POLİTİKA

ESNAF VE SANATKARLAR MESLEK ODALARI

ESNAF VE SANATKARLAR MESLEK ODALARI
Düşünen Adam
Düşünen Adam( dusunenadam@politikam.com )
439 defa
26 Kasım 2019 - 11:30

ESMO’nun kuruluş ve çalışma usullerini düzenleyen 5362 sayılı yasanın 1. maddesinde yasanın amacı; “esnaf ve sanatkârlar ile bunların yanlarında çalışanların mesleki ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmelerini sağlamak…” olarak tanımlanıyor.

Aynı yasanın 2. maddesi ise, “kanun, esnaf ve sanatkârlar odaları ile bunların üst kuruluşları olan birlik, federasyon ve konfederasyon hakkında da uygulanır” şeklinde düzenlenmiş.

Ticaret siciline kayıtlı olarak faaliyet gösterenler, faaliyet gösterdikleri yerlerdeki esnaf odalarına kayıtlı olmak ve aidat ödemek zorundadırlar. Bunların- kamu ya da özel- çeşitli bürokratik, yasal işlemleri için istenen belgeler sadece bu odalar tarafından ücret karşılığında düzenlenir. Aidat borcu olanlar bu belgeleri alamazlar.

Odalar, yasada belirlenen usullere göre denetlenirler. Ancak, bu denetimler sadece parasal konularla sınırlıdır. Bunun pratikteki anlamı şudur: “odaların kuruluş amaçlarına uygun çalışıp çalışmadıklarına bakılmaz, böyle bir yasal zorunluluk yoktur. Böyle olunca da, bu kuruluşlar belli kişiler için reklâm ve itibar sağlama aracı olmaktan öteye bir işe yaramıyor.

Yasanın 34. ve takip eden maddelerinde Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ile ilgili hükümler düzenlemektedir. “Üyelerinin meslek ve sanatlarını yürütülmesi için gerekli ve faydalı tedbirleri almak, teşebbüslerde bulunmak” da Konfederasyonun görevleri arasında yer almaktadır.

Şimdi ESMO’na, TESK’e sormak gerekmez mi? “ Bugüne kadar esnaf ve sanatkârların vahşi kapitalizmin kolları süper market, AVM ejderhalığı karşısında erimesine, yok edilmesine karşı ne yaptınız? Bu tükenişi önlemek için TBMM’deki siyasi partiler veya hükümetler nezdinde her hangi somut girişimde bulundunuz mu?  Tütün mamulleri ile alkollü içkilere yapılan ve hiçbir makul gerekçe ile açıklanamayacak olan zamların, bu ürünlerin satışı ile uğraşan esnafı bitirdiğini, kaçak tütün ve içki sektörünü! zengin ettiğini etkin şekilde açıkladınız mı? TESK Başkanı elektrik fiyatlarına yapılan zamlar ve kira stopajı gibi detaylardan öteye ne yaptı? Üyelik aidatlarını ödeyemeyen esnafa gecikme cezası yazmaktan öteye ne yaparsınız”?

“Yan gel Osman yat” sözünü en iyi sizler anımsatıyorsunuz!

 

Düşünen Adam

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat