POLİTİKA

CHP’LİLER ÇOK İDDİALI: İLK SEÇİMDE CHP BAYRAĞINI ALTIEYLÜL’E DİKECEĞİZ

CHP’LİLER ÇOK İDDİALI: İLK SEÇİMDE CHP BAYRAĞINI ALTIEYLÜL’E DİKECEĞİZ
1.204
12 Ocak 2021 - 0:12

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli ve Belediye Meclis Üyeleri düzenledikleri basın toplantısında meclis çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Altıeylül’de yaşayan insanların huzurlu, güvenli ve eşit bir şekilde hizmet almalarına yönelik mecliste çalışmalar yaptıklarını söyleyen İlçe Başkanı Hakan Şehirli önümüzdeki ilk seçimlerde Altıeylül ilçesine CHP bayrağını dikeceklerini ifade etti.

Düzenlenen toplantıda CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli’nin yaptığı açılış konuşmasının ardından CHP Altıeylül Belediye Meclis Üyeleri komisyon ve meclis çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Toplantıya ilçe yönetiminin yanı sıra belediye meclis üyeleri Burhanettin Ağabeyoğlu, Taylan Benli, Ayhan Öztürk, Burcu Özer, Ayla Kaymaz, Fatih Barlin ve Aytuğ Yarmaz katıldı.

“Birlik ve beraberlik içinde olmalıyız”

Toplantının açılışında gündemi değerlendiren CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli şunları söyledi:

“Bilindiği üzere covid salgınından dolayı dünya üzerinde ve ülkemizde olumsuz etkiler tamamıyla devam ediyor. Bu sürede de başkalarının aşılarına muhtaç kaldık. Bugün geldi, yarın gelecek, bugün olacak, olmayacak şeklinde bir süreç içerisindeyiz. Sevdiklerimizi, yakınlarımızı kaybediyoruz. Bugün toplum üzerinde daha önce hep birlikte gezdiğimiz yerlerde değişik saatlerde bazen torunlar, bazen dedeler, bazen anne-babaların dışarıya çıkışı planlandığı bir yaşam şeklinde yürümeye çalışıyoruz. Ekonomiden sosyal yaşamımıza kadar da etkilemediği hiçbir alan kalmadığı bir süreçten geçiyoruz. Ülkemizdeki her yaş insanımızla birlikte gezdiği günlere ileride geri dönmek en büyük arzumuz. Birlik, beraberlik ve dayanışma günleridir bu tür günlerimiz. Bu günlerde ülkeyi yönetenlerin ayrıştırıcı değil birleştirici bir dil kullanması gerektiğini her zaman söylüyoruz, bundan sonra da söyleyeceğiz.

“BASKİ’yi uyarıyoruz”

Çarşı-Pazar yangın yerine döndü, esnaf kan ağlıyor, sanayici, işadamlarımız zor durumda. Temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları el yakıyor, işsizlikte ayyuka çıktı. Pahalılığın yaşandığı her günde belediyeler tarımsal üretimi destekleyici üretimin yeniden yapılanması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda Altıeylül Belediyesinin tarla vasfındaki yerleri ekip biçerek halka daha ucuz yiyecekleri iletmesi konusunda bu zamana kadar destek verdik, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Özellikle atalık tohum konusunda Altıeylül Belediyesi’nin çalışmalar yapmasını her fırsatta söyledik, bundan sonra da söylemeye devam edeceğiz. BASKİ’ye bir uyarımız olacak. Köylerde kuraklıktan kaynaklanan su sıkıntısını geçen yıllarda çok yaşadık. Bu dönemde de bunların tekrar yaşanmaması, tankerlerle su taşınmaması anlamında BASKİ’nin bu konuda ciddi tedbirlerin alması gerektiğini ve önümüzdeki yaz kuraklıkla ilgili sıkıntıların yaşanmamasını özellikle rica ediyoruz. Yine BASKİ’nin bu dönemde yapmış olduğu uygulamalarda ortalama fiyatlarla su sayaçlarını okumadan faturalar göndermeye başladı. Bu faturalarda bazı ailelerin ortalama aylıklarının iki katı üzerinde faturalar geldiğini gördük. Bunları şikayet olarak kendilerine ilettik. Bu konuda daha dikkatli olunmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini özellikle rica ediyoruz. Asgari ücretle geçinenlerle emeklilerimizin zor durumda kaldığını da bir şekilde bilmelerini istiyoruz.

“Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm olmasın”

Altıeylül Belediyesi’nin yakında tanışacağı kentsel dönüşümle ilgili bir program var. Biz bu kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme dönmeden, kültürel varlıkların ve sosyal alanların korunmasını, afetle ilgili önlemlerin alınmasını, olası afetlerde de insanların temel ihtiyaçlarının olabileceği durumları şimdiden gözden geçirerek planlamasını önemle rica ediyoruz.

CHP bayrağını Altıeylül’e dikeceğiz”

Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu “belediyecilik halkın derdine derman olmaktır” diyor. Bir gün Cumhuriyet Halk Partili belediyelerle bütün halkımızı tanıştıracağız. Bizler de ilk seçimlerde Altıeylül Belediyesi’ne derman belediyeciliğini hep birlikte getirmek için uğraşıyoruz. İlk seçimlerde Altıeylül Belediyesinde Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını dalgalandıracağımıza yürekten inanıyoruz.”

Taylan Benli: “Belediye başkanına kamulaştırma için yetki verilemez”

İlçe Başkanı Hakan Şehirli’nin ardından ilk olarak sözü CHP Altıeylül Belediye Meclis Üyesi Taylan Benli aldı. Benli yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“Temmuz 2020 döneminde Cumhuriyet Halk Partisini temsilen İmar Komisyonu’na seçildim. Komisyonlarda partimizi temsilen görev yapan arkadaşlarımızın vermiş olduğu oylar partimiz meclis grubunun ortak kararı ve ortak görüşü olarak belirlenmektedir. İmar Komisyonu toplantıları ana hatlarıyla; ticaret ve konut alanlarının belirlenmesi amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nce 1/5000 ölçeklemeler yapıldıktan sonra 1/1000’lik ölçeklemelerin yapılması amacıyla Altıeylül Belediye Meclisi’nden alınacak izin isteminin değerlendirmesine ilişkindir. Partimiz Büyükşehir Belediyesinde bu duruma nasıl yaklaşıyor ise Altıeylül’de de grubumuz bu yönde yaklaşmaktadır. Tüm komisyonlarda olduğu gibi İmar Komisyonunda da kamu yararı ön plana çıkartılarak halka hizmet hedeflenmektedir. Uygulamada karşımıza çıkan ikinci durum ise belediyemize ait taşınmaz satışı ve üç yıldan fazla kiralanması hususunda belediye başkanına meclis tarafından yetki verilmesidir. 5393 Sayılı Belediyeler Kanununun 18’inci maddesinde belediye meclisinin görev ve yetkileri açıkça sayılmıştır. Yine kanuna bakıldığında belediye meclisinin yetkisinin devrine ilişkin herhangi bir düzenlemeye yer verilmediği de görülmektedir. Nitekim bu yönde Danıştay içtihatları de mevcuttur. Bu nedenle bu yönde bir talebe karşılık tarafımız ve meclis grubumuzca mecliste yapılan oylamalara açık bir şekilde ret oyu kullanılmaktadır.”

Fatih Barlin: “Güvenlik kamera sistemi kurulmasına karşı çıktılar”

Belediye Meclis Üyesi Fatih Barlin ise toplantıda şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz dönemde Altıeylül Belediyemize Cumhuriyet Halk Partisi olarak kapalı pazaryerlerinde güvenlik kamerası kurulması için önerge verdik. Bu önergemizin sebebi; pazar yerlerinde hırsızlık, kayıp, taciz gibi suçların işlenebileceği gibi yaralanma ve hatta ölümlere sebep verebilecek tartışmaların çıkmış olmasındandır. Güvenlik kamera sistemleri bu suçların tespitinde ve caydırıcılığında çok önemlidir. Ayrıca belediye çalışanlarının denetiminde halkımızın daha huzurlu ve güvenli alışveriş ortamının olmasında fayda sağlamaktadır. Emniyetimizin de her türlü suçluyu tespit konusunda ilk başvurduğu kanıt yöntemi güvenlik kamera sistemleridir. Pazarcı esnafımızın ve alışveriş için pazara gelen halkımızın güvenliğiyle ilgili bu önerge maalesef AKP yönetimi ret kararı verdi. Gerekçe olarak da maddi imkansızlıklar öne sürülmüştür. Fakat baktığımızda 140 milyon TL gibi bir bütçesi olan Altıeylül Belediyemiz 5-6 milyon TL gibi bir parayı iki adet Millet Kıraathanesi’ne harcamış olup yaklaşık 150-200 bin arası maliyeti olan, halkımızın ve esnafımızın güvenliğini ilgilendiren sisteme bütçe ayıramamıştır. Halkımızın ve pazarcı esnafımızın güvenli ve huzurlu alışveriş yapmasını önemsemeyen bu yönetim bu dönem yaptığımız meclis toplantısında da pazaryeri devir ücretlerini 200 TL’den bin 950 TL’ye Cumhuriyet Halk Partisi’nin ret oylarına rağmen artırmıştır. Konu tahsilat olunca pazaryerlerini önemseyen, ama güvenliği söz konusu olduğunda biz kabul etmiyoruz, kararımızı verdik diyerek kestirip atan bir belediye yönetimi ile karşı karşıyayız. Son olarak yine bu dönem AKP yönetiminin sunduğu pandemiden dolayı işyerleri kapalı esnafa 500 TL ile 1000 TL arasında nakdi yardım önergesinin tüm Cumhuriyet Halk Partili meclis üyesi arkadaşlarımızla beraber kabul oyu verdik. Bu desteğin biraz daha genişletip pandemiden dolayı pazara çıkamayan pazarcı esnaflarımızı kapsayan hale getirelim dedik. Fakat yine bize dönüş olumsuz oldu ve kabul etmediler. Bizde şunu merak ediyoruz; yarın öbür gün seçimler yaklaştığında AKP yönetimi hangi yüzle pazaryerlerini gezip destek isteyecek.”

Ayla Kaymaz: “2020’de ALGEM’den 7 bin 62 kişiye yardım yapıldı”

CHP’li meclis üyesi Ayla Kaymaz da görevli olduğu ALGEM Kurulu’nda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kaymaz şunları dile getirdi:

“2020 yılı Temmuz ayında meclis grubumuzun bana verdiği Altıeylül Belediyesi Gelişim Merkezi komisyonunda görev aldım. Bu komisyon belediyemizin yardımlarını organize eden bir yer. İki hafta ara ile belirli tarihlerde toplanıp yardım başvurusu yapan vatandaşlarımızın durumlarını inceliyoruz. Bize aktarılan gelir dilimlerini, hastalık, yaşlılık, kimsesizlik, işten çıkarılma, özürlülük gibi yaşam gerçeklerini değerlendiriyoruz. 12 üyeden oluşan bu kurulda 5 meclis üyesi var. Partilerin oylarına göre 2 üye AKP’den, 1 üye CHP’den, 1 Üye İYİ Parti’den ve 1 üye de MHP’den bulunuyor. Görüşmeler sonunda bize gelen bilgiler değerlendiriyor, oylama yapıp yardıma ihtiyacı olanları onaylıyor, uygun olmayanları oy vererek reddediyoruz. Yardım alacak yurttaşlarımıza ALKART denilen bir kart çıkarılıyor. Bu karta belirlenen miktarda para yükleniyor, onlar da ilan edilen, anlaşması yapılan marketlere giderek gıda maddelerini alıyorlar. Her ay için 2021 yılında bu yüklenen para miktarı 175 TL olmuştur. 2020 yılında ALGEM’e gıda, odun, kömür, giyim, kırtasiye, medikal, ev eşyası ve nakit yardımı için 12 bin 689 kişi başvurmuştur. Yapılan incelemeler sonunda 7 bin 62 kişi yardım almaya hak kazanmış, 4 bin 37 kişi olumsuz yanıt almış, bin 582 kişi de aynı ay içinde Biz Bize Yeteriz kampanyasından 1000 TL yandım aldığı için başvurusu reddedilmiştir. 7 bin 62 aileye yapılan yardımların toplam tutarı 2 milyon 511 bin 879 TL’dir. En çok gıda, odun ve kömür gibi temel ihtilaçlar için kuruma başvurulmuştur. Her gün yardım isteyen kişi sayısı artmaktadır.”

Burcu Özer: “Komisyon kurulması için önerge verdik”

Meclis üyesi Burcu Özer ise görev aldığı komisyon çalışmalarından söz ederek şunları kaydetti:

“Hukuk ve Temel Haklar Komisyonuna üye olarak göreve başladığımız Temmuz 2020’den bu yana komisyon olarak 5 adet yönetmelik hazırladık ve bunları meclisin onayına sunmuş bulunmaktayız. Bunlardan birisi Altıeylül Belediyesi işgal harcı faaliyetleri ve bu alanların konum alanlarına ilişkin yönetmeliktir. İkincisi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün görev ve sorumluluklarına ilişkin yönetmelik, üçüncüsü Yapı ve Kontrol Müdürlüğünün görev ve yetki sorumlulukları çalışma usul ve esaslarına dair yönetmelik. Dördüncüsü ise Sağlık İşler Müdürlüğünün mezarlık birimi görev, yetki, sorumlulukları ile cenaze defin işlemlerine dair yönetmelik. Beşincisi ise Gençlik ve Spor Müdürlüğü görev, yetki, sorumlulukları ve çalışma esaslarına dair yönetmeliktir. Bu yönetmeliklerle alakalı hem usul hem esas bakımından Cumhuriyet Halk Partisi tarafından çekincelerimizi dile getirdik. Orta bir yol bulduk ve meclis tarafından oy birliğiyle bu yönetmelikler kabul edildi. CHP Grubu adına Altıeylül Belediyesi’ne kurulması için iki adet komisyon önergelerini meclise sunduk. Bu önergelerimiz Hukuk ve Temel Haklar Komisyonuna oy birliğiyle havale edilmesine rağmen tüketici hakları komisyonu diğer üyelerin ret oyu ile uygun bulunmadı. Ancak beyaz masada bir birim oluşturulması yönünde meclis başkan vekili görüş belirtti. Çevre ve Sağlık Komisyonu kurulması yönündeki önergemiz ise oy birliğiyle kabul edildi.”

Burhanettin Ağabeyoğlu: “Açtığımız iki davayı kazandık

CHP Grup Başkan vekili Burhanettin Ağabeyoğlu ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Altıeylül Belediyesi’nin 2020 yılındaki ilk Temmuz toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonuna seçildim. Bugüne kadar 11 tane plan ve bütçe komisyonu toplantısı yaptık. İlk toplantımızda Altıeylül Belediyesi’nin kesin hesaplarını inceledik. Yaptığımız incelemede bütçenin bir önceki yıl verilen performans raporundaki rakamlara ulaşmadığını gördük. O nedenle grubumuzun ortak kararıyla kesin hesaplara ret oyu kullandık. Ayrıca belediye başkanına çeşitli konularda, öncelikle kamulaştırma konusu başta olmak üzere belediye başkanına bu yetki verilmesi hususunda önümüzde verilen teklife ret oyu kullandık. Ayrıca belediyemizin 2020 yılı bütçesi 135 milyon olarak bağlanmıştı ve bu bütçenin sonuçlarını inceledik ve 100 milyon civarında bir harcamayla bütçenin tamamlandığını gördük. Bu senenin bütçesi ise 140 milyon olarak önümüze getirdiler. Biz bu bütçeye partimizin Halkımızın derdine derman olmaktır felsefesi doğrultusunda çok müspet bir yaklaşımla bütün grup arkadaşlarımızla birlikte önlerini açmak ve vatandaşa hizmet etmek amacıyla evet oyu verdik. Ama önümüzdeki dönemde her türlü hizmetlerinin vatandaşa eşit götürülmesi konusunda üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Belediyemize ait taşınmazların satışı konusunda başkana yetki verilmesi komisyonlarda gündeme geldi. Bu gündeme Danıştay kararları doğrultusunda şekil yönünden, ama kamulaştırmada yarar görmediğimizden de esastan karşı çıktık. Ama bunun haricinde tüm olumlu kararlarda destek verdik. Altıeylül ilçesinde Lunapark alanının satışı konusunda karşı çıktık. Biz bu konuda Bölge İdare Mahkemesine dava açtık. Yılsonu itibariyle bu sonuçlandı. Bu konuda mahkeme başkana yetki verilmesini iptal etti. Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi’ndeki komisyon üyeliklerine yönelik açtığımız davayı da kazandık.”

Aytuğ Yarmaz: “Belediye yönetimi ciddiyet ister”

Aytuğ Yarmaz da yaptığı konuşmada Tarife Komisyonu çalışmaları hakkında şunları söyledi:

“Bu sene tarife komisyonu olarak hiçbir şeye zam yapılmaması yönünde karar aldık. Tarife komisyonunda gerekli olan yerlerde bir zam yapmadan devam ettik. Gündem gelmeden Altıeylül Belediyesi maalesef oldu bittiye getirmeye çalıştığı birçok konu oluyor. Bunlardan en önemlisi araç alımları oluyor. Bu araç alımları önümüze geldiğinde bu konunun komisyona gitmesi gerektiğini söyledik. Buna barşı çıktılar. Karşı çıkmalarının tek nedeni dolar kurundaki artış olarak gösterdiler. Bu artışı CHP yapmadı, kendi yönetimleri yaptı. Daha önemlisi biz her ay bir kere toplanırken o ay iki kere toplantı yaptık. İkinci toplantıda nasıl yaptıklarını bilmiyoruz ama iş makinalarını yanlış yazdıkları için bir kez daha meclisi topladılar ve onay aldılar. Bu da ne kadar ciddiyetsizlik hareket ettiklerini bize gösteriyor. Belediye böyle yönetilmez. Belediyeyi yönetmek için ciddiyet gereklidir.”

Ayhan Öztürk: “Önergelerimizin takipçisiyiz”

Altıeylül Belediye Meclis Üyesi Ayhan Öztürk ise CHP olarak yaptıkları genel çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Öztürk şunları belirtti:

“Merkez ve kırsal mahallelere yönelik çalışmalar yaptık. Altıeylül ilçemiz 13 merkez, 81 kırsal olmak üzere 94 mahallemizden oluşmaktadır ve 182 bin vatandaşımız buralarda yaşamaktadır. Meclis üyeleri olarak bizler ilçe yönetimimizin hazırladığı çalışma programı dahilinde zaman zaman milletvekillerimizin katılmalarıyla mahallelerimizde ziyaretler yaptık ve yapıyoruz. Bu ziyaretlerde vatandaşlarımızın sorunlarını dile getirirken belediyeye vergilerini verdiklerini, yaşadıkları mahallelerde belediye hizmetlerinin aynı oranda götürülmesini istediklerini ve beklediklerini ifade ediyorlar. Yani kırsal mahallelerimiz belediyenin her hizmetinden yararlanmak istiyor. 2019 yılında 27, 2020’de 29 olmak üzere 56 adet önergeyi meclis toplantılarında başkanlık makamlarına sunduk. Önergelerimize verilen cevapları da ilgili taraflara ileterek bilgilendirdik. Cevap verilmeyen önergelerimizin de takipçisi olacağız.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ocak 2020
PSÇPCCP
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.