fiyatlarına bakarız. Ama bunun yanında gerek elektrik maliyeti, gerek işçilik veya genel olarak geçim sıkıntısı olsun bunları da dikkate almak zorundayız. Yani sadece yeme zam geldi, hadi süte de zam yapalım noktasında değiliz. Herkesin malumu hayat şartlarında ciddi bir pahalılık söz konusudur. Markete girdiğinizde veya bir alışverişe gittiğinizde hiçbir şey 10 ay öncesine göre değil.”

 

“Hayatını devam ettirebilmesi için üreticinin para kazanması gerekiyor”

Üreticinin işini devam ettirebilmesi ve geçimini sağlayabilmesi için para kazanması gerektiğinin altını çizen HAYKOOP Başkanı Faruk Özen şunları dile getirdi:

“Dolayısıyla çiftçimizin de gerek elindeki işi devam ettirebilmesi, gerek geçimini sağlayabilmesi, çocuklarını okutabilmesi için yaptığı işten para kazanması gerekiyor. Hayvancılık biraz daha diğer sektörlere göre farklılık gösteriyor. Yılın 365 günü yapılması gereken, sıcakta soğukta ve her gününde yapılması gereken meşakkatli bir iş. Ayrıca kırılgan bir sektör, bundan kastım; her an terk etmeye namzet. İnsanlar para kazanamadığı zaman terk ediyor. Terk ettiği zamanda malum bu defa gıda ürünleri veya hayvan ithalatı, et ithalatı gündeme oturuyor. Bunun böyle olmaması için gerek Tarım Bakanımız, gerek Cumhurbaşkanımız gerekli açıklamaları pandemi sürecinde yaptılar. Gıdanın önemi anlaşılmıştır, daha da iyi anlaşılmıştır. Dolayısıyla üretime devam, çiftçimiz üretsin. Hatta pandemi sürecinde doğrudan istisna tutulan tek sektör tarım sektörüydü. 65 yaş üstü de dahil olmak üzere tarla gidene veya hayvanını güdene kısıtlama gelmedi.”

Süt fiyatlarının belirlenmesinde Ulusal Süt Konseyi’nin yetkili olduğunu kaydeden HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, süt fiyatlarının belirlenmesi süreci hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Ancak bugün geldiğimiz nokta itibariyle süt fiyatlarını Ulusal Süt Konseyi belirliyor. Ulusal Süt Konseyi Gıda Komitesi’nden ilk önce onay alıyor. 2018 yılının Ocak ayında çıkan bir tebliğ gereği Gıda Komitesi çeşitli perspektiften duruma bakıp sütle alakalı fiyat değişikliğine onay verecek, onay verdikten sonra da Ulusal Süt Konseyi referans fiyatını açıklayacak. Sistem şu anda ülkemizde bu şekilde işliyor. Biz de Ankara’ya randevulu bir ziyaret düzenledik. Özellikle Balıkesir çiftçisini veya Türkiye çiftçisinin beklentilerini Tarım Bakanlığında dile getirdik. Tarım Bakanımızla randevu organize etmiştik. Fakat Hatay’daki bir şehit cenazesi programı nedeniyle Tarım Bakanımız randevuyu iptal etti ve bizi genel müdürüne yönlendirdi. Genel müdürle konuştuk; kendisine onların da çok iy bildiği rakamları verdik. Hayvancılıkla ilgili maliyetleri sunduk, durumu anlattık ve beklentinin bir an önce gerçekleşmesini talep ettik.  Çünkü Ulusal Süt Konseyi’nde Tarım Bakanlığının da temsilcisi var. Dolayısıyla şu anda 2,30 TL olan süt fiyatlarının minimum 2,85-2,90 TL olması yönünde bir beklentimiz var. Bizim süt fiyatlarındaki talebimiz 3,00 TL ancak 2,85-2,90 TL seviyelerindeki bir bantta referans fiyatlarının açıklanmasını istiyoruz ve bunun da 1 Ekim 2020 itibariyle açıklanmasını istiyoruz. Yani 1 Ekim 2020 itibariyle süt fiyatı değişmeli diyoruz ve Gıda Komitesi’nden çıkacak haberi takip ediyoruz. Şu anda biz durumu aktardık ve oradan gelecek haberleri bekliyoruz.”

 

“Süt fiyatlarına ilave zam istemiyoruz”

Süt fiyatlarına istedikleri artışın ilave bir zam olarak görülmemesi yönünde değerlendirmede bulunan HAYKOOP Başkanı Faruk Özen şunları ifade etti:

“Biz süt fiyatlarına ilave bir zam istemiyoruz, bunun da bilinmesi gerekiyor. Yani durumun farkındayız. Türkiye’de kahvehaneler, kıraathaneler, kuaförler, düğün salonları 70 gün kapalı kaldılar ve şu an bazı sektörlere yine bir kısıtlama geldi. Taksici esnafı pandemiden etkileniyor, minibüs, otobüs esnafı, kafeteryalar, lokantalar, turizm sektörü etkileniyor. Biz bunların farkındayız ve biz de etkileniyoruz. Biz sadece maliyetlerimizde eş değer bir zam talep ediyoruz. Yani maliyetlerimizin çok üstünde, çok artı para kazanacak bir paranın derdinde değiliz. Çiftçimizin geçimini sağlayabilmesi için yeterli gelecek, eksiye gitmeyecek, cepten yemeyecek veya hayvanını kestirmek, satmak zorunda kalmayacak bir zamdan bahsediyoruz. Afaki bir kazançtan bahsetmiyoruz. Pandemi sürecinin sorumlusu kimseler değildir, biz de değiliz. Ancak bu süreci mutlaka sağduyuyla atlatmamız gerekiyor. Bu süreci çiftçimizi de sağduyuyla atlatacaktır. Çünkü takip ediyoruz ki domates fiyatları 30-40 kuruş, kapya biberde 2-2,5 lira beklenti vardı ama çiftçimiz şu anda 1,5 liraya zor satıyor. Elbette bunları müsebbibini bir yerde aramıyoruz. Ancak bu çiftçinin ileriki yıllarda tekrardan tarlasını ekip veya hayvanına bakıp üretime devam etmesi için de fiyatların belli bir düzeyde revize edilmesi gerekiyor. Biz bunu anlatmaya gayret ediyoruz. Yani yanlış anlaşılmak da istemeyiz. Zaten şu an yanlış anlaşılan bir konu yok. Çiftçimiz sadece kendisinden çıkanı geri koymak istiyor, ilave bir şey istemiyor.”

 

“Kurban Bayramı sonrası et fiyatları düşüşe geçti”

Et fiyatlarındaki geri gidişin değerlendirmesini de yapan HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, et fiyatlarının önümüzdeki 1-2 ay içinde normal düzeye geleceğine inandığını söyledi. Özen et fiyatları konusunda şunları kaydetti:

“Et fiyatlarında da beklentilerin altındayız. Kurban Bayramının ertesi olması sebebiyle herkesin dolabında şu anda et var. Bunun yanında 1 Eylül’de balık sezonu açıldığı için et tüketiminde de ciddi bir azalma var. Tabi şimdi öğrenciler uzaktan eğitim görüyor, yurtlar kapalı, birçok işyeri evde çalışma modelini devam ettiriyor, işyerlerinde yemek çıkmıyor, çıksa da eskisine nazaran az çıkıyor. Dolayısıyla bu da et tüketimini olumsuz etkiliyor. Şu an 40 lira bandında olması gereken et fiyatları 35 lira bandına düştü. Bunun da birkaç ay içerisinde yükseleceğini tahmin ediyoruz. Ankara ziyaretinde Et-Süt Kurumu’na da bu durumu izah ettik. İhtiyaç olduğunda fiyatlara müdahale etmesini istedik. Daha önceden müdahale etmişti. Ben hayvanımı kesemiyorum diyen çiftçinin hayvanını Et-Süt Kurumu alıp kesecek. Buna daha önce ihtiyaç olmuştu, yine olabilirse diye bunun altyapısını konuşmak üzere Et-Süt Kurumu Genel Müdürüyle görüşme yaptık.”

 

“Bakanlık desteğiyle hayvan toplama merkezi kuracağız”

Balıkesir’de kurulması düşünülen Hayvan Toplama Merkezi konusunda da açıklamalarda bulunan HAYKOOP Başkanı Faruk Özen şu ifadeleri kullandı:

“Tarım Bakanlığı’nın Balıkesir için bize verdiği bir proje teklifi vardı. Asıl bizim genel müdürle görüşmemiz gereken konu buydu. Bunu daha önce konuşacaktık yine olumsuzluk yüzünden geri kalmıştı. Bilindiği gibi ülkemiz hayvan ithalatı yapan bir ülke. Özellikle besilik hayvan ihtiyacını ithalatla karşılıyoruz. Her yıl 300-400 bin seviyesinde besilik hayvan giriyor ülkemize canlı olarak. Tabi şu anda kurların yüksek olmasından dolayı bu hayvanlar da rantabl değil. Yani pahalıya mal oluyorlar. Yem fiyatları arttığı için haliyle beslemesi de pahalı. Et fiyatları da böyle düşük olduğu için bu ithal hayvanı getiren de mutlu değil. Bizim Balıkesir HAYKOOP olarak bir Hayvan Toplama Merkezi fikrimiz vardı. Tarım Bakanlığı da bunu destekleme sözü vermişti bize. Siz böyle bir tesis kurun, biz de bu konuda üzerimize düşeni yapalım, sizi destekleyelim, an azından ithal hayvan almak isteyenleri yurt dışına değil, bizlere yönlendirelim şeklinde destekleri olacaktı. Konya HAYKOOP ve Balıkesir HAYKOOP olarak biz buna talip olduk, bu konuda ön görüşmeleri de yaptık. Bunun biraz detayları var, biraz süreç alacak. Bu süreci olumlu bir şekilde yönetebilirsek altı ay içerisinde hayvan toplama merkezi yaparak çiftçimizden, köylümüzden onların satılık hayvanlarını, genç hayvanlarını alıp, onları bir toplama merkezinde tahlillerini yaptırıp satışa hazırlamak istiyoruz. Böylelikle hem çiftçimiz malını değerinde satmış olacak hem de besiciler arasında toplu hayvan arayanlar, toplu hayvana ulaşmış olacaklar. Zaten yurt dışından getirmiş olduğumuz hayvanları gidip toplama merkezlerinden alıyoruz. O toplama merkezleri de mutlaka bir kooperatifin veya birliğin oluyor. Dolayısıyla o modeli de ülkemize yerleştirmek istiyoruz. Bunu yapan birlikler şu an var ama bakanlık bunların sayılarının artması gerektiğini söylüyor. Bu konuda da bize görev verdi. Bunu da değerlendirmeye aldık. İnşallah beklentilerimiz de gerçekleşirse önümüzdeki 2021 yılında da böyle bir hizmeti Balıkesir’e kazandırmış olacağız.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

    hatay escorthatay escortiskenderun escortiskenderun escortiskenderun escorthatay escortiskenderun escorthatay escort

    betboomeritroyalbet girişcasinomaxi girişcasinomaxi cratosslotbetebetvdcasinoCratosslot GirişSekabetPulibet Giriş

    %d blogcu bunu beğendi: