POLİTİKA

DİKİCİ’DEN SERKAN SARI’YI YERİNDEN ZIPLATACAK AÇIKLAMA

DİKİCİ’DEN SERKAN SARI’YI YERİNDEN ZIPLATACAK AÇIKLAMA
1.158 defa
13 Mayıs 2020 - 23:59

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Büyükşehir Meclisi’nde altın madenciliğine CHP’li üyelerin evet dediği yönündeki sosyal medya paylaşımlarının algı yaratma çabası olduğunu söylemiş, bu paylaşımların gerçeği yansıtmadığını ileri sürmüştü.

CHP Büyükşehir Meclis Üyesi Cengiz Dikici’nin sosyal medyada Sarı’ya karşı olan CHP’lilerin paylaştığı bir açıklamasında, kendisinin de imzaladığı ilk önerge ile komisyondan çıkan raporun taban tabana zıt olduğunu, İl Başkanı’nın değerlendirmelerine katılmadığını kaydetti.

Dikici’nin konuyla ilgili görüşleri şöyle:

 

“Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisine 08.08.2019 tarihinde CHP Grubunca imzalanan “çevre tahribatının ve olası insan sağlığına etkilerinin araştırılması” konusunda verilen önerge ayni gün Çevre ve Sağlık Komisyonu’na havale edilmiştir. İki kez süre uzatımı alan Komisyon’un hazırladığı “Siyanürle Altın Madeni Ayrıştırılması” konulu rapor 19.11.2019 tarihinde Büyükşehir Meclisi’nde görüşülerek oylanmıştır.

İl Başkanlığımızın bugün yapmış olduğu basın açıklamasında “Altın madeninin çevreye zararlı olmadığı yönünde komisyonun rapor hazırladığı, Altın madeninin siyanür ile altın aranmasına onay verdiği, Altın madenine Ruhsat verildiği” yönünde gerçek dışı bir takım paylaşımlar yaptığına şahit olduk denilerek “gerçek dışı beyanlar ile algı yaratılmaya çalışılıyor” ifadelerini kullanmıştır.

Verilen önerge ile “çevre tahribatının ve olası insan sağlığına etkilerinin araştırması” amaçlanmış olmasına rağmen hazırlanan ve meclise sunulan raporda; Maden için İşletme Ruhsatı ve İşletme İznini bulunduğu, ÇED, Mülkiyet, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı ve taahhütlerin verildiği, söz konusu maden sahaları ve zenginleştirme tesislerinin mevzuatları gereği ilgili Kamu Kurumu ve Kuruluşları tarafından denetlendiği, gerçekleşen teknik ziyarette madencilik faaliyetlerin yürütülmesi hususunda olumsuz bir durum görülmediği ve ilgili tesis yetkililerinin diğer teknik konularda ise verilmiş tüm taahhütlere uyulacağını beyan ettikleri, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığımızca konu ile ilgili olarak yetkili kurumlar ile koordinasyon sağlanarak denetlenmesinin uygun olacağı yazılmış ve işletmenin yasal mevzuat çerçevesinde iş ve işlemlerini devam ettirdiği sonucuna varılmıştır.

Asıl sorunun çevreyi, doğayı ve insan yaşamını dikkate almayan yasal mevzuat olduğu ve kavganın yürürlükteki mevzuat hükümlerinden kaynaklandığının dikkate alınmadığı ve verilen önergenin özü olan “oluşmuş olan çevre tahribatı ile olası insan sağlığına etkilerine yönelik” tek bir değerlendirmede bulunmadığı gibi önümüzdeki yıllarda ruhsat almak isteyecek maden çıkarma işlemlerine dair çözüm önermemesidir.

Kısaca benimde imzam bulunan ilk önerge ile komisyondan çıkan rapor taban tabana zıttır. Çıkan komisyon raporu tahribatı meşrulaştırırken insan sağlığını dikkate almayarak tam tersine talanı meşrulaştırıcı hale getirilecek şekilde komisyonca bağlamından kopartılmıştır. Bu nedenle de bu rapora bu hali ile kabul oyu verilmesi de bugün İl Başkanlığınca yapılan Basın Açıklamasındaki değerlendirmelere katılmak olası değildir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat