POLİTİKA

BU HABER KAYMAKAM BEY’İN GÖZÜNDEN KAÇMIŞ!

BU HABER KAYMAKAM BEY’İN GÖZÜNDEN KAÇMIŞ!
2.987
04 Aralık 2020 - 14:48

Edremit’e yeni bir Devlet Hastanesi yapılması için belirlenen araziyle ilgili ilçe halkının kaygılarını dile getirmiştik. Cami Vasat Mahallesi’nin süt kısımlarında, zeytinlik alanın ortasında yapılmasına karar verilen hastane projesi öncesinde, Zeytinli Kavşağı’ndaki 88 dönümlük arazi hastane için uygun bulunmuştu. Ancak daha sonra bu araziden vazgeçildi. Zeytinli’deki arazinin ticaret ve turizm alanı olarak değerlendirilmesi planlandı.

Dağın başına hastane yapmaktansa, kavşakta, herkesin çok rahat ulaşabileceği bir noktada bu yatırım yaşama geçirilmesi ilçe halkının genel isteği. Mevcut hastanenin daha ilerisinde, yolu izi olmayan bölgeye hastane yapılması kararı sonrasında söz konusu 92.4 dönümlük alanın Vakıflar mülkiyetinden Maliye Hazinesi’ne geçirildiği öğrenildi.

Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal, bu konuda yazılı bir açıklama yaptı ve Hazine’ye devredilen arazide en kısa sürede Devlet Hastanesi’nin yapılacağını söyledi.

Kaymakam Ünsal’ın açıklaması şöyle:

Edremit ilçemizde kamu yatırımlarımız korona sürecinde de hız kesmeden devam ediyor. Özellikle önem verdiğimiz yatırımlarımızdan biri olan devlet hastanesi yatırımının ilçeye kazandırılması noktasında önemli bir aşamayı kat etmiş bulunuyoruz. Hastane yapılması amacıyla belirlenen 92.464 m2 yüzölçümlü taşınmaz üzerinde imar planı çalışmalarımız devam etmekte olup, taşınmazımız kısa süre önce trampa yoluyla Vakıflar Bölge Müdürlüğü mülkiyetinden, Maliye Hazinesi mülkiyetine geçmiştir. İnşallah en kısa zamanda Edremitimize  yakışır, modern bir devlet hastanesi yapacağız.”

 

Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal’ın ilçeye yeni bir hastane kazandırmak istemesinde bir sıkıntı yok. Ancak Kaymakam Ünsal’ın bu açıklaması, daha önce belirlenen yerden neden vazgeçildiğini, neden dağın başında hastane yapılmasını tasvip ettiği gibi sorulara yanıt olmuyor.

Kaymakam Ünsal’ın 9 Kasım 2020 tarihinde POLİTİKA’da yayımlanan aşağıdaki haberi bir kez daha okumasını ve konuyu yeniden değerlendirmesinde yarar var.

İşte o haber:

 

 

 

EDREMİT Zeytinli Mahallesi sınırları içinde, anayolun hemen yanı başındaki 88.9 dönümlük Maliye Hazinesi’ne ait arazide yeni bir Devlet Hastanesi yapımı için çalışma başlatılmıştı. Körfez’de yaşayanların ulaşım sorunu yaşamadan sağlık hizmeti alabileceği düşünülerek öngörülen bu projeden nedense vazgeçildi. Onun yerine, ilçenin uzağında, dağın başında denilebilecek bir noktada Vakıflar’a ait 92.4 dönümlük zeytinlik alanda hastane yapılması kararlaştırıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi arazi takası konusunda Valilik, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Edremit Kaymakamlığı, Edremit Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü arasında protokol yapılmasına ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a yetki verdi. Bu karar tüm Meclis üyelerinin ‘evet’ oyu ile, yani oy birliğiyle alındı.

 

KAMU YARARI HANGİSİNDE? HASTANE Mİ, TİCARET ALANI MI?

“Kamu yararında öncelik hastane mi, yoksa ticari alan yani rant mı?” sorusuna verilecek olan yanıt elbette ‘hastane’ olacak. Doğru cevap ‘hastane’ olduğuna göre alınan bu kararda kamu yararı olmadığı açık beyan ortadayken kararın mevcudun oy birliği ile alınması, üzerinde durulması gereken can alıcı nokta.

Olayın vahametinin tam anlaşılması için konuyu biraz daha açmak gerekiyor.

Maliye Hazinesi’ne ait Zeytinli Mahallesi’ndeki taşınmazın yeri Edremit-Akçay karayolunun solunda Zeytinli Kavşağı’nın hemen dibinde. Yani rant değeri çok yüksek. Buraya Edremit Devlet Hastanesi yapılacaktı. İlgili tüm kuruluşlardan da gerekli izinler alınmıştı. Ancak alınan bu kararla oraya hastane yapılmaktan vazgeçiliyor.

 

GÜZELİM ARAZİYİ RANTA TAHVİL EDECEKLER!

Ne mi yapılacak? 754 nolu kararda bu açık açık izah ediliyor zaten. ‘Gelir getirici nitelikte değişikliğe gidilecek’ deniliyor kararda. Akaryakıt istasyonun da yer aldığı, Terminal, Ticaret ve Turizm alanı olarak değerlendirilecek. Hastane ise mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde yapılacak protokollerle mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne geçecek olan Camivasat Mahallesinde inşa edilecek.

 

OLAN YİNE ZEYTİN AĞAÇLARINA OLACAK!

Bu arazi mevcut Edremit Devlet Hastanesi’nin yukarısında ana yola hayli uzakta. Hastane ve yolu için binlerce zeytin ağacının kesileceği feda edileceği dokuda bir yer. Muhtemelen hastaneye ulaşım için açılacak yol adına özel mülkiyetlerinde kamulaştırılması gerekecek.

İyi kötü Havran ’da, Edremit’te ve Burhaniye’de Devlet Hastaneleri var. Vatandaşın bir an önce hastaneye ulaşabilme önceliği göz önünde tutulursa hastaneden vazgeçilerek ticari alan yapılacak olan yer çok daha öncelikli.

 

HASTANE YAPILACAK ARAZİNİN FAY HATTINDA OLDUĞU İDDİASI DA VAR!

Hepsi bir yana, Zeytinli’deki hastane yapımı için en uygun araziyi ticaret – turizm rantı için kenara ayrılıp, yerleşim alanlarının uzağındaki bir noktaya hastane yapmayı kararlaştıranlar, söz konusu arazinin depremselliğiyle ilgili bir çalışma yaptılar mı? Bu sorunun yanıtı merak ediliyor. Ondan da önemlisi, Camivasat Mahallesi sınırları içinde kalan zeytinlik alanın altından fay hattı geçtiği iddiası… Bu iddiayı somut olarak çürütecek bir açıklama, bir teknik açıklama yapılmış değil.

 

 

HASTANE Mİ RANT MI?

Edremit’te hastane için güç birliği

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mart 2021
PSÇPCCP
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.