POLİTİKA

AZ MAÇ ÇOK TEKNİK

AZ MAÇ ÇOK TEKNİK
FAHRİ GÜLER
FAHRİ GÜLER( politika_15@hotmail.com )
1.622
11 Kasım 2020 - 0:40

TBL’ de 4. Hafta üç maç eksikle oynandı. Bu hafta beş maç anca oynanabildi. 8 maçlık haftanın neredeyse yarısı oynanmadan geçecekti. Oynanan maçların içerisinde iki takım deplasmanda kazandı ve bu iki takım lige namağlup şekilde devam eden iki takım Sigortam Net ve GCT Düzce ekipleriydi. Üç ev sahibi ekipte evinde kazanarak galibiyeti kurtarmayı başaran takımlardan oldular. Bu haftaki maçların hepsi tek topla bitti. Evet yanlış duymadınız hepsi tek top sonucunda ya uzatmada yada havadaki toplarla kazananlar belli oldu. Maçlarda Son 30 saniyeye girilirken bile kazananın belli olmadığı bir haftayı geride bıraktık. Denizli ilk galibiyetini aldı, Bornova ilk mağlubiyetini aldı. Sigortam Net ve GCT Düzce namağlup devam ediyorlar. 4. Hafta geride kalmasına rağmen 5 takım sadece 2 maç yaptı. 6 takım ise 4 hafta da 4 maç oynamayı başardı.

  1. 4. hafta çekişmeli maçların dışında gerilimlerin erken yaşanmaya başladığı bir hafta oldu. Neredeyse teknik faul çalınmayan maç olmadı. Stafflar, oyuncular teknik fauller aldılar. Gemlik’in uzunu oyundan iki teknik ile atıldı. Sertlikler ve gerginlikler bu sezonun zorluk derecesini gösteren bir gösterge oldu ve her takım her galibiyetin ne kadar değerli olduğunu bilmesi ve kazanmak için sahaya herşeyinikoymaları bu doğrular nitelikte. Manisa havadaki topla kazandı, Konya uzatmada Duşan’ın iki taraftaki performansıyla kazandı, Düzce Bornova’ya ilk mağlubiyetini geriden gelerek kazanarak tattırdı, Sigortam Net Serhat’ın üçlüğüyle galibiyeti çıkardı, Denizli son topu blokladı ve faullerle kazandı. Zorunda ötesinde bir maç haftasını geride bıraktık. Eksik maçlar araya sıkışınca da işler daha da karışacak, zorlaşacak.

Şuana kadar Mamak, Akhisar, Balıkesir Bşb. , Kocaeli Kağıt Spor ve Samsun Spor tam takım olarak bu durumdan etkilenen organizasyonlar oldu. Uzun süre antrenman yapamadıkları için ve maç oynayamadıkları için fiziksel ve uyum ile ilgili dezavantajları oluyor,bunu da pandemiden etkilenen takımların oynadıkları maçlarda görebiliyoruz. Toparlanmada bir süreç alacağı için böylesi zor bir sezonda her takımı biranda olumsuz sonuçlara sürükleyebilir. Dönüşler iyi planlanmalı, sağlıklı bir program ile oyuncuları uzun sürecek sezona sakatlıksız başlayıp dervam edebilmeleri için sabırlı olunması gerekli. Dönüşlerde istenmeyen sonuçlarda olabilir ama sezon sonu önemli olduğundan soğuk kanlı kalmakta fayda var.

Maçları ertelenen takımların maçları bu hafta içinden itibaren sıkıştırılmış program olarak oynamaya başlayacaklar. En kısa zamanda maç sayılarının eşitleneceğini düşünüyorum. Bir süreliğine haftaiçi haftasonu şeklinde neredeyse TBL maçları izleyeceğiz. Umarım dönüşler sonucunda sakatlıksız atlatılır ve her takım sağlıklı şekilde yoluna bakabilir.

Mamak Bld.-ME Denizli ve GCT Düzce-Akhisar Maçları 11 Kasım Çarşamba oynanacak.

5 .hafta daha fazla maç oynanacağını tahmin ediyorum. Şuan için bir tek Samsun Spor’unCovidten dolayı maçı ertelenecek. Keyifli ve zorbir hafta daha bizleri bekliyor, güzel basketbolu konuştuğumuz bir hafta olması dileklerimle sağlıklı haftalar dilerim.

 

AKHİSAR BLD. (1-1) – SİGORTAM NET.(4-0)79-80

Akhisar evinde ligin yenilgisiz liderini konuk etti. Sigortam Net. kupa dahil 9/9 yaparak gelmişti. Maçın galibini son anda Srehat’ın bulduğu üçlükle konuk ekip kazandı ve 10/10 yaparak yoluna devam etti. Maça P&R hücumlarıyla ve ekstra paslarla başarılı olan Sigortam 4-13 üstün başladı. P&R savunmasında sorun yaşayan ev sahibi Troy’un 1×1’leri ile ve Jefforson boyalı alanda etkili olması ile 9-13 getirdi. Ev sahibi oyun sıkıştığında Troy’un bireysel yetenekleri ile çözüm üretse de konuk ekip birinci periyotta bulduğu 5 üçlük isabetle ilk periyodu 18-24 önde kapattı. İki takımında iyi basketbol oynadığı devrede boyalı alandan daha etkili olan ve Troy’un ekstra sayıları ile ev sahibi oyunu dengeledi ve devre 43-45 bitti. İlk devre Akhisar’ Blake’i ve Wilson’u iyi savunmayı başardı. İkinci yarıya daha iyi başlayan ev sahibi oldu ve 55-52 öne geçti. Oyunun iyice sertleştiği bu bölümlerde zor şutlara kalındı ve el üstü üçlüklerle geçildi. Üçüncü periyodun sonundan dördüncü periyodun başına kadar Fatih arka arkaya 8 sayı üretti takımını 66-62 öne geçirdi. P&R savunmasında sorun yaşayan konuk ekip farkın açılmasına engel olamadı. İyi savunma ile iyi bir enerji yakalayan Akhisar 3.15 kala 79-71 öne geçti. İşte ne olduysa işler o andan itibaren değişti ve Wilson’dan gelen 6 sayı engel olamazken hücumda basit hatalar yapmaya başlayan ev sahibi Serhat’ın üçlüğüne engel olamadı ve son 3 dakikada 6 pozisyondan da boş dönüp, rakibine 0-9 seri verince sahadan 79-80 mağlup ayrıldı. Konuk ekibin kazanma alışkanlığı birkez daha ortaya çıktı ve yoluna kayıpsız gitmeyi başardı. Ev sahibi çok mücadele ettiği ve kazanmaya bu kadar yaklaşmışken son anları kötü değerlendirmesi sonucnda kaybettiler.

 

ME DENİZLİ  (1-2) – SEMT77 YALOVA SPOR (1-3)73-69

BSL hedefi ile sezona başlayan ancak aradıklarını bulamayan iki takımın mücadelesine sahne oldu. Maç iki tarafa da çok gidip geldi. 40 dakika boyunca kemik sesleri eksik olmadı. Reboundlarda 39-29 üstün olan taraf ev sahibiydi ve bu skora da yansıdı. Maç topunu Gökhan tipledi ve galibiyetin tarafını belirleyen en önemli unsurlardan biri reboundlar oldu. Maç çok sert ve savunmaların ön planda olduğu bir maç oldu. Ev sahibi takım topu boyalı alana Coleby’e indirerek başladı. Neredeyse iki toptan biri pota altına indi ama Coleby pota altında çok kolay atışlar kaçırdı ve maç boyunca da 4/14 isabet sağladı. Yalova ekibi Sercan’dan gelen iki üçlükle periyodu 15-17 önde kapattı. İkinci periyotta topa baskıyı arttıran ev sahibi, hücumda Umpig’in etkili olması ile skorda 39-28 öne geçti. Hücumda organize olmakta zorlanan konuk ekip yakaladığı küçük seriyle devre 40-33 bitti. Üçüncü periyotta sertlik iyice arttı. Yalova 6 dakika boyunca rakibine sayı izni vermedi potayı göstermedi. Hücumda da 0-10 luk seriyle 40-43 öne geçti. Bu dakikadan sonra ev sahibinde Merthan sahne aldı ve çembere yaptığı ataklarla skor üretti ve krize giren takımına çare oldu. Sercan’ın son saniye uzak üçlüğüyle periyot 55-53 bitti. Son periyot çembere gitmek hiç kolay olmadı ve her iki takımda dış şutlara kaldı. El üstü gelen dış şutlarla takımlar skor bulmayı başardılar. Karşılıklı zor bulunan sayılarla 68-69 Yalova üstündü. Umpig 2/2 faul attı ve öne geçirdi. Moladan sonra çembere giden konuk ekip Coleby’in bloğuyla karşılaştı. Denizli topu potaya yakın şekilde kullandı, kaçırdı ama Gökhan topa dokunmayı başardı ve takımını 72-69 öne geçirdi ve son toptanda skor bulamayan konuk ekip maçtan 73-69 mağlup ayrıldı. Denizli sezonun ilk galibiyetini alırken Yalova 4. Maçta üçüncü mağlubiyetini aldı.

 

MANİSA BŞB.(2-2) – MAMAK BLD. (0-2) 75-73

Manisa Bşb. Evinde Mamak Bld.yi konuk etti. Maçta iki defa farkı çift hanelere çıkarmasına rağmen yakalanan ev sahibi maçın son saniyesinde MarcusHall’un bulduğu basketle kazanmayı başardı. Adam adama savunmada sorun yaşayan konuk ekip yaklaşık 25 dakika zone savunmada kaldı ve rakibine hücumda zor anlar yaşattı. Konuk ekibin 25 top kaybı yapmasına rağmen maçın son topa kalması bir mucize oldu resmen. Maça Godfrey’in Mustafa’ya karşı fiziksel üstünlüğünü kullanarak başlayan ev sahibi bunda başarılı oldu. Konuk ekip ise Mustafa’yı yüz yüze kullanmaya çalıştı ama başarısız oldu. Özgür ile etkili olan konuk ekip 15-16 ilk periyodu önde kapattı. İkinci periyottaHall ile dışa atışlarla skor bulan ev sahibi 27-18 öne geçti. Top kayıpları yapan ve sayı bulamayan konuk ekip zone savunmaya geçti ve rakibinin hızını kesmeyi başardı ve devre 34-27 bitti.  İkinci yarıya da zone savunma yapan konuk ekip hücumda yaptığı top kayıplarıyla rakibine kolay sayı şansları verdi. Fast break sayılarının dışında zone savunmaya karşı zorlanan ev sahibi yarı saha da sayı bulmakta zorlandı. Bu dakikadan sonra Mustafa-Yesukan ikilisi ile etkili olan ve 8-23 lük seriyle 5051 öne geçti ve son periyoda önde girdi. Top kayıplarına devam eden ve organize olmakta zorlanan konuk ekip savunmada da aksayınca rakibine tekrar farkı çift haneye çıkarmasına engel olamadı. Son üç dakikaya 71-59 önde giren Manisa kontak kapattı ve Mamak Bld.nin 0-11 lik serisine engel olamadı ve skor 71-70 e geldi. Hall ile çizgiye giden ve 2/2 atan 73-70 e getirdi. Bu sefer Özgür çizgiye gitti ve ilkini sayıya çevirip ikincisini kaçırdı ve Mustafa hücum reboundunu alarak faul almayı başardı. Çizgiden 2/2 atan Mustafa skoru 73-73 e getirdi. 6.6 saniye kala topu alan Hall çok zor bir atışla skoru buldu ve takımına galibiyeti getirmeyi başardı. Konuk ekip kazanmak için elinden geleni yaptı ama 25 top kaybı maça mal oldu. Manisa 2.galibiyetini alırken Mamak galibiyetle tanışamadı.

 

BORNOVA (3-1) – GCT DÜZCE (3-0)75-77

İki namağlup takımın mücadelesinde maçın sonunu daha iyi oynayan takım olan konuk ekip Düzce kazandı. Bornova 4. Maçında ilk mağlubiyetini alırken Düzce 3/3 yapmayı başardı. Düzce’nin en büyük avantajı oyuna giren herkesten verim alabilmesi ile Washington’un takım oyununun önüne geçmemesi oldu. Ev sahibinde Ege dışardan bulduğu üçlüklerle takımını oyunda tutmayı başarırken konuk ekip takım oyunuyla ilk periyodu 24-29 önde kapattı. İkinci periyotta düşük enerjiyle oynayan ev sahibine karşın düzenli basketbol ve seçilmiş şutları kullanan Düzce devreyi 38-45 önde kapattı. İkinci yarıya daha enerjik ve istekli başlayan taraf Bornova oldu. Bu periyotta 7 üçlük isabet bulan ev sahibi ekip savunma direncini de yükseltince son periyoda 62-56 önde girmeyi başardı. Son periyoda Aziz ve Washington’dan gelen 8 sayıyla öne geçti. Karşılıklı basketlerle geçen sürelerde Mutlu bulduğu üçlükle 68-72 takımını öne geçirdi ve farkı iki topa çıkardı. Maç sonunda atışları kaçırmasına karşın ikinci top şansları elde eden konuk ekip maçı 75-77 kazandı. Bornova sezonun ilk mağlubiyetini alırken Düzce 3/3 yapmayı başardı.

 

BŞB HAST. KONYA SPOR (3-1) – BUDO GEMLİK BASKET (2-2) 93-89

Konya ekibi yabancısız oynamaya devam ediyor ama elindeki yetenekli oyuncular birlikte oynama alışkanlıklarını geliştirdikçe yaptıkları işlerin değeri daha da artıyor. Her oyuncu elini taşın altına fazlasıyla koymaya çalışıyor. Mücadeleleri ve oynadıkları basketbol her hafta daha fazla keyif vermeye başladı. Haftanın uzatmaya giden tek karşılaşması oldu. Yabancısız oynamaya giden Konya iki yabancılı olan rakibine karşı savaştı ve uzatmada ki iyi oyunuyla kazanmayı başardı. Maç içinde yaşanan gerginlikle Gemlik’in uzunu Carter iki teknik faul ile ikinci periyotta oyundan atıldı. Sezona fırtına gibi başlayan Gemlik son iki maçını kaybetmekten kurtulamadı. Oğulcan-Erkin dışardan Hazer-Duşan içerden etkili oldular. 4 oyuncu toplam 74 sayı attılar. Konya reboundlarda 40-26 üstünlük sağladı. İki guardı dışında etkili oyuncusu olamayan Gemlik maçı uzatmaya götürmeyi başardı ama kazanmaya yetmedi. Uzatma da kazanan tarafı belirleyen unsur Duşan oldu. Savunmada blokları ve hücumda pota altı sayılarıyla maçı takımına getiren en önemli faktör olmayı başardı. Böylece Konya ekibi 4.hafta da 3. Galibiyetini almaı başardı. Gemlik ise 2 galibiyette kaldı.

 

KOCAELİ BŞB KAĞITSPOR (1-1 ) – İSTANBUL BASKET (0-3 ) ERTELENDİ

BALIKESİR BŞB. (1-1) – FİNAL SPOR (1-1)  ERTELENDİ

ANADOLU BASKET (1-2) – SAMSUN SPOR (0-2) ERTELENDİ

 

 

 

MVP :OĞULCAN BAYKAM (KONYA)

TAKIM : GCT DÜZCE

COACH : VOLKAN BAŞARAN

GENÇ : ERKİN ŞENEL

 

TÜRK KARMASI                                                     YABANCI KARMASI

ERKİN ŞENEL (KONYA)                              ISIAH UMPIG (DENİZLİ)

MERTHAN MUTLU (DENİZLİ)                     DERRICK WILSON (SİGORTAM NET.)

OĞULCAN BAYKAM (KONYA)                   MARCUS HALL (MANİSA)

HAZER AVCI (KONYA)                                JAMAR BLAKE (SİGORTAM NET)

DUŞAN CANTEKİN (KONYA)                     JOEL JAMES (DÜZCE)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nisan 2021
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.