POLİTİKA

adiosbet giriş

AYVALIK’TAKİ TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI MECLİS GÜNDEMİNDE

AYVALIK’TAKİ TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI MECLİS GÜNDEMİNDE
883 defa
31 Ekim 2019 - 14:30

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Ayvalık’ta izinsiz kazı çalışmalarını ve tarihi eser kaçakçılığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi veren Aytekin “iddialar derhal cevap bulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır” dedi.

Aytekin konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Balıkesir ili turizm bölgesi olmasının yanında Türkiye’nin en önemli tarihi bellekleri arasında da yer almaktadır. Geçmişten günümüze değin pek çok uygarlığa beşik olan bu coğrafya keşfedilmemiş tarihi mirasların da ev sahibi konumundadır. Tarihe sahip çıkmak bir ulusun kaderine de sahip çıkmaktır. Bu nedenle tarihi eserlerin korunması önemli görevler arasındadır. Ancak yıllardır tüm uyarılarımıza rağmen konuya dair herhangi bir önlem alınmamıştır.

Ege kültürünün ev sahiplerinden de biri olan şehrimiz, pek çok kadim uygarlığa kapılarını açmıştır. Bugün Balık Adası olarak adlandırılan ve Ayvalık’ın 22 adası içinde yer alan bölgede basına yansıyan haberlere göre izinsiz kazı çalışması yapılmaktadır. Vahim bir başka iddia ise tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı yönündedir. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 2. Derece tarihi sit alanı ilan edilen bu bölgede önlem için herhangi bir adım atılmaması ise kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Unutulmamalıdır ki tarihe sahip çıkmak, bir ulusun kaderine sahip çıkması demektir. Hele ki bu mirasın göz göre göre yurt dışına kaçırılması kabul edilemez bir aymazlık türüdür.

Buradan bir kez daha yetkililere sesleniyoruz. Balıkesir ilimiz pek çok açıdan kaderine terk edilmiş bir ildir. Defalarca tekrarladık, yine söylüyoruz: Bu ili sorun yumağı haline getirmeyin. Gelin gerekli adımları atarak Balıkesir’imizin sorunlarını hep beraber çözelim. Balıkesir’in hem turizm hem de tarihi olarak hak ettiği değere ulaşmasını hep birlikte sağlayalım. Sayın Bakan’ın konuya ilişkin vereceği cevaplar kamu vicdanı açısından önemlidir. Kendisini bir kez daha cevap vermeye ve gerekli önlemlerin alınması için çalışmaları başlatmaya davet ediyoruz.”

 

 

İŞTE AYTEKİN’İN YANIT BEKLEYEN SORULARI

Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 2. Derece antik kent olduğu ilan edilen bölgede kazı çalışmaları yapıldığı iddiaları doğru mudur?

 Yapılan kazılardan elde edilen eserlerin yurt dışına kaçırıldığı iddiaları doğru mudur? Balıkesir ili ve çevresinde yapılan kazılarda yurt dışına kaçırılan eser sayısı nedir?

 Bakanlığınız tarafından konuya dair başlatılan bir soruşturma yürütülmekte midir? Konuya ilişkin alınan önlemler nedir?

 Uzun yıllardır bölgede yasa dışı kazı faaliyetleri yapıldığı bilinmektedir. Bu konuda halen önlem alınmamasının nedeni nedir?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.