POLİTİKA

DİNÇER ORKAN 2020’Yİ DEĞERLENDİRDİ

DİNÇER ORKAN 2020’Yİ DEĞERLENDİRDİ
1.635
30 Aralık 2020 - 0:12

DİNÇER ORKAN: ELLİ YILLIK ÖMRÜMDE ARDINDA BÖYLESİNE KÖTÜ HATIRALAR BIRAKAN BİR YIL GÖRMEDİM

 

KARESİ Belediye Başkanı Dinçer Orkan, 2020’yi değerlendirirken “unutamayacağımız bir yıl oldu” dedi. Mart ayından bu tarafa koronavirüs salgınıyla mücadele konusunda Belediye olarak çok yoğun bir süreç geçirdiklerini söyleyen Başkan Orkan, Karesi Belediyesi’nin salgınla mücadele çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

 

BÖYLE BİR SALGINLA  İLK KEZ KARŞILAŞIYORUZ

“2020 yılında 50 yaşıma girdim. Bu 50 yıllık hayatımda her yılın kendine göre değişik anıları var ama 2020 yılı hakikatten unutulacak bir yıl değil. Maalesef iyi olarak değil kötü olarak anılarımızda, hatıralarımızda kalacak. Çünkü hem memleketimiz hem tüm dünyayı etkileyen koronavirüsle ilgili bayağı bir sıkıntı ve zorluklar çekildi. Hala da bu zorluklar gerek ekonomik olarak gerekse de diğer mevzularda, sağlık açısından da devam ediyor. İnanın 2020 yılında birçok sevdiğimizi, yakınımızı da kaybettik. Bunların hepsine Allah rahmet eylesin diliyorum.

Biz daha önce böyle bir şey yaşanmadığı için ilk başta koronavirüs çıktığında ne yapılacağıyla ilgili bir tecrübesizliğimiz vardı. Ama çok şükür Büyükşehir Belediyemiz ve Altıeylül Belediyemizle birlikte koordineli çalışınca hemen sorunlara kısa vadede çözümler bulduk. İlk o dönemde maskesinden hijyen malzemesine tutun da vatandaşımızın ulaşamadığı her mevzu ve malzemeyle ilgili biz elimizden gelen çabayı sarf ettik. Sokağa çıkma kısıtlamasında da insanlara, bize müracaat edenlere her türlü erzak yardımı yaptık. Bu dönemde erzak haricinde 34 bin kart dağıttık. Bu rakam daha önceki senelerden çok daha fazla. Çünkü hepimizin bildiği gibi bazı işyerleri, işletmeler kapanmak zorunda kaldı ve ihtiyaç hisseden, ihtiyaç duyan vatandaş sayımız da arttı. Bu durumu göz ardı etmeden bu tip yardımlarda da bulunduk.

Gıda haricinde kömür, odun yardımımız da oldu ve halen de daha ihtiyaç oldukça biz kömür alıp ihtiyacı olanlara gönderiyoruz. Böylelikle Belediye olarak ne yapabiliriz düşüncesiyle mücadelemizi veriyoruz. Bunun haricinde bu dönemde eğitim de maalesef eksik kaldı. Telekom Müdürümüzle irtibatlı olarak hem internet sağlanması hem ihtiyacı olanlara bilgisayar, laptop alınmasıyla ilgili çalışmalar yaptık. Tabi bunu yaparken Ankara’yla da bağlantılı olduk. Cumhurbaşkanlığımızın bildirdiği rakamlara böylelikle biz de destek sağladık. Yani her açıdan; sağlık açısından, eğitim açısından, insanların ekonomik açılarından biz Belediye olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık.

 

ZOR DURUMDAKİ ESNAFLARIMIZ  İÇİN RAHATLATICI KARARLAR ALDIK

Ayrıca hepimizin bildiği gibi esnafın işgaliye bedelleri var; meclis üyelerimizin de desteğiyle bu yıl işgaliyelerini almama kararı aldık ve bu da bence onlar için önemli bir aşamadır. Çünkü çoğu esnaf ya kepenk kapattı ya kısmen çalıştı. Bunları düşündüğünüz zaman zor bir durum. Biz de onu en az zararla kapatmalarıyla ilgili böyle bir çalışma yaptık ve bu da esnafımız arasında uygun görüldü. Şu dönemde Büyükşehir Belediyemizle birlikte yine esnafımıza nakdi, ayni ne gibi bir yardım yapılabilir diye bir çalışma yapıyoruz. Bu sonuçlanınca da inşallah bununla ilgili de esnafımıza ne gerekiyorsa yapmayı planlıyoruz. Bunların haricinde devletimiz de biz Büyükşehir Belediyesi olduğumuz için esnafımıza da 3 ay boyunca 750’şer lira bir katkıda bulunacak.

 

KARESİ İLÇESİNDE ÖLÜM  ORANLARINDA AZALMA VAR

Bu kadar zorluk yaşarken Karesi Belediyesi olarak personel da maalesef sıkıntı çektik. Her gün personelimizden birileri covid veya bununla ilgili temaslı olduğu için personel sayımızda bayağı bir azalma oldu. Personelimiz azalırken bir taraftan da pandemi süreciyle ilgili Spor Toto tesislerindeki kafeyi kapattık, Alparslan Türkeş Spor Kompleksini kapattık. Oradaki çalışma arkadaşlarımızı belediyeye aldık, belediyedeki personel eksiğimizi de o şekilde gidermeye çalıştık. Ama şu anda Karesi’de ölüm oranlarında bayağı bir azalma var. Hatta geçtiğimiz Cumartesi günü 6 tane vefat vardı, 6’sı da korona değildi. Yani buna bakıldığında sokağa çıkma kısıtlamalarının çok etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü en büyük sıkıntı çok rahat birilerinin başkalarına bulaştırabildiği bir hastalık bu. Yanlış hatırlamıyorsam sesli olarak konuşan birinin 6 metreye kadar bu hastalığı bulaştırabildiğini bir yerde okumuştum. Böylesine tehlikeli bir durumda bir bakıyorsunuz doğum günleri yapılıyor, hala düğünler, dernekler, oyunlar, halaylar çekiliyor. Bu sokağa çıkma kısıtlamalarıyla da akşam gezmeleri dahil bulaş riski  bir nebze engellenmiş oldu. Böylelikle sağlıklı bir düzene doğru şu an gidiyoruz.

 

YILBAŞI KUTLAMALARI  HAYATIMIZI ZEHİR ETMESİN

Vatandaşlarımızın gerekli tedbirlere lütfen uymasını istiyoruz. Bu sırf kendi değil etrafındakilerin de sağlığı için önemli. Hatta bu süreçte maalesef bir acı olay da yaşadık. Tanıdığımızın babası vefat etti ve maalesef oğlunun koronavirüslü olup babasına bulaştırmasından mütevelli bir vefat oldu. Şu an vefat edenin oğlu, bizim arkadaşımız vicdan azabı yaşıyor. Bu ömür boyu “babamın ölümüne ben neden oldum” diyerek bayağı bir üzüntü yaşanıyor. Onun haricinde o kadar çok vefat oldu ki; ilk hatırladığım ben il başkanıyken Diş Hastanemizin başhekimliğini yapan Serkan Munis arkadaşımız 43 yaşında koronadan vefat etti. Kendisi gayet sağlıklı, sporunu yapan biriydi. Maalesef bu beter hastalıktan onu da kaybettik, bunun için çok da üzüntülüyüm.  Kısa bir zaman önce de Altıeylül Belediye Başkanımız Hasan Avcı’nın maalesef kayınvalidesi yine koronadan vefat etti. Yani bu işin şakası yok. Bu işin ciddiyetini halkımız artık algılıyordur diye düşünüyorum. Çünkü herkesin etrafında tanıdığı, akrabası vefat ediyor düşündüğünüz zaman. Yani bunun inşallah ciddiyetiyle insanlarımızın artık şu an yaklaşan yılbaşında gerekli tedbirleri almaları gerekiyor. Herkes kendi evinde, kendi kendine eğer bir eğlence veya başka bir şey düşünüyorsa hiçbir şekilde başkalarıyla beraber bunları yapmamasını ben özellikle istirham ediyorum. Hastalıktaki iniş istikametini yükselmeye çevirmeyelim. Yılbaşını, yeni yılımızı hiçbir şekilde zehir etmeyelim. Zehir etmemek adına da yılbaşında bilhassa hiçbir toplu eğlenmeye gidilmemesini özellikle istirham ediyorum.”

 

*****************************************************

 

Temizlik işlerimizi  kendi kadromuz ve  kendi araçlarımızla  yapıyoruz

2020’de mali disipline önem verdiklerini belirten Başkan Dinçer Orkan, temizlik işlerinde kiralık araç dönemini sona erdirdikleri ve bu sayede kiralama için aylık 900 bin lira gibi büyük bir yükten kurtulduklarını kaydetti. Dinçer Orkan şu bilgileri verdi:

“2019 yılı işin gerçeği çıraklık, öğrenme yılımız oldu. Hem mali disiplin hem de imar konuları derken 2020’de de projeleri yapma şansımız doğdu çok şükür. En önemli olaylardan biri biz göreve geldiğimizde özel sektör, ticaretten gelmemizden kaynaklanan gideri azaltıp, geliri artırıcı ne yapabiliriz bununla ilgili çalışmalar oldu. Gideri azaltmayla ilgili bizim en büyük ödeme kalemlerimizden birisi temizlik işleriydi. Temizlik işleriyle ilgili yaklaşık ayda 900 bin lira civarında araçlara kiralama parası ödüyorduk. İnanın bu para sadece araçlara ödeniyordu. Çünkü temizlik işlerinde çalışanlar bizim belediyemizin personeliydi, taşeron sisteminden bilindiği gibi belediyenin çalışanı olarak geçtiler. Sadece araçlar için verilen bu rakam gerçekten büyük bir rakam. Biz de ne yaptık? Gittik çok şükür maddi gücümüz el verdi 2 tanesi bakanlıktan hibe olmak üzere 18 tane çöp kamyonu aldık ve 1 Kasım itibariyle bu araçlarımız hizmete girdi. Bir de hem maddi açıdan hem de iş güvenliği açısından da bu iş çok önemli. Yeni aldığımız araçlarda iş güvenliği konusunda çok güzel tedbirler var. Yani alınan her türlü araçta artık her yıl daha fazla iş güvenliği arz eden sistemler oluyor. Çöp kamyonunda en sıkıntılı şey geri gelirken herhangi bir şey olduğu zaman risktir, o riski sıfıra indirmişler. Bir de Allah korusun araçlarda çalışan personelimiz çöp konteynerini indirirken, ederken oluşabilecek her türlü problemi, sıkıntıyı de çok şükür yeni mekanik araçlarımızda bitirmiş olduk. Yani iş kazası çok tehlikeli ve üzücü bir şeydir. Ben hiçbir çalışanımın tırnağına dahi herhangi bir şey olmasını istemiyorum. O yüzden bu aldığımız araçlar iş güvenliği açısından da çok önemli. Biz kira parası veriyorduk ama kiralanan araçlar da yeni araçlar değildi, eski araçlardı. Bir de ayrıca temizlik işleriyle ilgili yine Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum sağ olsun 450 tane konteyner de verdi. Ben hafta sonları oldu mu eşimi de alır ilçenin genelinde gezerim. Gezerken de eksik, gedik, aksayan bir durum var mı diye de bakıyoruz. Gezip baktığımız zaman o çöp konteynerlerinin bile yenilenmesi, yolların temiz olması kaliteli Karesi’yi oluşturma yolunda önemli bir adımdır. Ayrıca bizim aldığımız bu araçların içerisinde konteyner yıkama, temizleme aracımız da var.

 

TEMİZLİK VE DEZENFEKTE ÇALIŞMALARINA DEVAM

Ben buradan sağlık çalışanlarımızın hepsinden Allah razı olsun diliyorum. Onlar iyi ki var ki biz belki de o yüzden rahatız, daha sağlıklıyız. O yüzden onların hepsine çok teşekkür ediyorum. Biz de sağlık çalışanlarının ne ihtiyaçları varsa, bizden talep edilen her şeyi yapıyoruz. Ama şu an en çok yapılan ambulansların dezenfektasyonuyla ilgili çalışma. Bizim ek hizmet binasında dezenfekte çalışmaları ambulanslar için yapılıyor. Yani hakikatten biz elimizden geleni yapıyoruz. Onun haricinde ilçe sağlık müdürlüğümüzün bize bildirdiği, beyan ettiği içerisinde covid hastası olan binaların dezenfektelerini yapıyoruz. Hatta bu konuyla ilgili kırsal mahallelerimize de giderek çalışmalar yapıyoruz. Bunlarla ilgili de gayet olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bu dönemde kamu kurum ve kuruluşları ile ibadethaneler, sağlık ocakları, muhtarlıkların hepsinin dezenfekte çalışmalarını da yerine getiriyoruz.

Karesi belediyesi olarak sokağa çıkma kısıtlamasında yaptığımız bir uygulama daha var. Geçen hafta Paşaalanı, bu hafta da Adnan Menderes mahallelerinde toplu temizlik çalışması gerçekleştirdik. Bu çalışmayla mahallelerimizin dip bucak temizliklerini gerçekleştiriyoruz. İki hafta da vatandaşlarımızdan olumlu tepkiler aldık. Yani mahallelerde aynı anda her tarafa kalabalık bir şekilde gidip o mahallenin temizliğini gerçekleştiriyoruz.

Karesi ilçemizde cenaze işleri çok yoğun oluyor. Tabi bundan 1-2 ay önce daha yoğun ve sıkıntılıydı. Biz de bununla ilgili bir eksiklik gördüğümüz için iki tane tam donanımlı, soğutmalı cenaze nakil aracı aldık. Bu iki aracımızı hizmete aldık. Her işimizde kaliteli iş yapmak istiyoruz. Kaliteli Karesi’yi oluşturmak için aldığımız cenaze araçları da şu an hizmete girdi ve böylelikle cenaze işlemleriyle ilgili en iyisini, en doğrusunu, en güzelini yapmaya çalışıyoruz. Hatta yapılan anketlerde en iyi yaptığımız işlerin başında taziye ve cenaze işlemleri olduğunu görüyoruz.”

 

**********************************************************************************************

Karesi’de gelir getirici çalışmalar

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Belediye gelirlerini arttıracak proje ve yatırımlar hakkında şunları söyledi:

“Sırf gideri azaltmanın yanında geliri de artırmak maksadıyla bir önceki dönemde Yücel Yılmaz Başkanımızın müracaatını yaptığı güneş enerjisi sistemiyle ilgili çalışmalarımız tamamlandı. BU GES projesinin ihalesini yapmıştık, tesis tamamlandı, şu anda teslim durumuna gelindi. Bununla ilgili şu an UEDAŞ’a imza verdik ve UEDAŞ’ın bizim satacağımız elektriği alımıyla ilgili şu an anlaşma yönüne gidiyoruz. Böyle olunca da yaklaşık 4 yılda yaptığımız yatırımın giderini, oradan gelecek gelirle ödemiş olacağız. Böylelikle 4 yıl sonunda Karesi Belediyesi’ne çok güzel gelir olacak. Yani bunu sırf kendimizi düşünsek, Karesi’yi düşünmesek yapmazdık, 4 yıl sonra biz var mıyız yok muyuz belli değil. Ama biz böyle düşünmüyoruz. Bizim davamız, derdimiz Karesi. Bizden sonrasında da Karesi’nin iyi bir şekilde yönetilmesi, sağlıklı ve güçlü bir şekilde yönetilmesi için onunla ilgili böyle bir çalışma yapıyoruz. Şu anda tamamlanan tesisimiz 1 megavat, eğer imkanlar oluşursa bunu 5 megavata çıkarmayı düşünüyoruz. Kalaycılar Kırsal Mahallesi’nde belediyemize ait yerler, adalar vardı. O adaları da ihale yöntemiyle kat karşılığı verdik. Oradan yaklaşık 13 tane müstakil havuzlu villa gelecek. Biz oraları arsa olarak satsaydık mesela 5 lira kazanacakken, bu şekilde kat karşılığı vermekle yaptığımız hesaplara göre en aşağı 5’e karşılık 25-30 kazanmış olacağız ki bu da bizim için çok önemli bir değer.

Yine benzin istasyonuyla ilgili bir çalışmamız da oldu. Edremit yolu üzerinde benzin istasyonuyla ilgili çalışma biraz uzadı. Bunun nedeni bizim arsanın içinden geçen dere yatağıyla ilgiliydi. Dere yatağını önce dışa alarak deplase ettik, ondan sonra Ormanla görüşüp bizim bölgeden de geçirebilirsiniz deyince ikinci deplase projesinin onayı gerektiği için biraz uzadı. Ama önümüzdeki günlerde o da hazır duruma gelecek. Orada sırf benzin istasyonu değil, onun yanında outlet tarzı olabilecek genişlikte yerimiz var bizim. Organik ürünler satılabilir, lokanta, kafe, fastfood tarzı olabilir. Bunların da olabileceği hem benzinlik hem de bir komplekste var. Bunu biz işletebiliriz de satabiliriz de. Burasını satarsak belediyemiz için ayrı bir gelir olur.

 

ÜÇPINAR’DA YENİ BİR YERLEŞİM BÖLGESİ

Karesi Belediyemizin Üçpınar mevkiinde 600 dönümlük bir yeri Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’dan aldık. Orasını tamamen kentsel dönüşümde kullanılmak üzere aldık. Oradaki 600 dönümün yaklaşık 230 dönümü ticaret ve konut alanı olarak çıkıyor. Bunun da 130 dönümünü TOKİ’ye verip 100 dönümünü de Karesi Belediyesi’ne kalacak. Yani 100 dönümlük alanda hem konut hem ticaret alanıyla ilgili değerli arsalarımız olacak. Onun haricinde geri kalan 230 dönümün arkasında kalan kısımlarda sağlık tesisi, ibadethane, eğitim tesisleri gibi diğer yeşil alanları, bahçeleri, parkları olan alanlar da oluşmuş olacak ve çok güzel yeni yerleşim bölgesi olmuş olacak. Bu da Karesi Belediyesi’ne ayrı bir gelir olacak diye düşünüyorum.

Karesi Belediyemiz sınırları içinde kalan bazı yerlerde 18/02 uygulaması büyük sıkıntıydı. Yücel Başkanımın dirayetli duruşu sayesinde şimdi o problem çözüm aşamasına geldi. Bununla ilgili yapılan çalışmalar askıdan da indi. Ama orada en önemli şey Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Büyükşehir Belediyemizin aldığı yetkidir. O yetki sayesinde bir kişi itiraz etti diye 6 bin 750 kişi hiçbir şey yapamıyordu. Ama şimdi çok şükür o yetkiyle sadece itiraz eden veya mahkemeye gidenin yerinde işlem yapılmayacak, onun haricinde diyelim ki 50 kişi itiraz etti, 6 bin 750 kişinin işi devam edecek. Öyle düşündüğünüz zaman Balıkesir’in girişi hakikatten harika, çok güzel bir girişi olacak. Şu anda Balıkesir’in girişi beni tatmin, memnun etmiyor. Balıkesir’in girişinde ucube binalar var. Hiç bizim Balıkesir merkezine, Karesi’mize yakışmayacak bir giriş. Onda da Yücel Başkanımızla yaptığımız görüşmelerde dış cephelere biz müdahil olacağız. Çünkü öbür türlü renkler, görüntüler, mimari farklı oluyor. Biz bilhassa görünen giriş cephesiyle ilgili müdahil olma isteğimizi Yücel Başkana ilettik. İnşallah o durumlara gelindiğinde biz de Balıkesir’in girişinin güzel binalardan, görkemli binalardan oluşmasını sağlayacağız. Yeni bir yerleşim oluşurken ben istiyorum ki bisiklet yollarının, yeşil alanların bol olduğu, insanların hakikatten yaşam alanı olabilecek bir yer olması hasebiyle de çok önem arz ediyor. Oranın da alt yapısıyla ilgili çalışmalar başladı.

 

BALIKESİR’İN EN ÖNEMLİ EKSİĞİ 5 YILDIZLI OTEL

Kuvayi Milliye Mahallemizde şu an TOKİ daha önceden kurasının çekildiği yaklaşık 1000 konutluk çalışmalar başladı. Şu anda Büyükşehir Belediyemiz onların çalışma alanlarıyla ilgili yollarını yapıyor. Bizim geldiğimiz dönem sürecinde birçok müteahhit de Karesi bölgesinde yatırımlar yapıyor. Bunlar da çok güzel şeyler ve bunlara daha yenileri de katılıyor. Şu an bildiğim kadarıyla KİPA’nın yan tarafına da Balıkesir’in büyük eksiği olan 5 yıldızlı otel yapılacak. Çünkü en büyük eksiklerimizden birisi merkezde 5 yıldızlı güzel bir otelin olmamasıdır. İnşallah yeni yatırımcılar da Balıkesir’imize değer katacak oteli de yaparlarsa bizim için güzel olur.”

 

 

******************************************************

 

 

KARESİ BELEDİYESİ’NİN  KENDİ BİNASI OLACAK

 

Altıeylül ve Karesi Belediyeleri’nin ortak kullandığı hizmet binasının yıkılacağını söyleyen Başkan Dinçer Orkan, Karesi Belediyesi’ne yeni bir hizmet binası için yer arayışının devam ettiğini kaydetti. Orkan şu bilgileri verdi:

“Milletin bina derdini düşünürken kendi bina derdimiz de oldu bu arada. Zaten geldiğim ilk günden beri söylüyordum mevcut Belediye binası 1980 yılında yapılan bir bina. Burada bizim herhangi bir şekilde daha uzun durmamızı gerektirmiyor diye düşünüyorum. Allah muhafaza bir deprem anında herhangi birinin tırnağına dahi bir şey olsa ben vicdanen çok büyük rahatsızlık duyarım. O yüzden bununla ilgili de zaten yer çalışmalarımız devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Balıkesir’e geldiğinde “bu binayı yıkın” dedi. Bizim bir an önce belediye binamızı da tesis etmemiz gerekiyor. İnşallah bunu da en kısa sürede yapacağız. Yerle ilgili birkaç alternatifimiz var, onlar üzerinde çalışıyoruz. Onları yaptıktan sonra inşallah yeni hizmet binamızın da yapımını sağlamış olacağız.”

 

 

***********************************************************

AKINCILAR KONUSUNDA  DOĞRU YOLDAYIZ

Başkan Orkan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle uygulanacak yeni Akıncılar Projesi’ne de değindi. Orkan, “proje konusunda doğru yolda ilerliyoruz” dedi. Başkan Orkan şunları söyledi:

“Bakanımız Murat Kurum Balıkesir’e geldiğinde Akıncılar Mahallesiyle ilgili bir çalışma yapılmasını istedi. Biz şimdi onunla ilgili bir çalışma içerisine girdik. Hatta bununla ilgili Yücel Başkanımızla bir toplantımız olacak. Oradaki mülk sahipleriyle görüşmelerimiz oluyor. Onun haricinde biz de geçtiğimiz hafta zabıta arkadaşları gönderdik orada oturanların kiracı mı mülk sahibi mi, kirası ne kadar gibi ön çalışmaları yaptırıyoruz. İnşallah bunları yaptırırsak oradaki yaşayan halkın ve esnafın istekleri doğrultusunda güzel bir proje oluşturmaya çalışıyoruz. Ben Allah rahmet eylesin Sabri Başkanımızın döneminde ilçe başkanıydım. O dönemde de Akıncılarla ilgili böyle bir çalışma yapılması istenmişti ve hatta proje oluşturulmuştu. Ama ben o dönemde şuna inanıyorum; hak edene hak ettiği hak verilmedi. Biraz bence problem oradan çıktı. Ama şimdi Yücel Başkanımız sağ olsun herhangi bir problem olmaması, sıkıntı yaşanmasıyla ilgili oradaki mülk sahipleriyle görüşüyor. Bence bu gidilen yol doğru yol, olması gereken yol. Biz de kimsenin mağduriyeti olmamasıyla ilgili kiracı veya mülk sahiplerinin altyapılarını, çalışmalarını yapıyoruz. Düşündüğünüz zaman orada bir çalışma yaparsak, güzel ve başarılı olursak merkezin hem trafik hem de yoğunluk yükünü bir nebze azaltmış oluruz.”

 

 

****************************************************************

 

ATATÜRK EVİ  KARESİ’YE YAKIŞACAK

“Atatürk Evie projemizi yaşama geçiriyoruz. Bunu da Kuvayi Milliye Mahallemizde 8 dönümlük bir alanda yapıyoruz. O tamamlandığında inşallah mülki amirlerimiz de izin verirse 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos gibi törenler yapmayı düşünüyoruz. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmamız, ilkelerini yaşatmamız lazım. Bunu o binada yapmayı, yaşatmayı düşünüyoruz. Yaparken de bizim ilk burası Balıkesir vilayeti değil Karesi vilayetiydi. Karesi vilayetinin ilk milletvekilleriyle Atatürk’ü bir odada balmumu heykellerini yapıp ilk vekillerimizi de hem yad etmek, onların ailelerini onore etmek istiyoruz. Atatürk Evi’nin bahçesinde de Anıtkabir olmasa bile onun daha ufağı Aslanlı Yolu da oluşturuyoruz. Orada bir tören alanı gibi alanımız oluşacak. Böylelikle Balıkesir’imize, Karesi’mize yakışır bir yer yapmış oluyoruz. Hatta geçenlerde oraya giderek bir harçla tuğla koyduk. Orada bir tuğlamız olsun diye mizansen yaptık. Hakikatten de çok onur ve gurur duydum.”

 

*****************************************************

 

Karesi’ye sosyal, kültürel  ve sportif yatırımlar

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, ilçede planlanan sosyal, kültürel ve sportif yatırımlar hakkında detaylı bilgiler verdi.

 

 

 

38 DÖNÜM ALANDA  YENİ BİR MİLLET BAHÇESİ

“Karesi’de en yoğun nüfusun olduğu Paşaalanı, Toygar, Maltepe gibi mahallelerimize öncelikle hitap edecek 38 dönüm alanda millet bahçesi yapıyoruz. Yani burası da inşallah yapılırsa yaklaşık uzunluğu 1,2 kilometre olacak. Yürüyüş yollarının olduğu, çocuklarımıza skypark, basketbol, masa tenisi sahasından tutun sosyal aktivitelerini yapabileceği, nefes alabilecekleri bir ortam oluşturuyoruz. Burada ayrıca logo kafe dediğimiz binamız da var. Bu binanın üst katını çocuklarımızın ders çalışabileceği kütüphane tarzında yapmayı düşünüyoruz. Burasının kabası da tamamlanmak üzere. Daha önce yapılanlardan gördüğümüz sıkıntılar vardı. Çalışma yerine hem ses hem koku gidiyordu. O yüzden kafe kısmının girişinin tam tersi olan yerde kütüphanenin girişini yaptık. Alt kısımdan ses ve koku gelmeyecek şekilde mimari çalışma yaptık. İnşallah bunları yaptığımız zaman çocuklarımızın ders çalışabileceği, eğitimini tamamlayabileceği hem sosyal ve spor aktivitesinin yanında ders çalışma aktivitesini de gerçekleştirebileceği bir alan oluşturacağız. Bunun haricinde burada logo kafe diğer ucunda da ağaç binamız var. Bu ağaç binayı da gündüzleri kafe akşamları da durumu olmayan insanların kullanacağı söz-nişan yeri olarak vermeyi planlıyoruz. Çünkü herkesin maddi gücü düğün salonu tutmaya imkanı olmayabilir. Millet bahçesinin yeriyle ilgili oraya projenin resimlerini koyduk. O resimlere bakan kişilerden de çok olumlu tepkiler aldık. İnsanların şu koronavirüs döneminde çıkıp dolaşıp gezebilecekleri, çocuklarının top oynayabilecekleri yer konusunda sıkıntı yaşanıyor. Biz bunu bir nebze kalabalık mahallelerimizde yaptığımız zaman önem arz edecek.”

 

PAŞAALANI’NIN YAĞMUR SUYU  SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Paşaalanı Mahallesi’nde eski İŞKUR’un olduğu yerde yağmur suyuyla ilgili çok büyük problemler vardı. Çok şükür bunu biz Sanayi 3. Kapı’nın oradaki dereye aktardık. Böylelikle oradaki yağmur suyuyla ilgili problemi çözdük. Hatta o hatta diğer sokakları da ilave edip kılçıklar yapıp sorunlu yerleri o hatta bağlamayı düşünüyoruz. Böylelikle yağmur suyuyla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum.

 

ADNAN MENDERES İÇİN  YENİ BİR PROJE

İnşallah önümüzdeki yıl Adnan Menderes Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesinden aldığımız bir yer ile Milli Emlak’tan tahsisle aldığımız yanındaki yere güzel bir proje yapacağız. O  projeyle Adnan Menderes’teki vatandaşlarımızın da market olabilir, kafe olabilir veya kurs merkezi yapımını gerçekleştirmek istiyoruz.

 

KUVA-YI MİLLİYE MÜZESİ

Eski Balıkesir Lisesi binasıyla ilgili çalışmamız var. Geçen hafta mimar arkadaşlarla istişare ettik. Bununla ilgili Ankara’dan Kültür Bakanlığı’ndan Tanzim, Teşrif Genel Müdürümüzle görüşmüştüm. Sağ olsun onlar maddi, manevi bu konuyla ilgili yardım edeceklerini söylemişlerdi. Bununla ilgili gelen ekibin sonucunu bekliyoruz. Onlardan gelecek sonuca göre Kuvayi Milliye Müzemizin de ihalesine çıkacağız ve 2021 yılından itibaren de yapımına başlayacağız. İlk etapta restorasyonu, akabinde de tanzim, tefrişiyle de ilgili çalışmalar yapacağız. Çünkü Balıkesir’e yakışan müzemiz de yok. Biz birçok ile gittiğimizde öyle güzel müzeler var. Bizde maalesef dışarıdan gelen birini götürüp gezdirebileceğimiz yer maalesef yok. Tarihi lise binamız da bayağı büyük. Bunun iki katını Kuvayi Milliye Müzesi, zemin katını da Kent Arşivi gibi yapmayı planlıyoruz. Bodrum katında da Balıkesir’deki her ilçenin özelliklerini sergilemeyi planlıyoruz. Böylelikle Kuvayi Milliye Müzesi de bize yakışır bir şekilde olacak.

 

İŞ GARANTİLİ KURSLAR AÇILACAK

Vicdaniye veya Sakarya Mahallesi’nde istihdama katkısı olacak bir çalışma yapıyoruz. Bu istihdama katkıyla ilgili sağ olsun OSB Müdürümüz Mesut Eray’la da görüştük. Biz oranın ihtiyacına göre kurs yeri açmak istiyoruz. Yani iş garantili kurs oluşturmak istiyoruz. OSB ile bir protokol yapıp ona göre ihtiyaca göre kurs açmak istiyoruz. İnşallah bunda başarılı olacağımızı düşünüyoruz.

 

TARLALAR BOŞ KALMASIN

Büyükşehir Belediyemiz Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’na Karesi’nin elindeki tarla tapularını verdik. Buralara nereye ne ekilmesi gerekiyorsa bununla ilgili de bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Böylelikle bizim tarlaların boş kalmasındansa üretim yapmak lazım. Üretimle de ilgili çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Üretimde sıcak su kaynağımızın olması da çok önemlidir. İnşallah başarabilirsek MTA Müdürüyle de görüştük ve Kocaavşar’da öyle bir yerin olduğuyla ilgili bir çalışma var. Bizim Kocaavşar’da 40 dönümlük bir yerimiz var. İnşallah oralarla ilgili sondaj çalışması yapılacak. Muhtemelen de daha önce zaten Kocaavşar’da görüştüklerimizle o suyun iyileştirici özelliğinin olduğunu öğrendik. O su ile yaralanma veya sedef hastalığını da iyileştirdiği söyleniyor. Ama zamanla kuraklık nedeniyle suyu çekilmiş. Onu biz hangi metredeyse sondaj yaparak çıkarıp dışarıya verirsek hem sağlık turizmi oluşturabiliriz hem de seracılık da yapabiliriz diye düşünüyorum.

 

İHA ÜRETİM VE EĞİTİM MERKEZİ

İnsansız Hava Aracı olayını ben çok önemsiyorum. Ben yıllardır hep diyorum gençlerimiz hep imkan olmadığı için yurt dışına gidiyorlar. Maalesef zeki vatandaşlarımızın bir beyin göçü var. Bizim bunu geri döndürmemiz lazım. Bununla ilgili yaptığımız İHA üretim ve eğitim merkeziyle ilgili olumlu geri dönüşler aldık. Buna gençlerimizin çok destek vereceğine inanıyorum. Bunun yapılmasıyla ilgili Naipli’de belediyemizin yeri var. Bunun projelendirme aşamasındayız. Projelendirirken Selçuk Bayraktar Bey’le irtibat halindeyiz. Yani baştan işi doğru yapalım ki ondan sonra keşke şunu da yapsaydık dememek adına inşallah bunu da tamamlamış olacağız. Tamamlandığında sadece eğitim değil, yanında üretim merkezleri, hangarları ve eğitim sahasının da olduğu çok güzel bir İHA merkezi yapacağız. Bunu yapmak demek gençlerimizi burada tutabilmenin bir yoludur diye düşünüyorum. İnşallah bunu da yapmış olacağız.

 

ATIK TOPLAMA MERKEZİ YAPILIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un Balıkesir’e geldiğinde yine onların hibe desteğiyle atık toplama merkezi yapacağız. Bu 20 ilçenin içerisinde ilk yapan belediye biz olacağız. Murat Kurum Bakanımızdan onay geldiği için şu an bunun projelerini yaptırıyorum. Üçpınar’da yapılacak tesiste insanlarımız gelip atıklarını bölünmüş bölmelere atma imkanı olacak. Bunun kültürünü ve eğitimini oluşturabilirsek sıfır atık bu olmuş oluyor. Bu da Cumhurbaşkanımızın eşi Hanımefendi Emine Hanım’ın da isteği ve talebi olan, bununla ilgili mücadele verdiği bir konu. Biz de Karesi’den en azından bunun başlangıcını da yapmış oluruz diye düşünüyorum.

 

KÖYLER İÇİN 5 AYRI HALI SAHA

Karesi ilçemizde Tatlıpınar’da, Kabakdere’de, Kamçılı’da, Turplu’da ve Yeniköy’deki gençlerimiz için 5 tane halı sahayı yapacağız. Bunu da Spor Toto’nun verdiği maddi destekle yapıyoruz. Ama düşünüldüğü zaman bu 5 kırsal mahallemizdeki halı saha çok önemli. Çocuklarımızın orada oyun oynayacakları alanları yokken şimdi var olmuş olacak. Bunu inşallah güzel ve iyi bir biçimde kullanırlar diye düşünüyorum. Bunun haricinde Üçpınar’da bulunan futbol sahasının da geliştirilmesini gerçekleştireceğiz. Bu projeyi Gençlik ve Spor Bakanımıza sunduk. Yaklaşık 2,5-3 milyon civarında maliyeti olan halı saha, tenis sahası, spor sahası, giyinme-soyunma yerlerinden kafesine kadar güzel bir tesis olacak. Bizim orada 9 dönümlük bir yerimiz var. Gençlik ve Spor bakanımızdan inşallah bu proje kabul görürse tamamlayacağız.

 

TAŞ BİNA SANAT EVİ OLACAK

Eskiden Ziraat Odası tarafından kullanılan Yıldırım Beyazıt İmarethanesi projemiz var. Burası da aslına uygun şekilde restorasyon için ihalesi yapılmıştı, şu anda ihalesi başladı. Ben ilk gidip gördüğümde dışarıya konan kepenkler, içerisi öyle bir rezil durumdaydı. Bence o binaya hakaret edilmiş. İnşallah şimdi mimar arkadaşlarımızın çizdiği restorasyon projesini Anıtlar Kurulu’ndan aldığımız izinle imalata başlandı. Orası tamamlandığında da Karesi Kültür ve Sanat Evi olacak. Orada iki oda var. Bir oda yine mutfak, lavabo olur ama diğer odada da o bölgedeki çocuklarımızın ders çalışabileceği bir yer de oluşturuyoruz. Onun haricinde ses efekti çok güzel bir yer. Hafta sonu akşamları kültür-sanat, klasik müzik dinletilerinin olabileceği bir yer olabilir. İsteyenler için sergi salonu gibi yapılabilir. Yani orası çok amaçlı kullanılabilecek bir bina. Ben istiyorum ki sivil toplum kuruluşlarının oradan faydalanıp yaşatmaları. Biz her tarla fiziksel, maddi, manevi desteğimizi oraya yapıyoruz. Bundan sonrası sivil toplum örgütlerinin oraya destek olup yaşatması olacaktır. Aldığım duyumlarda da böyle bir yerin eksikliği olduğunun ve bundan ötürü de orayı yaşatmayla ilgili her türlü desteği alacağımızı düşünüyorum. Burasını yaparken Karesi Bey Türbesini restorasyonunu ve ışıklandırmasını yaptık. İçeride bir arkadaşımız da gelenlere tanıtımla ilgili hizmet veriyordu ama pandemi nedeniyle yarım kaldı. İnşallah önümüzdeki dönemde Karesi Bey Türbesi’yle ilgili projelerimiz devam edecek.” POLİTİKA

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mart 2021
PSÇPCCP
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.