POLİTİKA

BURASI BENİM EVİM

BURASI BENİM EVİM
FAHRİ GÜLER
FAHRİ GÜLER( politika_15@hotmail.com )
2.790
23 Aralık 2020 - 0:22

TBL 11.haftası oynandı. Çekişmeli maçlara sahne olan haftada alt tarafları ve üst tarafları etkileyecek karşılaşmalar oynandı. Bu hafta da Bornova maç yapmadan geçti ve 11 haftada 7 maç yaparak ligde en az maç yapan takım konumundalar. Bu sezon bir ilk oldu ve oynanan maçların hepsini ev sahipleri kazandı. Akhisar galibiyet serisini 6 maça çıkaran ilk takım oldu.Sigortam net 6 maç sonunda kazanmayı başardı. İstanbul basket hala kazanamayan tek takım olarak en altta tek başına kaldı. Balıkesir 4 maç sonra ilkkez kaybetti, Mamak üç maçlık galibiyet serisi kazandı.

Bornova ekibinin 4 maç eksiği oldu ve onları yoğun bir trafik bekliyor olacak. Onların alacakları galibiyetler ve mağlubiyetler ligin seyrini değiştirebilecek pozisyondalar. Oynadıkları 7 maçta 5 galibiyet çıkarmışlardı. Bir anda zirveye yürüyebilecekleri avantajı elde edebilirler. Genç ve dinamik kadroları var ve bu yoğunluğun üstesinden gelebileceklerini düşünüyorum.

Bu hafta çekişmenin,rekabetin ve skorlarda git-gellerin çok olduğu bir hafta oldu. 30 sayının üstüne yada 30 sayı barajına yaklaşan çok oyuncu oldu. Akhisar özellikle üçüncü periyottaki savunma yumuşaklığı sonunda yakalansa da son periyotta etkili oldu ve kazanma alışkanlığını sürdürdü ve galibiyet serisini 6 maça çıkardı. Balıkesir şampiyonluk rakibine deplasmandaCollins’i durduramadığı maçta mağlup oldu ve 4 hafta sonra kaybetti, Denizli bu galibiyetle zirve yarışından kopmamış oldu. Samsun Yalova deplasmanında iki uzatma sonunda kaybetti, Yalova iyi mücadele ettiği maçta kazanarak çıkış yakalamak için ilk adımı attı. Manisa zorda olsa kazanmayı başardı ve zirve takibini sürdürdü, Ankara ekibi son periyotta Oğulcan ile kazanmaya yaklaştı ama tecrübeli rakibine kaybetmekten kurtulamadı. Mamak başa baş giden maçta biranda vites arttırdı ve Düzce’yi farklı mağlup etti. Sigortam net iyi mücadele eden rakibine karşılık 6 hafta sonra kazanmayı başardı, Final çok iyi oynadığı maçta kaybetti ama çok şey kazandı. Gemlik İstanbul’u yenerek onları aşağıda tek başlarına bıraktı.

Ligde giderek rekabet artıyor, takımlar hamlelerini yapıyor. Takımlar arasında büyük makas açıkları yok ama normal sezon hedefleri için avantajları kazanıp kaybetmek adına önemli haftalar geride kalıyor. Averaj hesaplarının bile önemli olacağı maçlar için atılan yenilen her sayının önemi anlaşılmak zorunda, yoksa ileride evdeki hesap çarşıya uymayacak… Dahada fazla keyifli bir hafta bizi bekliyor olacak, sağlıklı haftalar dilerim…

 

AKHİSAR BLD.(8-2)–KOCAELİ SPOR (6-5)89-82

Lig lideri evinde Kocaeli’ni konul etti. İlk periyot konuk ekip, ikinci periyodu ev sahibi, üçüncü periyodu konuk ekip, dördüncü periyodu ve maçı ev sahibi kazandı. Maçın başında hücumda Sherrill ile dışardan,Spencer ile içerden etkili olan konuk ekip savunmada da Alihan ve Troy’un üstünde önemli baskılar kurdu. Ev sahibi ekip ise kısalara yapılan baskılardan dolayı organize olmakta zorlandı ve pas akışını sağlayamadığı bu periyotta bulduğu üç üçlükle oyunda kalmayı başardı. ikinci periyoda agresif başlayan ev sahibi Troy’dan gelen üçlüklerle ritim yakaladı. Fatih-Troy ikili oyunlarıyla da içeriden bulduğu sayılarla oyunun kontrolünü ele alan Akhisar oldu. Savunma sertliği ve takım rotasyonlarında sorun yaşayan ve eşleşmede adam bulamayan konuk ekip hücumda da şut sokamayınca fark çift hanelere çıktı. periyod sonuna doğru Gökhan ile iki tane üçlük bulan ev sahibi 34 sayı bulduğu periyotta farkı korudu. Üçüncü periyotta Kocaeli Can’ın agresif oyunu ve dış atışlardaki başarılarla farkı giderek azalttı. Savunma sertliği iyice düşen ve bu periyotta iki takım faulü yapan ev sahibi Sherrill’in oynadığı P&R ile servis yapmasına engel olamadı ve fark iki sayıya indi. Son periyoda kenar P&R ile Can’ı bulan Sherill takımı iyi organize etmeyi başardı ve Can takımını öne geçirmeyi başardı 67-71. Bu dakikadan sonra Alihan-Doğukan ikilisinin liderliğinde Gökhan-Fatih ikilisinden gelen önemli katkılarla 18-1 seri ile ritim bulan ev sahibi maç kazanma alışkanlığının güveniyle maçın sonunu iyi oynadı ve önemli bir galibiyet daha almayı başardılar. Bu periyotta iki faktör göze çarptı. Ev sahibi üçüncü periyotta iki takım faulü olup yumuşak oynamıştı son periyotta ise sert savunma yaptılar ve takım faulünü 5.dakkada doldurarak maçı kopardılar. Kocaeli ise maçın adamı olan Can’ı en kritik yerlerde unuttu ve maçın kopmasının önemli etkeni bu oldu. Akhisar bu sezonun galibiyet serisi rekorunun sahibi oldu ve altı maç üst üstte kazanmayı başardı.

 

MANİSA BŞB. (6-5) – ANKARA ANADOLU BASKET (5-6) 91-86

Haftanın hikayelerinden birinin daha yaşandığı maç oldu. İlk periyod başa baş geçti, ikinci ve üçüncü periyot Manisa farkı 20’lerde tuttu, son periyot ise farkı bir sayıya indiren ve kazanma noktasına getiren Ankara ekibi vardı. Son periyotta 8 isabetli üçlük bulmayı başaran konuk ekip maç bitti derken müthiş mücadelesi ile kazanma şansını yakalamayı başardı ama değerlendiremedi. Oğulcan’ın penetreleri ve 13 asisti takımını o seviyeye getiren faktör oldu. Ev sahibi ekip maç boyunca boyalı alandaki üstünlüğü ile skorda avantaj elde etti. Özellikle Godfrey’in sezonun en etkili performansı maçın kazanılmasında x faktör oldu. Konuk ekip ise son periyoda kadar Kutay ve yakaladığı fastbreak sayıları ile oyunda tutunmayı başardı. Manisa etkili oyununu son periyodun başına kadar sürdürdü. Bu dakikadan sonra herşey değişti. Anıl ile köşelerden bulduğu iki üçlükle yavaş yavaş yaklaşmaya başlayan konuk ekip ritim bulmaya başladı. Topu tamamen Oğulcan’a teslim eden Ankara ekibi onun yaptığı penetreler ve bulduğu paslarla boş üçlükle bulmaya başladı. Bu süreçte panik olan ve düzenden çıkan Manisa sayı bulmakta zorlandı. Oğulcan’ı tutmakta zorlandı. Arka arkaya 8 isabet bulan konuk ekip maçı 87-86 ya getirdi. Son bölümlerde kaptan Recep sorumluluk aldı ve bulduğu üçlük ve Umut ile beraber potaya yaptıkları penetrelerle takımına maçı kazandıran oyuncular oldular. Manisa zorda olsa kazandığı karşılaşmada evindeki namağlup  serisini de korumuş oldu. Ankara ekibi ise iyi savaştığı maçta kazanacak hamleyi yapamadı.

 

ME DENİZLİ BASKET (5-5) – BALIKESİR BŞB. (7-4) 93-82

Ligin en iyi kadrolarına sahip, en büyük iki şampiyonluk adayının karşı karşıya geldiği maçta kazanan Collins’in etkili performansıyla ev sahibi Denizli oldu. Collins 8/14 isabet üçlükle ve 36 sayıyla günün kahramanı oldu. Balıkesir ekibinde ise Collins’i tutan oyuncuların sertlik yapamaması onun bu ritmi yakalamasında etken oldu. Balıkesir ekibinde ilk üç periyot en etkili isim Berkay’ın son periyot oynamaması maçın gidişatını ekledi diyebilirim. İlk periyot iki takımda iyi oynadı. Denizli P&R ile ile rakibine hücum ederken Balıkesir ise potaya daha yakın oynamaya çalıştı. İlk periyottaCollins 1×1’lerde başarılı olup pozisyon üretti ve bulduğu üçlükler ile skorda üstünlüğü ev sahibine getirdi. Mack’in etkisiz olduğu bölümlerde Şafak skor üretti. Rakibinin kötü şut tercihlerini fastbreaklerle değerlendiren konuk ekip skorda öne geçmeyi başardı. Collins’ten gelen müthiş smaç ve üçlük devrenin skorunu belirledi. Üçüncü periyotta ev sahibi ekibinde Altan’dan gelen üçlükler takımı rahatlattı. Konuk ekipte ise 5 numara oynayan Berkay ile oynanan ikili oyunlar sonucunda boyalı alanda üstünlük kurdular.  periyot sonunda Ümit-Collins ikilisinden gelen üçlüklerle 71-63 ev sahibi üstün girdi. Denizli 2 top kaybıyla başladı ve Balıkesir kolay 4 sayı buldu. Karşılıklı sayılarla geçen dakikalarda son üç dakika konuk ekip üç uzuna döndü ve Koray Collins ile eşleşti. Bu savunmaya zorlanan ev sahibi Şafak’tan gelen sayılara engel olamadı ve 7-0 seri yakalayan konuk ekip skoru 83-80’e getirdi. Bu dakikadan sonra günün adamı yine devreye girdi ve Collins maçı ev sahibine kazandırırken Deniz’in bulduğu son saniye üçlük ise olası ikili bir averaj için önemli bir basket oldu. Denizli son iki maçını kazanmayı başarırken, Balıkesir 4 maçlık galibiyet serisi bitmiş oldu.

 

BUDO GEMLİK (4-6) – NG İSTANBUL BASKET (0-11) 81-79

Ligin alt sıralarını ilgilendiren karşılaşmada son anlarda kazanan taraf Gemlik oldu. Yiğitcan Saybir’in oynamaması konuk ekip için önemli bir etken oldu. Gemlik enerjisi düşük, İstanbul ise kazanmak zorunda olduğu karşılaşmada başta Clark olmak üzere sahaya yüksek enerji koydular. Tarık boş üçlüğü soksaydı belkide bugün başka şeyler konuşuyor olabilirdik. Maça enerjik ve istekli çıkan konuk ekip Clark ve fastbreak sayılarıyla oyunda kaldı. Ev sahibi ise dış atışlardan bulduğu basketlerle hep bir top önde olmayı başardı.Tolefree ile Clark takımlarının liderleri oldular. iki takımda yapılan hamlelere karşılık verirken karşılaşmada uzun seriler olmadı. Her baskete hemen cevap verildi. İstanbul ekibi takibi yakından sürdürsede son topta da dahil kazanacak son hamleyi yapmayı başaramadı. Yiğitcan olsa durum farklı olabilirdi. Gemlik’in de kendi basketbolundan uzak olması maçın bu kadar yakın geçmesini sağladı. Gemlik üç maç sonra kazanırken konuk ekip ise 11.haftada da galibiyetle tanışamadı ve işleri giderek daha da zorlaşıyor. Gemlik bu galibiyetle birazcık da olsa rahat bir nefes aldı.

 

MAMAK BLD. (6-5) – GCT DÜZCE (5-6) 91-67

İlk yarısı hatta üçüncü periyodun başına kadar başa baş giden bir maç iken Kemalcan’ın oyundan atılması, akabinde benchin teknik faul yemesi ve Mamak’ın bu pozisyonlarda bulduğu 9 sayı maçın kırılma anı oldu ve o dakikadan sonra herşey değişti ve maç neredeyse 30 farka kadar yaklaştı. İki takımında boş atışları değerlendiremediği ilk periyotta potaya yakın atışlarla sayılar buldular. Karşılıklı basketlerle birbirlerine cevap vermeyi başardılar. Ev sahibinde Watkins konuk ekipte ise Desmond topa yön veren oyuncular oldular. Konuk ekip çaldığı toplarla kolay sayılar bulduğu periyotta, ev sahibi Arda ve Watkins ile skorda oyunda kaldı. Üçüncü periyoda iyi başlayan ve Mutlu-Desmond ikilisi ile sayılar üreten konuk ekip oldu. Skor 46-41 iken Kemalcan oyundan atıldı ve bu maçın kırılma noktası oldu. Bir sonraki pozisyonda da teknik yiyen konuk ekip Yesukan’dan gelen üçlüklere engel olamadı ve maç bir anda 61-43 e geldi. Desmond ile direnmeye çalışan konuk ekibe karşı tüm oyuncularından faydalanan ev sahibi farkı 80-54 taşıdı ve o andan sonram maç rolantide geçti ve ev sahibi kazanarak çıkışını sürdürmeyi başardı. konuk ekip ise düşüşüne engel olamadı ve 5 galibiyette kaldı.

 

SEMTT77 YALOVA SPOR  (4-7) – SAMSUN SPOR (6-5) 115-108

Bu sezonun ilk iki uzatmalı maçı oldu. İlk yarısını iyi oynayan Yalova olurken, ikinci yarıyı iyi oynayan Samsun oldu. İlk uzatmada denge bozulmazken rotasyonu iyice daralan konuk ekip son anlarda karşılık veremedi ve 50 dakikalık maçta kazanan ev sahibi Yalova oldu ve üç maç sonra kazanmayı başardı. Samsun’un ise üç maçlık galibiyet serisi son buldu. Maça iyi başlayan Yalova oldu. Yaptıkları penetre-pas oyunları ile hücumda tempo yapan ve pas sayısını yüksek tutup sabırlı oynayan ev sahibi bulduğu boş atışları değerlendirmeyi başardı.savunmada kolay eksilen ve hücumda etkili olamayan konuk ekip ikinci periyotta dengeyi kursada farkı kapatmayı başaramadı. İkinci yarıdan itibaren daha etkili olan bir Samsun vardı. Sercan-Jones ikilisi ile oyundaki üstünlüğünü korumaya çalışan ev sahibine karşı Dukes-Soares ile sayılar üreten konuk ekip hücumda ilk yarıya göre efektif oldu. Dördüncü periyottaDukes takımı iyi yönetti. Hem kendisi attı hemde doğru oyuncuları bularak Samsun’un yaklaşmasını sağladı. Sercan ve Jones ile sayılar bulsada son bölümlerde Mert Ali’den gelen üçlüklere engel olamayan Yalova maçın uzatmaya gitmesine engel olamadı. Uzatmaya Fatih ile iyi başlayan ve 6 sayı öne geçen Samsun bunu koruyamadı ve Akın-Jones ikilisine engel olamadı ve maç ikinci uzatmaya gitti. İkinci uzatmada MertAli-Soares-Uğur-Fatih’ten yoksun oynayan Samsun yoruldu ve direnci kırıldı. Bu bölümde Şahin’in basketleriyle üstünlük sağlayan ev sahibi mücadele düzeyi yüksek karşılaşmada mental olarak da ayakta kaldı ve sezonun kırılma maçında kazanmayı başardı. Samsun iyi mücadele ettiği karşılaşmada rotasyonun daralması sonuncunda son dakikada karşılık veremedi ve üç maç sonunda kaybetti. Yalova tek yabancılı oynadığı karşılaşmayı kazanarak üç maç sonunda ilk galibiyetini aldı.

 

SİGORTAM NET (5-6) – FİNAL SPOR (5-6) 93-87

Sigortam’ın uzun bir aradan sonra ilkkez tam kadro çıkmasıyla ve Final’in dört eksiğinin olması sonucu herkes rahat bir maç bekliyordu. Ama Berat coachun oyuncuları müthiş bir performans ve birliktelik oyun ortaya koydular ve kazanma noktasına geldiği maçı son anlarda  kaybettiler. Sigortam net bu kadar zorlanacağını beklemediği karşılaşmada Kemal’in basketleriyle kazanmayı başardı ve altı maçlık mağlubiyet serisine son vermeyi başardı. Final, Alparslan-Murat-Gurur-Ömer eksikleri ile sahaya çıktı. Sigortam Kerem yoktu ve Cenk’i oynatmadılar. Final maça iyi başladı ve 15-8 öne geçti. Molaya giden ev sahibi moladan müthiş döndü ve 20-0 seri ile inanılmaz bir dönüş yapıp skoru 28-15 e getirdiler. Bunu yaparken kısalardan gelen üçlükler ve Semih’in  etkili oyunu oldu. Bu dakikadan sonra rotasyondan ve faul probleminden korunmak için zone savunmaya dönen konuk ekip ev sahibini yavaşlatmayı başardı. Allen ve Harris ile potaya yakın oynayan konuk ekip farkı giderek kapattı 42-36. Wilson’dan gelen üçlüklerle tekrar fark çift haneye çıktı ve devre 54-43 bitti. Üçüncü periyoda iyi başlayan ama Emirhan ile bulduğu boş atışları kaçıran Final oldu. Ölü toplardan bulduğu iki üçlükle farkı koruyan ev sahibine karşın periyod sonunda Emirhan’dan gelen üç üçlük konuk takımı oyunda tutmayı başardı. son periyotta Boş atışları kaçıran ve sahibi savunmada da potayı korumayı başaramadı ve farkın kapanmasına engel olamadı. İç-dış dengesini kuran konuk ekip farkı 4 sayıya 91-87 ye getirdi. Moladan çıkan ve bulduğu boş şutu değerlendiremeyen konuk ekip Kemal’in basketlerine engel olamadı ve maçtan 93-87 kaybetti. Son anlarda haftalardır kaybetme alışkanlığı olan ev sahibi panik olsada kazanmayı başardı ve yenilgi serisine son vererek çıkış aramaya başlayacaktır. Final’in gösterdiği eforise takdire şayandı.Bu sezon iyi işler yapacaklarına şüphe yok.

 

BŞB HST. KONYA SPOR (7-3)-BORNOVA BLD (5-2) ERTELENDİ

 

MVP :CALVIN GODFREY (MANİSA)

TAKIM : DENİZLİ/YALOVA

COACH : ŞAHİN ATEŞDAĞLI/HAKAN YAVUZ

GENÇ : UMUT GEÇEN (MANİSA)

 

TÜRK KARMASI     

SERCAN TOPÇU (YALOVA)

AKIN KANDEMİR (YALOVA)

GÖKHAN AKKOYUN (AKHİSAR)

GÖKHAN YAZICIOĞLU(DENİZLİ)

KEMAL CAN POLAT (SİGORTAM NET)

 

YABANCI KARMASI          

DIANTE WATKINS (MAMAK)

CHUANCEY COLLINS (DENİZLİ)

LAMONT JONES (YALOVA)

CALVIN GODFREY (MANİSA)

MARVIN JEFFORSON (AKHİSAR)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nisan 2021
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.