POLİTİKA

CHP İL BAŞKANI SERKAN SARI: AKP KONGRELERİNDE TEDBİR YOK AMA ESNAF KAPALI!

CHP İL BAŞKANI SERKAN SARI: AKP KONGRELERİNDE TEDBİR YOK AMA ESNAF KAPALI!
1.656
17 Şubat 2021 - 0:57

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, pandemi ve ekonomik krizin esnafı iş yapamaz hale getirdiğine dikkat çekti.

İşyerlerinin kapısına kilit vurulduğunu, yasaklarla beraber esnafın mesleğinden ve ticaretinden koparıldığını belirten Sarı, bin liralık mali desteğin krizdeki esnafa çözüm olmadığını kaydetti. CHP İl Başkanı Serkan Sarı, bu süreçte Balıkesir’de 850 lokanta, bin 300 kahvehane ve çeşitli sektörlerde 50 bin esnafın çok zor günler geçirdiğini belirtti.

Serkan Sarı şu açıklamayı yaptı:

 

ESNAF İFLAS EDİYOR! ARTIK DÜKKKÂNLARINI AÇMAK İSTİYOR

“Esnafımızla bir araya gelme fırsatı buldukça gördüğümüz bir gerçek var; pandemi süreci ile beraber derinleşen ekonomik kriz artık sokakta esnafımızı iş yapamaz hale getirmiş. Birçok esnafımız, kapısına kilit vurulmuş veya yasaklarla beraber mesleğinden ve ticaretinden koparılmış durumda. Esnaf Odasına, Lokantacılar Odasına, Kahveciler Odasına ve Ziraat Odasına yapmış olduğumuz ziyaretlerde de aldığımız bilgiler, esnafımızın böylesine zor bir dönemde yalnız bırakıldığı, verilen desteklerin yetersiz olduğunu göstermiştir. Bugün esnafımıza yapılan; Büyükşehirlerde 3 aylık 750 TL kira desteği ve üç ay boyunca aylık 1000 TL mali destek derin bir kriz içinde olan esnafımızın hiçbir derdine çözüm olamamıştır. Esnafımız artık salgın tedbirlerine uygun olarak iş yerlerini açmak ve müşterilerine tedbirlere uygun bir şekilde hizmet etmek istiyor. Balıkesir’de yaklaşık 850 lokanta, 1300 kahvehane, farklı sektörlerde çalışan toplamda 50.000 üzerinde esnafımız zor günlerden geçiyor.

 

AKP KONGRELERİNDE TEDBİR YOK, AMA ESNAF KAPALI

Pandemi sebebiyle kapatılmış birçok esnafımız AKP’nin il kongrelerindeki durumu görünce neden iş yerlerini kapatmak zorunda olduklarını sorgular oldular. Yaklaşık bir yıldan beri pandemi tedbirleri sebebi ile iş yerini açamayan yada tedbirler sonucu iş yapamayan esnafımız, tedbirsiz ve kuralsız bir şekilde yapılan kongreleri görünce “ Bizler bunca zaman boşuna mı tedbirler altında ezildik?” diye isyan etti. AKP iktidarının pandemi kurallarını gözardı ettiği şu dönemde, günlük kazancıyla kendini geçindirmeye çalışan birçok küçük esnafımızın kapısına yine aynı iktidar tarafından kilit vurulmuştur. Pandemi sebebiyle kapatılan birçok iş yeri Hükümet tarafından alınan kararlarla kapatılmış olmasına rağmen kaybetmiş olduğu geliri ve yaşam hakkını sağlayacak desteği ne yazıkki AKP hükümetinden görememiştir. COVID-19 salgınına karşı verilen mücadelede derinleşen ekonomik buhran,evine ekmek götüremeyen ve gününü kurtaramayan esnafımızda büyük bir tahribat yaratmıştır.

 

HERGÜN YENİ BİR ZAM HABERİ İLE UYANIYORUZ

Her gün yeni bir zam haberiyle uyandığımız şu günlerde elektriğe, suya, doğalgaza ve temel ihtiyaç ürünlerine gelen zamlarla fiyatları artmış, pazar filesinin, market sepetinin maliyeti katlanarak büyümüş, halkımızın alım gücü düşmüştür. AKP iktidarına baktığımızda her şey güzel, vatandaşımızın hiçbir ekonomik sıkıntısı yok, ülkemiz refah içinde, bolluk içersinde gibi söylemlerle, halkımızın sokakta yaşamış olduğu sorunları görmemekte veya görmezden gelmektedir.

 

DESTEKLERDE SON SIRALARDA YER ALIYORUZ

Dünyanın birçok ülkesi vatandaşına sağladığı desteklerle ekonomik anlamda sıkıntı yaşamasına engel olmuştur.Üzülerek görüyoruz ki Türkiye’de büyük destekler yaptığını açıklayan AKP iktidarı,vatandaşı, milli gelirimizin yaklaşık %1’i kadar bir destekle yetinmeye itmiştir.Dünya ülkelerine baktığımızda krizle mücadelede Meksika’dan sonra vatandaşına en az desteği veren ülke Türkiye olmuştur. Hükümet tarafından kapatılan kahvehaneler, halı sahalar, internet kafeler, okulların kapanması ile çalışamayan kantinciler, okul servisleri, pandeminin ilk gününden itibaren kapısına kilit vurulan bar ve eğlence yerleri, düğünlerin yasaklanması ile beraber kapanan düğün salonları, çeyiz dükkânları, bu alanda hizmet eden birçok küçük esnaf, paket servis yapan lokanta, kafe, pastane, turizm sektörü temsilcileri şu anda siftahsız dükkân kapatmaktadır. Hasanbaba Çarşısı’nda esnafımıza yapmış olduğumuz ziyaretlerde birçok esnafımızın dükkanında oturduğunu, günlerdir siftahsız kapattığını,hatta esnaflarımızın artık dükkânını açmaktan vazgeçtiğini gördük. Esnafımızın bize olan feryadına kayıtsız kalmak mümkün değildir. Hazine garantili yapılan ihaleler ile müteahhitlereaktarılan paralar yerine, bu kaynak, esnafımıza verilmiş olsaydı krizi bu derece yıkıcı bir şekilde hissediyor olmayacaktık.

 

ESNAFIMIZ EN AZINDAN ASGARİ ÜCRET KADAR AYLIK DESTEK BEKLİYOR

Kepenk kapatan esnafımız ne yazık ki evini geçindirecek bir destek bulamamış, çaresizlikle günübirlik iş arayarak günlük yevmiye ile çalışarak evine ekmek götürmek için çırpınmaktadır. İşyerleri kapanan esnafımız, verilen desteklerin yetersizliğini dile getirmekte, bu desteklerin iş yerlerinin giderini karşılamaktan çok uzak olduğunu vurgulamaktadır. İş yerlerinin giderlerinin yanında, ailelerinide geçindirecek bir desteğe ihtiyaç duyduklarını belirten esnafımız, en azından asgari ücret kadar aylık bir destek almaları gerektiğini belirtmektedir. Düne kadar veren el olduğunu vurgulayan esnaflarımız, bugün muhtaç duruma düştük diyerek yaşadıkları hüzünlü durumu vurgulamaktadır. Bugün onlarca işçiye ekmek veren esnafımızı, AKP hükümeti yalnız bırakmamalı ve onurlu bir şeklide yaşamlarını sürdürebilecekleri şekilde destek olmalıdır. AKP iktidarı esnafımızı kaderine terk etmiş, çaresizliğiyle baş başa bırakmıştır. Bir yıldır kapalı olanveya sınırlı şekilde çalışan iş yeri sahiplerine kira desteği, gelir kaybı desteği, ciro kaybı desteği adı altında açıklanan sınırlı destek paketleri ve ötelenen başvuru tarihleri; hangi yöntemle başvurulacağı, hangi kriterle değerlendirileceği ve başvuran herkese çıkıp çıkmayacağı karmaşası ile karşı karşıya bırakmıştır. Bu karmaşa sonrasında ise yaklaşık bir yıldır kapalı veya sınırlı hizmet gösteren esnafımızın ne yazık ki bu destekler ile hiçbir derdine çözüm olmayacaktır. Kapanan iş yerlerini sadece bina olarak görmemek gerekiyor orada hiçbir yardım ve destekten yararlanamayan on binlerce çalışan işsiz kalmıştır. Bunun yanında bu işyerlerine sarf malzemesi sağlayan üreticiden, nakliyeciye kadar oldukça geniş bir yelpazede yurttaşlarımızın yaşam güçlüğü çektiğini iktidarın fark etmediğini açıkça görüyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mart 2021
PSÇPCCP
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.