POLİTİKA

ÇOK DEĞİL DOĞRU GEREK!

ÇOK DEĞİL DOĞRU GEREK!
FAHRİ GÜLER
FAHRİ GÜLER( politika_15@hotmail.com )
577
05 Şubat 2020 - 0:01

Bu hafta oynanan maçlarla beraber 17. Hafta geride kaldı. 4 takım deplasmanda kazanırken 4 takımda kendi evinde kazanmayı başardı. Haftalar sonra ligin lideri el değiştirdi, play-off yarışı giderek zorlaşıyor, düşme hattı daha da kızışıyor . Bu hafta bazı maçlar 2 puan değil 4 puan değerindeydi. Sayı evrajları o kadar değerli ki bunu son haftalarda daha fazla takımlar hissedecekler. Transfer yapanlar-yapamayanlar transferlerin artısı eksisi hepsi bu hafta fazlasıyla hissedilmeye başlandı. Bazı takımlar şampiyonluk hedefindeyken şimdi play-off için avantaj kapma hesaplarına girecekler. Play-off un dışında kalmak zor olsa gerek, ligde kalmak ise ateş pahası olacak.

Bu hafta oynanan karşılaşmalar ile beraber, PETKİM büyük bir avantaj yakaladı. Bu avantajı da koruyabilecek oyuncu ve staff kadrosuna sahipler. Buraları oynamış ellerinde birçok oyuncu var. Ligi zirvede bitirmek kadar play-off ta saha avantajıda çok önem taşıyor. O yüzden kazanılan-kaybedilen maçlarda sayı averaj hesapları yapılmaya başladı bile. Play-off tadında maçlar izlemeye başladık. Düşüş içerisinde olup yakaladıkları avantajı kaybetmeye başlayan takımlarda var. Puan farkları o kadar yakın ki düşüşleri uzun tutmak pahalıya mal olabilir, ara açılırsa kapatmak kolay olmayabilir. İlk yarıda alt sıralarda ki takımlar fazla maç kazanamıyordu, oysa ikinci yarının ilk iki haftasına baktığımızda bu durumun tersini görüyoruz. Bu paly-off sırlamasını etkilecek bir faktör olacak. Dediğim gibi ikinci yarı daha sert geçecek ve bu ilk haftalardan ortaya çıkmaya başladı.

Şampiyonluk için kurulan takımlar çok fazla maç kaybetmiş olabilirler ama eğer çözüm üretilmezse daha da fazla kaybedebilirler. Sonuçta daha önceki yıllarda da gördük play-off sıralamasında geride olan birçok takım BSL’ye yükseldi. Buradaki kritik durum bunu süzüp çalışma programını ona göre hazırlamak olacak. Şampiyon olarak çıkacak takımın dışında en az 4 takım daha bir üst lige çıkma potansiyeli var. Sezon başındaki ile şuanda ki hedefleri doğrultusunda lige çıkabilme olasılığı olan takım sayınının arttığını rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ama burada çok para harcamak, çok oyuncu almakönemli değil geçmiş yıllarda bunları örnekleri çok fazlasıyla var hemde çok. Doğru kimyayı kuran, aile havası yakalayan ve doğru çalışan takım ligin sonunda hedefine ulaşacaktır. O yüzden diyorum ki, ÇOK değil DOĞRU gerek… iyi haftalar…

 

Maçlar

Anadolu Basket(3-14) – Semt77 Yalova Spor (7-10) 73-61

Anadolu Basket Düşmemek için Semt77 Yalova ise play-off umudunu sonuna kadar sürdürmesi için kazanabilecekleri karşılaşmada kazanan taraf ev sahibi oldu. Her iki takımda kazanmak için elinden geleni yaptı diyebilirim. Maçın genel anlamda üstün olan taraf Anadolu Basket oldu ama Yalova ekibi yaptığı atakla farkı bir sayıya indirmeyi başardı. Tam oyuna ortak olduk dedikleri anda ortaya Murat Kaya çıktı 2/2 üçlük ile arayı açtılar ve fark tekrar çift hanelere çıktı. bu süreçte de Sherrill’ı iyi savunan ev sahibi kazanması gereken bir maçı kazandı ve düşme potasında ki takımlarla bir puan fark kalmasını sağladı. Yeni gelen kısa yabancının kalan maçlarda etkili olacağını gösteriyor. Attığı 27 sayıyla maçın oyuncusu olmayı başardı. Yalova ekibi kaybetmesine rağmen play-off potasından iki galibiyet geride.

 

1881 Düzce Bld.  (4-13) – ME Denizli Basket  (11-6) 65-80

Sezon içinde yaptığı transferlerle neredeyse takımını ve sistemini değiştiren, yakaladığı hava ile BSL’ hedefi koyan ve son 9 maçın 8’ini kazanan ME Denizli basket deplasmanda düşme potasında ki 1881 Düzce Bld. geniş rotasyon kullanarak oynadığı karşılaşmayı rahat kazandı. Bu galibiyetle üçüncü sıraya yükselen Denizli ekibi play-off için saha avantajı yakalamak adına büyük avantaj yakalamış durumda. Tabi şampiyonluk iddiası içinde 2 galibiyet gerideler. Düzce ekibi ise kötü gidişe dur diyemedi ve alt sıralarla olan puan farkınının ermesine engel olamadı. 4 oyuncunun çift haneleri gördüğü her oyuncusundan katkı aldığı maçta denizli rakiplerinin puan kaybettiği haftada en karlı takımlardan biri oldu.

 

Final Spor  (10-7) – Bandırma Kırmızı  (10-7) 89-64

Play-off yolunda iyi yerden girmek ve saha avantajını elde etmek için mücadele eden iki takım arasında ki karşılaşmayı benchten aldığı önemli katkılarla kazanan taraf Final spor oldu. Bir çok oyuncusundan önemli katkılar alan ve dış atış yüzdesinde yüksek bir isaber oranı bulan Final spor ikili averajı da almayı da başardı. Bandırma kırmızı ise bu sezonun en farklı mağlubiyeti almış oldu. Her sayının önem arz ettiği karşılaşmalşarda farklı bir şekilde mağlup olmaları onlar için sorun teşkil edebilir. 4 oyuncusu çift haneye ulaşan ve 26 asist yapan final spor önemli bir avantaj elde etti. Bazı maçlar iki değil 4 puanlık oluyor bu maçta onlardan birydi diyebilirim.

 

Manisa Bşb. (10-7) – Mamak Bld. (9-8) (86-77)

Bu sezon bir ilk oldu ve bir maç iki defa uzatmaya gitti. Uzatmaya giden karşılaşma siyah ve beyaz gibiydi. İlk yarıyı konuk takım Mamak 18 sayıyla öndeyken hatta üçüncü periyodun başında 21 sayıya kadar çıkan farktan sonra ne olduysa oldu ve Manisa Bşb. Isıah liderliğinde ve Alican’ın büyük katkısı ile müthiş bir dönüş sağladı ve iki uzatma sonunda kazanmayı başardı. İlk yarıda tempolu hücumlarla dış atışlar bulan ve bu atışlarda başarılı olan konuk ekip Manisa’nın da ilk yarıda kötü savunma ve hücum performansı ile 18 sayı önde kapattı. Üçüncü periyottaIsıah alev aldı desek yeri var ve inanılmaz dış atış yüzdesiyle dönüşün mimarı oldu. Alican ve Cenk’in oynadığı P&R hücumlarına engel olamayan Mamak, yaptıkları hücumlarda da switch savunmalarıyla karşılaşınca çaresiz kaldı ve skor üretemediği oyunda maçın uzatmaya gitmesine engel olamadı. İlk uzatma da 5 sayılık avantaj yakalasada Manisa Gökhan ile skor üreten Mamak Bld. engel olamadı ve maç ikinci uzatmaya gitti. İkinci uzatmada dar rotasyonla oynayan Mamak yorulması ve Eray’ın etkili olduğu dakikalarda Manisa farkı açtı ve oyun kontrolünü eline alarak çok zorda olsa kazanmayı başardı. Böylece ev sahibi 10. Galibiyeti alırken Mamak 9 galibiyette kaldı. İkili averaj durumları olursa Mamak üstün taraf olacak.Isıah 30 sayı ile en skorer olurken oyunu açma kısmında Alican çok etkili oldu ve Cenk ile ikili oyunlarla rakiplerine üstünlük sağladılar. Mamak Bld. ikinci yarıda switchlere karşı hücum  edemeyince bütün ritmini kaybetti ve çözüm üretemediği anlarda rakibine yakalandı ve maçı kaybettiren en büyük etkenlerden biri oldu.

 

Balıkesir Bşb. (9-8) – BUDO Gemlik Basket (5-12) 97-105

Savunmaların unutulduğu karşılaşma da son periyotta attığı 36 sayıyla kazanan taraf sürpriz bir şekilde BUDO Gemlik oldu ve ev sahibi hesapta olmayan bir mağlubiyet aldı. Jefforson olmadığı karşılaşmada potasında 105 sayı gören ev sahibi İlk üç periyodu önde götürse de rakibinin yüksek dış atış yüzdesiyle oynadığı son periyotta oyun kontrolünü rakibine kaptırdı ve maçtan mağlup ayrılan taraf oldu. Konuk ekip Gemlik’te ise iki yabancısının dışında Serdar’dan gelen 5 üçlük isabet ekstra sayılar maç için çok değerli sayılar oldu ve belkide maçın kazananını belirleyen faktör oldu diyebilirim. Bu sonuçla 9 galibiyette kalan Balıkesir Bşb. Sıralamada geriye düşse de play-off sıralaması içinde yer alacağını düşünüyorum. Gemlik ekibi ise deplasmanda aldığı bu galibiyetle düşme hattından bir adımda olsa uzaklaşarak rahat bir nefes aldığı bir hafta oldu.

 

Samsun Spor (3-14) – Bornova Bld. (10-7) 57-77

Samsun evinde konuk ettiği Bornova Bld. 57-77 mağlup oldu. Bornova ekibi ilk periyoda çok konsantre ve agresif başlayarak neredeyse maçı ilk periyotta bitirmeyi başardı diyebiliriz.Dante ve Hasan’ın etkili olduğu mücadelede genç oyunculardan hem savunma da hemde hücumda etkili olan konuk ekip rahat bir galibiyet alarak 10. Galibiyetine ulaşmayı başardı. Samsun ekibi ise Anadolu Basket’in kazanmasıyla ikili averaj sonuncunda ligin en alt sırasına inmiş oldu.

 

Konya Spor (9-8) – Akhisar Bld. (10-7) 64-70

BSL’ye çıkma hedefleri ile kurulan iki takımın mücadelesinde maçın son bölümünde yakaladığı 11-0 seri ile kazanan taraf konuk ekip Akhisar Bld. oldu. Aslında bu maç 2 puan değil 4 puanlık bir maçtı diyebilirim. İlk maçıda kazanan taraf olan Akhisar olası averaj durumlarında rakibini ik kez yendiği için büyük bir avantaj yakalamış durumda. Takımlar maç içerisinde ara ara zone savunmalar, match-up savunmalara başvurdu. Bu savunmalarda özellikle maçın son iki dakikasında match-up savunmaya dönene Akhisar daha başarılı oldu. Bu bölümlerde topu boyalı alana sokamayan Konya ekibi skor üretmeyi başaramadı. Maçın değeri çok fazla olduğu için her iki takımda genel anlamda istediği basketbolu sahaya yansıtamadılar ama play-off ta da bu şekilde birçok maç onları bekleyeceği için gerekli dersleri çıkarmaları açısından güzel bir maç oldu aslında. Konya ekibinde yeni transfer Porter atletizm eksikliği olan takıma çok şey katmış, blokları ile de savunmada büyük etki yaratacak gibi duruyor ama daha fazla top inse iyi işler yapabileceğini gösterdi. Ne zaman top inse verimli kullandı. Konuk ekipte ise Can çok kararlı oynadı ve takımının kazandığı bu önemli maçta liderlik yaptı. Akhisar ekibi hem savunmada hemde hücumda daha düzenli bir görüntü çizdi. Konya Spor’un skor anlamında çok potansiyelli oyuncuları var ilerleyen haftalarda iyi olacaklarını düşünüyorum. Akhisar 10. Galibiyeti alırkan Konya spor 9 galibiyette kaldı

 

PetkimSspor (13-4) – LH Fethiye Bld. (13-4) 86-72

Şuana kadar zirve yarışında olan iki ekibin karşı karşıya geldiği karşılaşmada Hakan Yapar’ın performansı ile kazanan taraf ev sahibi oldu. Ayrıca 14 sayı farkla kazanarak ikili averajı da alarak önemli bir avantajıda cebine koymayı başardı. Bu süreçten sonra kontrol PETKİM’de olacaktır. Buraları oynamayı bilen 1 değil 2 değil 3 değil çok fazla oyuncusu olan PETKİM’in hata yapacağı düşünmüyorum. İlk defa seyircininde onları sahiplenmesi göze çarpan diğer bir detay oldu. LH Fethiye bld. ise maçta rakibini yakalama şansı olsada çok istekli olan rakibine karşı yapabileceği çok fazla birşeyi yoktu. Onlarda kazanmak için ellerinden geleni yapmaya çalıştılar ama karşılarında çok konsantre ve çok istekli tecrübeli bir takım vardı.Maçı çok yüksek tempoyla oynamak isteyen ev sahibi maçın başından itibaren bunu sahaya yansıttı ve ilk çeyrekte farkı çift hanelere çıkardı.  İkinci periyotta da hücum anlamında aynı performansı sergilesede savunmada aynı başarıyı gösteremedi ve bu periyotta 28 sayı yedi. İkinci periyodun sonunda yakaladığı ivmeyi devam ettiren Fethiye ekibi farkı 2 sayıya kadar indirmeyi başardı ama bu süreden sonra tekrar sahne alan Hakan’ı durduramadı. Oyun kontrolünü tekrar eline alan ev sahibi farkı 15 sayılarda tutmayı başardı ve kalan sürelerde her iki takımında oyun konsantresi düştü ve maç 86-72’lik skorla sona erdi. Bu sonuçla her iki takımda 13 galibiyetle 1 ve 2 sıraya paylaşmak durumunda kaldılar.

 

MVP :HAKAN YAPAR (PETKİM SPOR)

TAKIM : AKHİSAR BLD.

COACH : ÖZHAN ÇIVGIN

GENÇ : ATA KAHRAMAN (BORNOVA)

 

TÜRK KARMASI                                                     YABANCI KARMASI

DOĞANCAN TOKMAK (FİNAL)                              DESMOND WASHINGTON (ANADOLU)

ALİCAN GÜNEY (MANİSA )                                                ISIAH UMPING (MANİSA)

CAN ÖZCAN(AKHİSAR)                                          DANTE CLARK (BORNOVA BLD)

HAKAN YAPAR (PETKİM)                                       GARY JHONSON (BUDO GEMLİK)

CENK ŞEKEROĞLU (MANİSA )                             YANCY GATES (PETKİM )

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

hatay escorthatay escortiskenderun escortiskenderun escortiskenderun escorthatay escortiskenderun escorthatay escort

betboomeritroyalbet girişcasinomaxi girişcasinomaxi cratosslotbetebetvdcasinoCratosslot GirişSekabetPulibet Giriş