POLİTİKA

adiosbet giriş

CHP GRUBU BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NE KATILMIYOR

CHP GRUBU BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NE KATILMIYOR
335 defa
24 Mart 2020 - 13:33

CHP Grubu, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne katılmama kararı aldı. Gerekçe, koronavirüs tehlikesi.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, toplantıya katılmama gerekçesini şu sözlerle açıkladı:

 

“Tüm dünyayı etkileyen KORONA virüs salgını nedeniyle ülkemizde sokağa çıkılmaması yönünde Sağlık Bakanlığımız ve ilgili kurumlar tarafından yoğun bir şekilde çağrı yapılmakta ve bu mücadeleye özel sektör ve kamu kurum ve kuruluşları yoğun bir şekilde destek vermekte iken; sokağa çıkmama yönündeki çağırıları yok sayarak Büyükşehir Belediyesi Meclisini toplantıya çağırmak çok doğru bir karar olmamıştır. Bir çok işletme, bu salgın riskine karşı önlem almak adına iş yerlerini kapatmış, iflası göze alarak bu mücadeleye destek olmaya çalışmıştır. Çalışmak zorunda kalan işletmeler ise üst düzey tedbirler alarak en az sayıda personel ile çalışmalarına devam etmektedir.

Son yayınlanan genelgeler ile 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma yasağı, kamu hizmetlerinin minimum personel ile yapılması, hayati önem taşımayan birçok toplantı ve etkinliklerin ertelenmesi ile gruplar halinde insanların temasının önüne geçilmesi planlanmakta ve uygulanmaktadır.  24 Mart 2020 salı günü yapılacak olan B.B.B. meclis toplantısı da bu bağlamda toplum sağlığı açısından hayati önem taşıyan konular yoktur. Toplumun virüs nedeniyle duyarlı olduğu bir zamanda, toplantı esnasında hazır bulunacak yaklaşık 100 kişinin pandemi ortamında riske atılmaması gerekmektedir. Yapılması düşünülen bu toplantının gelecek günlerde telafisi mümkün olmayacak sağlık sorunlarına sebep olabileceği  gerçeği ortadadır. Meclis gündemimizdeki hiç bir konu yaşam hakkından ve toplum sağlığından önemli değildir.

Bu sebep ile CHP grubu olarak yapılacak olan meclis toplantısında KORONA virüs salgını ile alakalı hiçbir konu olmaması ve  acil olarak görüşülmeyi gerektirecek bir gündem maddesinin bulunmaması nedeni ile bu ay düzenlenecek meclis toplantısına  katılmama kararı aldığımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. ”

 

“BU ZOR SÜREÇ TE ORTADAN KAYBOLUP CAN DERDİNE DÜŞMEK OLMAZ”

AK Partili Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Birol Şahin ise, CHP Grubu’nun toplantıya katılmama kararını sorguladı. Şahin şunları söyledi:

 

“Meclisi 10.03.2020 tarihli toplantısında OYBİRLİĞİYLE toplantının 24.03.2020 saat 15.00de yapılmasına karar vermiştir..Bu sonradan Başkan veya birileri tarafından değiştirilemez..Meclis kendi kararları gereğince kendi belirlediği tarihte toplanmak zorundadır.
Belirtilen günde çoğunluk sağlanamadığı takdirde toplantı 3 gün içinde tekrar yapılır.Bu zaman salt çoğunluk aranmaz. 5393 sayılı Belediye Kanunu 22. madde bu konuları düzenler.
Bu konular Belediye Kanununda açıkça düzenlemiş olmasına rağmen CHP İl Başkanı bu konuları bilmediği açıklamasından anlaşılmaktadır.. Üstelik 5 yıl Meclis üyeliği yapan Serkan Sarı’nın bu açıklaması ilginç olma, dikkat çekme çabasının bir üründür; keşke önce bilgi sahibi olsa..
Meclis gündemi her ayın ilk toplantısından önceki 5 gün evvelinde belirlenip ilan edilmekte ve ilk Mecliste varsa önergeler ilave edilmekte ve kesinleşmektedir. 24.03.2020 tarihli toplantı Mart ayının 2. Birleşimi olup ilave gündem maddesi olamaz..
Bütün Belediye’lerin Meclis toplantıları yukarıdaki yasa ve usul ile Toplantılarına devam etmektedir..TBMM gibi.
24.03.2020 Toplantı günü de Belediye’nin katlarına vatandaş alınmayacak vatandaş işlemleri Beyaz Masa aracılığıyla yapılacaktır ve Meclis katına Meclis Üyesi dışında sadece Genel Sekreter alınacak, gazeteci, seyirci, koruma, fotoğrafçı vs. kimse alınmayacak, su haricinde yemek, çay vs. hiç bir servis yapılmayacaktır. Dezenfektan, maske vs alınan tedbirler Meclis üyelerimize bildirilmiştir..
Meclisin yapılmaması için yasal düzenleme gerekli olup şu ana kadar böyle bir düzenleme yoktur.. Meclis toplantısına katılmak Meclis üyelerimizin tercihidir. Elbette sağlık önemlidir, ancak Devlet ve Belediye’ler bu zor süreçte ortadan kaybolarak kişisel can derdine düşmek yerine çalışmalarını daha da arttırarak öncü ve örnek olmak zorundadır.. Devletin Belediyenin dünyanın ve milletimizin bu zor gününde kepenk indirip kapanmak yerine hizmete ve zor günlerin sona ermesine katkıda bulunması gerekir.. Demokrasinin tecelligahı Meclis kapanmaz..! Ülke işgal bile edilse ilk yapılacak iş Kurtuluş savaşı öncesi Gazi Mustafa Kemal’in yaptığı gibi Meclis’i toplamaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.