POLİTİKA

CHP’NİN GÜNDEMİ BÜYÜKŞEHİR’DEKİ İŞÇİ KIYIMLARI

CHP’NİN GÜNDEMİ BÜYÜKŞEHİR’DEKİ İŞÇİ KIYIMLARI
1.188 defa
21 Eylül 2019 - 0:18

CHP İl Başkanı Serkan Sarı dün düzenlediği basın toplantısı ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden işten çıkarıldığını ileri sürdüğü 700-800 işçinin akıbetini sordu. Sarı, Büyükşehir yönetimine seslenerek kamuoyunda da büyük yankı uyandıran işçi kıyımları için açıklama yapmasını istedi.

 

31 Mart seçimlerinden sonra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başlayan Yücel Yılmaz ve yönetiminin ilk iş olarak ilaçlama ve mezarlık düzenleme işçilerini işten çıkardığını ileri süren Serkan Sarı, ülkeyi yönetenlerinde aksine işten çıkışların olduğunu ifade etti.

 

31 MART’TAN SONRA İLK İŞLERİ İŞÇİLERİ ÇIKARMAK OLDU

CHP İl Başkanı Serkan Sarı işten çıkarmalarla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“31 Mart tarihinden itibaren Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yücel Yılmaz ve ekibinin yönetimine geçti. 31 Mart tarihi itibariyle kentimizde göreve geldikleri gibi haşere ilaçlama, mezarlıkların temizlenmesi ile ilgili firmayla sözleşmeler dolmadan 3-5 ay öncesinden sözleşmeler fesih edilerek ilk önce orada çalışan işçilerin ekmekleriyle oynanmıştır. Bu işçilerin büyük bir çoğunluğu işsiz kalmıştır. Bu işten çıkarmalar, iş akitlerinin feshi veya dolaylı yoldan çalışan emekçi kardeşlerimizin iş imkanlarının sınırlandırılması süreci sadece bununla sınırlı kalmayarak devam etmiştir. Personel A.Ş’den ve değişik müdürlüklerde görev yapan birçok çalışanın işlerinden el çektirilmeleri ve bu sürecin baskıyla emekliliğe zorlanmalarıyla da devam ettiği, önümüzdeki aylarda bu sayının çok daha fazla artacağı yönünde şikayetler tarafımıza ulaşmıştır.

 

BİZE GELEN RAKAMLAR 700-800 CİVARINDA

Şu anda bize ulaşan rakamlar 700 ila 800 civarında işçinin Büyükşehir Belediyesi, bağlı kurumları, iştirakleri, BASKİ olmak üzere birçok biriminden işçilerin işiten çıkarıldığı, emekliliği yaklaşanların baskıyla emekli olmaya zorlandığı ve bu anlamda emekli olmayan veya ayrılmak istemeyenlerin de ilçeler arasında tayin yapılarak aile bütünlüğünü bozacak tarzda zorlayıcı bir durumla karşı karşıya bırakıldığını şahit oluyoruz, duyuyoruz ve bu sitemleri, şikayetleri alıyoruz. Bugün kentimizi yönetenler ve ülkemizi yönetenlerin talimat ve söylemlerini televizyonlardan net bir şekilde izliyoruz. Çalışan, emekçinin ekmeğiyle oynanması yönünde ülkemizi yöneten Cumhurbaşkanımızın talimatlarında net bir şekilde izliyoruz. Ama görüyoruz ki bu talimatlar Balıkesir için geçerli değil. Bugün Büyükşehir Belediyesinde 700-800, belki de her geçen gün yeni işçi çıkışlarıyla beraber çok daha yukarılara doğru arttığını duyduğumuz, gördüğümüz bir süreç yaşanıyor.

 

SORU ÖNERGEMİZE CEVAP BİLE VERİLMEDİ

Bununla ilgili geçtiğimiz günlerde bir soru önergesi vermiştik. Bu soru önergesine hala cevap alabilmiş değiliz. Ne sormuştuk o zaman: 31 Mart 2019 Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden sonra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde, bağlı şirketlerde, iştiraklerinde ve BASKİ’de çalışan işçilerden kaç tanesinin işine son verilmiştir. Kaç kişinin sözleşmeleri dolduğu için veya farklı gerekçelerle iş çıkışı verilmiştir. Bu konuda ayrıntılı dökümün hazırlanarak grubumuza verilmesini talep etmiş olmamıza rağmen, gündemin bu kadar hassas olduğu konuda açıklayıcı, net bir bilgi alabilmiş değiliz.

 

BİR KEZ DAHA SORUYORUZ KAÇ EMEKÇİ İŞLERİNDEN EDİLDİ?

Bu çağrımızı sizlerin huzurunda yenilemek için bu basın toplantısını düzenledik. Büyükşehir Belediyesinin, bağlı şirketlerinin, iştiraklerinin, BASKİ’nin bünyesinde işten çıkarılmış kaç işçi vardır? Çünkü biliyoruz ki Bio-fest firmasıyla vaktinden önce sözleşme fesih edilerek ilçelere devredilmiş olan böcek ilaçlama, mezarlıkların temizleme işi ilçe belediye başkanlıklarına devredildi. Bu arada hem buralarda çalışan işçilerimiz mağdur oldu, hem de bu hizmeti vermekteki plansızlık ve düzensizlikten kaynaklı vatandaşlarımız mağdur oldu. Biliyoruz ki; bu süreç plan ve program dahilinde yürütülmesi gerekiyor. Bugün kentin birçok noktasında böcek ilaçlamasıyla ilgili şikayetler alıyoruz. Bugün şehri yönetmek üzere gelmiş olanlar geldikleri gibi sözleşmelerini fesih ederek 400 tane işçiyi kapı önüne koyarak hem işçileri hem de vatandaşı bu hizmetten mahrum bırakarak böcekle, sinekle boğuşmak zorunda bırakmışlardır. Biz buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; belediyemiz bünyesinde çalışan işçilerimizin, emekçilerimizin ekmeğinin mücadelesi, bizim de ekmeğimizin mücadelesidir. Bunun hesabının en kısa zamanda çıkılarak kamuoyu karşısında kaç kişiyi işten çıkardıklarını açıklamaları gerekiyor. Bize gelen rakamlar doğru mu? 780 civarında işçinin, çalışanın, emekçinin işine son verildiği veya emekliliğe zorlandığı yönünde bilgiler gelmektedir. Bu konuda ayrıntılı bir cevabı Büyükşehir Belediye Başkanlığından bekliyoruz. Biz bunu sormaya ve sorgulamaya devam edeceğiz. İşçi kardeşlerimizin emeklerini, niye ve nedenlerini öğrenerek onların hakkı için de mücadele edeceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat