POLİTİKA

AVLU’YU YİNE SU ALDI

AVLU’YU YİNE SU ALDI
770 defa
29 Ocak 2019 - 7:02

Bilirsiniz, bir Hadis-i Şerif’te şöyle der.

“Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz.” (Müslim, İman 78; Tirmizi, Fiten 11)

Aşağıda yazdıklarımın da, bir yanlışı ortaya koyma kapsamında anlaşılmasını ümit ederim.

Bakınız, Çay Deresi ve ucunda yer alan Avlu için daha önce 3 defa yazmıştım.

İsterseniz önce onları bir hatırlayalım.

Tarih, 20 Temmuz 2017.

ŞEHİRCİLİK METEOROLOJİSİ DİYE BİR ŞEY VAR

…   Bu noktada aklıma gelen bir soruyu sizlerle paylaşmak isterim. Acaba böylesine güçlü bir yağışlı sistem, Balıkesir üzerinde de yağışa sebebiyet verseydi, Çay Deresi bu kadar yoğun yağışı taşıyabilir miydi? Uzantısı olan Avlu, bu olabilecek olayı zarar görmeden atlatabilir miydi? Daha en yakın 2015’te, Çay Deresi’nin yaklaşık 60 kg’lık yağışta taştığı düşünülecek olursa, toprağın suya yeterince doygun olduğu daha yoğun yağışlar altında, Çay Deresi’nin taşmama garantisi var mıdır? Şehrin içinden geçen ve taşması halinde can ve mal kayıplarının yaşanabileceği böyle bir projede, umarım gerekli tüm tedbirler alınmıştır ve bu tedbirler meteorolojik, klimatolojik ve hidrolojik bilgiler ışığında, Şehircilik Meteorolojisi’nin gerekliliklerini de içeriyordur.   …

 

Tarih, 25 Ağustos 2017.

BİR BORAN GEÇTİ GÖRDÜN MÜ?

…   Şehrin içinden geçen ve ucuna Avlu gibi bir değerli projenin eklendiği bir dere var. Adı Çay Deresi’dir. Bu, devamlı akan bir dere olmayıp, genelde kuru olan bir deredir. Bu, bir taşkın deresidir. Taşkın dereleri genelde kurudurlar ya da çok az miktarda su içerirler. Ama buna aldanmamak gerekir. Zaman gelir, bu tip dereler coşar. Hatırlanacağı üzere de, 16 Haziran 2015’te coşmakla kalmayıp taşmıştır ve hiçbir zaman taşmayacağını düşünen büyük çoğunluğa bunun aksini ispat etmiştir. Bu demektir ki, bu derenin ileride de yeniden taşmayacağının garantisi yoktur. Avlu denilen proje, bu taşkın deresinin yatağı üzerindedir. Bu riskli bir durumdur. Önemli yağışların akabinde, dereden gelebilecek suyun, sorunsuz bir şekilde tahliye edilebilmesi için Avlu’da yer alan kapakların gecikmeksizin açılabilmesi gerekmektedir. Aksi halde dere taşar ve şehir ile birlikte Avlu’yu su alır. Kapaklar vaktinde açılsa bile, her zaman derede birken ve dere ile birlikte uzaklardan taşınan her türlü pislik Avlu’dan geçecektir. Çünkü Avlu, Çay Deresi’nin yatağı üzerindedir. Bununla birlikte, Çay Deresi’nde yaşanabilecek bir taşkının önüne geçebilmek için kurulacak bir erken uyarı sistemi, kulağa hoş gelen ama hiç de kolay olmayan ve sorunları olabilecek bir çözüm yoludur. Açıkçası Balıkesir için değer arz eden böyle bir projede, hava ve sudan anlayan uzmanlardan destek alınmamış gibi görünüyor.   …

 

Tarih, 16 Eylül 2018.

BANDIRMA SELİNİN ARDINDAN

…   Ve yeri gelmişken, daha önce de 2 defa yazdığım bir uyarıyı, yeniden yapmamda fayda var diye düşünüyorum.

Balıkesir’in içinden geçen bir taşkın deresi. Adı, Çay Deresi. Hiç taşmayacağı düşünülen bu derenin 2015 yazında taşması. Bu yaşanmışlığa rağmen, bu derenin üstünde bir Avlu Projesi. Geçen sene yazında görülen bir şiddetli yağışta, açılamayan tahliye kapakları. Ayrıca deredeki tüm pisliklerin, şiddetli yağışlarda Avlu’dan geçmesi.   …

 

Tarih, 11 Ocak 2019.

Meydana gelen yağışta, Avlu’daki kapakların vaktinde açılmaması nedeniyle, Avlu civarını su bastı ve Çay Deresi’ndeki tüm pislikler Avlu’ya ulaştı. Oysa DSİ’nin belediyeye verdiği işletme programında, kış aylarında her daim kapakların açık tutulması gerekiyor. Ayrıca, olabilecek taşkınları engelleyebilmek için de, derenin membaına bir göletin yapılması gerekirdi, ancak görüldüğü üzere bu hayata geçirilememiştir.

Avlu’daki bu su kanalı, ülkemizin değerli bir kurumu olan DSİ tarafından yaptırılmıştır. Buradaki asıl amaç, derenin taşkınlar açısından ıslahının yapılmasıdır. Yapılan bu ıslah çalışması, geçmişte ölçülen veriler üzerinden yapılmaktadır. Oysa günümüzde etkilerini hissetmeye başladığımız iklim değişikliği diye bir sorunumuz var ve ne yazık ki, DSİ mevzuatında hesaplamalara iklim değişikliği etkilerinin yansıtılması gerekliliği de bulunmamaktadır. Oysa iklim değişikliği kapsamında, ilgilenilen alanda yağışlarda beklenecek değişimler de, hesaplamalarda gözönünde tutulması gereken önemli bir konudur.

Ayrıca, Çay Deresi Havzası’nda yapılaşmaya dikkat edilmesi gerekir. Bu havzada yapılaşmanın başka bir deyişle de betonlaşmanın artması, yağışların toprak tarafından emilmeden hemen akışa geçerek dereye daha fazla miktarda su taşınmasına neden olacaktır. Acaba belediyemizin bu konudaki yapılaşma hakkında almış olduğu önlemler de var mıdır?

İdarecilerimizin üzerine düşen, can ve mal kayıplarına davetiye çıkarmak değil; aksine, olabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçebilmek ya da zararları azaltabilmek konularında çalışmalar yapmaktır.

Sağlıcakla kalın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.