POLİTİKA

ET, SÜT, YUMURTA ALTINDAN KIYMETLİ OLACAK!

ET, SÜT, YUMURTA ALTINDAN KIYMETLİ OLACAK!
679 defa
31 Mart 2020 - 15:58

OĞUZ ŞENOL

Uz. Veteriner Hekim

 

 

Eğer Corona açısından kırsal kesimi, köylerimizi, üreticilerimizi yeterince koruyamazsak, abartısız söylüyorum bir “Gıda sıkıntısı” kapımızı çalabilir.

Bu gidişle de sıkıntı kaçınılmaz görünüyor. Günlük kazanarak, günlük geçinen açlık sınırındaki insanlarımızı,işsiz kalan milyonları koruyamadıktan sonra, üreticiye yeterli desteği sağlamak hayal bile değil.

Üreticinin tek şansı, Rusya ile Suudilerin kavgası sonucu mazot fiyatlarının ciddi bir düşme yaşaması. Dileyelim ki iktidar  bu şok düşüşü fiyatlara yansıtmaya devam etsin…

Hayvansal sorunların çözümünde tek çıkar yol aile hayvancılığına dönülmesidir. Bu bütün dünyada böyledir. Aile hayvancılığı istihdamın,gizli işsizliğin, kırsal kesimden kentlere göçün tek çözüm yoludur. İktidarın bugüne kadar izlediği ithalata yönelik hayvancılık politikası, aile hayvancılığını çöküşe sürüklemiş ve artık bu politikanın iflas ettiği net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Koyunculukta şu sıralarda önemli bir geçim kaynağı olacaktır. 1970’li yıllarda 22 milyon hektar olan meralarımız, maden, enerji ve turizm şirketlerinin adeta talanına sunulmuş, şimdilerde de köylünün geçim kaynağı meralar satılarak yapılanmaya açılmıştır. 2020’ye geldiğimizde meralarımız 14 milyon hektara gerileyince, ülkemiz için çok önem taşıyan koyunculuğumuz büyük kayıplar yaşadı. Koyun varlığımız % 30 geriledi. Şimdi de koyunculuğa teşvikler vererek, hatalar onarılmaya çalışılıyor.

Corona sonrası hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Dünyayı ve ülkemizi bekleyen en önemli sorun Gıda sorunu, beslenme sorunudur.

Ekilemeyen tarlalar, beslenemeyen hayvanlar tüm dünyanın en büyük sorunu olarak kapımızda bekliyor.

Öyle “Paramız var, alırız” efeliği de artık geçerli olmayacak. Gerçi paramızda tükendi ama,olsa bile tüm dünyanın önceliği kendi insanlarını besleyebilmek olacak.

Bir paket açıldı, müteaahhit var ama, üretici yok. Çiftçi, üretici, hayvancı çökerse, ülke büyük sıkıntılar yaşar.

Üreticilere seslenmek istiyorum.

Hayvanlarınızın kıymetini bilin. Onlara iyi bakın. Etiniz, sütünüz, yumurtanız altından kıymetli olacak…

Yok sayılan, yasal destekleri aylarca verilmeyen,ürettiği etiyle-süyüyle rezil olan, icralarda sürünen, bankalara kredi için yalvaran üreticilere karşı artık bedel ödeme günlerimiz hiçte uzak değil.

Coronadan sonra vizyondaki filmin ismi “Üreticinin İntikamı” olacak…

Hiç kuşkum yok…

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

    suadiye evden eve nakliyat
    kartal evden eve nakliyat