POLİTİKA

AVERAJ SAVAŞLARI

AVERAJ SAVAŞLARI
FAHRİ GÜLER
FAHRİ GÜLER( politika_15@hotmail.com )
1.196
17 Şubat 2021 - 0:48
  1. hafta sonunda 7 maç oynandı ve Düzce-Manisa maçının dışında tüm maçlar oynandı. Oynanan karşılaşmaların 6 tanesini ev sahipleri kazanırken deplasmanda sadece Yalova kazanmayı başardı. Akhisar ve Bornova üç maçlık mağlubiyet serilerine bu hafta son verdiler. Yalova son 8 maçında 7 galibiyet çıkarmayı başardı. Denizli üç maçlık galibiyet serisi yakaladı. Balıkesir zirve mücadelesinde sezonun en sert ve kaliteli basketbolu ile Samsun’u yenmeyi başardı. Kocaeli ve Konya kazanarak zirve takibini sürdürdüler.

Akhisar bir haftalık aradan sonra liderlik koltuğunu tekrar geri almayı başardı. Akhisar ile beraber Bornova üç naçlık mağlubiyet serileri olmasaydı şuanda başka şeyler konuşabilirdik. Bu sene bu tür inişler ve çıkışlar çok doğal oldu artık. İşin garibi şu ki iki-üç maçlık galibiyet yada mağlubiyetlerle sıralamalarda büyük değişiklikler olmuyor. Covidten dolayı maç eksikliklerini de hesap katınca bu süreç daha da böyle gidecek gibi duruyor.

Normal sezon şampiyonluğu ile beraber play-off yarışı için 12 takım mücadele veriyor. Sırlama hesaplarının bu sene kimsenin yapamayacağı bir yıl. Sezon sona erdiğinde hem şampiyonluk için hemde play-off a kalamama konusunda sürprizler bekliyorum. Şu anki tabloda birçok takım aynı puanda ve sıralamaları belirleyen unsur averajlar. İkili, üçlü,dörtlü,beşli averajlar görülmekte ve belkide takımların kaderini atılacak-yenilecek o bir sayı belirleyecek. Rekabetin bu kadar yakın olduğu bir süreç hatırlamıyorum ve takımların gerçekten işleri hiç kolay değil.

İstikrar yakalayanlar fark yaratacaktır. Bu süreçte seri galibiyetler alan takımlar hedefleri konusunda bir adım önde olacaktır. Bu kolay görünmüyor ama bunun ilk adımlarını atan takımlar var. Basketbol olarak ne oynadıkları belli olan takımlar bunların sinyalini veriyorlar. Ama bugünlerde sadece kazanan, kötü oyunlarına rağöen kazananlar bu takımlara karşı avantajlarını kaybedecekler. Çünkü günü kurtarma politikası onları br yere götürmeyecektir. 25. Haftaya kadar bu farkın ortaya çıkmasını bekliyorum. Eğer bu sürece kadar ortaya çıkmazsa eyvah ki ne eyvah. Büyük kopmalardan bahsetmiyorum, basketbol olarak ve seri galibiyetlerle sağlam adımlarla yerini kapmaktan ve rakiplerine mesaj vermekten bahsediyorum. Normal sezon şampiyonu belki son hafta belli olacak, play-off rakibini belkide son maçların sonucuna göre öğreneceksin. Tabi bu ligden düşen takım içinde geçerli, İstanbul basket matematiksel şansı devam etse de çok zor ama onun dışında Gemlik ve Anadolu basket bu yarışı sürdürecektir ve son haftaya kadar belki düşen takımlar bile belli olmayacaktır.

19.hafta da birbirinden zor maçlar olacak. İzleyenler için keyifli ama sahada olanlar için çok stresli ve gergin maçlar olacak. Hataya artık yer yok. Alacağın  bir mağlubiyet bir galibiyet bugun yerini çok etlimez ama ileriki haftalarda başına dertler açabilir yada seni kurtarabilir. Her maç final maçı, her maç play-off, her maç kupa, her maç düşme-kalma maçı o yüzden sevinmeye üzülmeye vakit yok. Kazan yoluna deam et, kaybet yoluna devam et, yol engebeli ama daha uzun ve belkide yol kısaldıkça daha da uzunmuş gibi gelecek o yüzden durmadan yürümek gerekiyor. Herkese sağlıklı ve mutlu bir hafta dilerim.

 

ANKARA ANADOLU BASKET (6-12)–SEMT77 YALOVA SPOR (10-8)82-106

Anadolu Basket evinde son haftaların formda takımı Yalova’yı konuk etti. İlk 15 dakika başa baş geçen mücadelede kalan bölümlerde konuk ekibinin farkı ortaya çıktı ve fark bir anda çift hanelere yükseldi ve maçın geri kalanı bu farkla devam etti. Anadolu basket maça uzunlardan gelen üçlükler ve Berent’in etkili oyunu ile skor bulmakta zorlanmadı. Yüksek tempoda oynamaya çalışan ev sahibi bunda başarılı oldu ve ilk periyot 29 sayı buldu. Konuk Yalova ise Morrisson-Jones ikilisi ile etkili olsada savunmada aynı performansı sergileyemedi. İkinci periyot ortasına kadar oyun başa baş giderken Jones’un 8 sayılık performansı ve kısa oyunculardan gelen üçlüklerle oyunu çözmeyi başaran konuk ekip devrede 64 sayı bularak 16 sayı farkla soyunma odasına gittiler. Sahaya yerleşimi iyi olan ve oynadıkları ikili oyunlarla topu iyi paylaşan konuk ekip dış isabetler bulmayı başardı ve farkı korudu. Zone savunma deneyen ev sahibi bunda başarılı olamadı, Evan’ın üçlükleri ve Murray’ın penetreli dışında sayı üretmekte zorlandı. Son periyotta da iyi oyununu sürdüren ve bulduğu üçlüklerle farkı daha da açan konuk ekip son son dakikaları az süre alan oyuncularla oynadı.  16/28 %58 ile üçlük atan ve 29 asist yapan Yalova iyi bir oyun ile son 8 maçında 7.galibiyeti almayı başardı. ev sahibi Anadolu basket ise alt sıralardan kurtulamadı ve ikinci yarıdaki düşüşünü sürdürerek 6 galibiyette kaldılar.

ME DENİZLİ BASKET (10-8) – SİGORTAM NET (9-9) 87-69

ME Denizli evinde Sigortam Net’i yenerek yükselişini sürdürdü. Üç kısasında Collins,Serkan,Altan’dan 58 sayı bulan ev sahibi bu oyuncuların hücum performansı ile zor maçtan farklı galibiyetle ayrıldı. Denizli bu maçla beraber 10.galibiyetine ulaşırken Sigortam Net 9 galibiyette kaldı. Her iki takımda maça istedikleri hücum organizasyonları ile başlayamadılar. Savunmlar ön planda olduğu ilk çeyrekten sonra sahneye Collins çıktı ve 25 sayılık performnası ile farkın biranda çift haneye çıkmasını sağladı. Collins’i durdurmakta zorlanan konuk ekip Wilson ve Serhat ile oyuna tutunmaya çalıştı. Collins’in etkili performansından sonra gözler ondayken bu sefer Serkan sahne aldı ve takımının hücum yükünü taşıyan oyuncu oldu. Bulduğu üçlükler ve Wilson’a yaptığı baskılı savunmayla fark yaratan oyuncu oldu. Gökhan’ın dışardan bulduğu üçlükler ve Cenk’in ikili oyunlardan bulduğu sayılar konuk ekibin farkı kapatmasına yetmedi. Konuk ekip yaptığı tam saha baskılar ve Wilson’ın etkili oyunuyla beraber yakaladığı 15-2 lik seri ile farkı 10 sayıya indirdi. Bu dakikalarda Altan sahne aldı ve arka arkaay bulduğu iki üçlükle ve 8 sayıyla rakibin direncini kırdı. Collins’in etkili olamadığı ikinci yarıda Serkan-Altan ikilisi ile etkili olan ev sahibi takım savunmasını iyi yapınca rakibini 67 sayıda tutmayı balardı ve üst üstte üçüncü galibiyetini alarak üst sıralardaki yerini almayı başardı.

BŞB. HAST. KONYA SPOR (10-7) – MAMAK BLD. (9-9) 83-81

Konya evinde Mamak Bld. yi konuk etti ve çekişmeli geçen maçın üç uzun oyuncusunun etkili performansı ile kazanmayı başardı. Mamak’ta ise Lee Jr.olmaması boyalı alan savunması ve hücumda da içeriden sayı şansını azalttı. Özgür’ün üçlükleri ile oyunda kalan konuk ekip Watkins ve Umar’ın katkılarıyla oyunu son ana kadar taşımayı başardı. Duşan ile oynanan ikili oyunlarda yüksek paslarla sayılar bulan Konya ekibini Mamak savunmayı başaramadı. Son periyotta Umar’dan gelen sayı katkıları ile 70-76 öne geçen Mamak oldu. Watkins’in penetreleri dışardaki oyuncuların boş pozisyonlar bulmasına etili oldu. Bu dakikadan sonra başta Hazer olmak üzere ve Umpig’ten gelen sayılarla 10-1 seri yapan ev sahibi önemli bir avantaj yakaladı. Mamak son hücumda iyi bir hücum yapsa da Muratcan Watkins’i savunup zor atışa zorladı ve bu atış başarılı olmayınca ev sahibi bir maç eksikle 10.galibiyetini almayı başardı. Mamak ise 9 galibiyette kaldı.

BALIKESİR BŞB. (11-7) – SAMSUN SPOR (11-7) 84-75

4 Puanlık karşılaşmayı kazanan ev sahibi Balıkesir oldu. Zirveyi yakından ilgilendiren ve özellikle Balıkesir için daha fazla önem arz eden maçı iyi bir oyunun dışında sezonun en sert basketbolu ile kazanmaları rakipleri için çok önemli bir mesaj oldu. Daha önce de iyi oynamışlardı ama bu maçta sadece iyi oynamadılar Samsun gibi bir takımı birçok pozisyonda sertlikleri ile çaresiz bırakmayı başardılar. Samsun için o gün en iyi şey ikili averajı korumaları oldu ama Balıkesir bu şekilde devam edebilirse bu hesaplara gerek kalmayabilir. Balıkesir maça çok iyi hazırlanmış ve tüm oyuncular tam konsantreydi. Bunun bir diğer etkeni bence daha önce üst sıralrdaki hiçbir takımı yenememişlerdi bu durum onların konsantrelerini bir kat daha arttırdı. Arda koç takımı iyi yönetti ve doğru hamleler ve rotasyonlarla takımı her  pozisyonda diri tutmayı başardı. Samsun cephesi ise maç boyunca doğru beşi bulmayı başaramadı. Dış atışlardaki kötü yüzde ve topa yapılan baskılardan dolayı pas akışı olmayışından dolayı akıcı hücum etmekte zorlandılar. Sertliğe karşı cevap veremeyip saunmada başta Mack’i durduramayınca istedikleri oyunu sahaya yansıtamadılar. Samsun kazansa idi önemli bir avantaj elde edecekti ama bunu kullanamadılar. Balıkesir fiziksel olarak daha diri ve güçlü olmaya başladıkça işin seyri onların lehine doğru gitmeye başlayacaktır. Bu maç özelinde Mackbu performansı çok kıymetli. Ama şunu unutmamak lazım Mack bu performansı göstermesindeki ve gösterememesindeki ana unsur bu maçın özelinde gizli. Bunu bulup sadık kalırlarsa bu oyuncudan bu performanı herzaman alabilirler.

KOCAELİ BŞB. KAĞIT SPOR (11-7) – FİNAL SPOR (7-11) 88-84

Kocaeli evinde Final Spor’u konuk etti ve zorda olsa Sherrill’ın 38 sayılık performansı ile yenmeyi başardı. Sherill’ın 38 sayısına rağmen zor kazanmalarının nedenini Kocaeli sorgulamalı. Top sadece Sherrill’da olduğunda takım daha durağan oluyor ama özellikle bu maçta ikinci periyotta ki iyi oyunda da görüldüğü gibi topu paylaşıp bir çok oyuncudan daha fazla katkı alınca takım daha verimli hale geliyor. Takımın lideri Sherrill ama herşeyi değil. Maça Harris’i iyi kullanarak başlayan ve onun ikili oyunlar sonucunda bulduğu basketler ile oyunu kontrol eden taraf Final oldu. Onları bozan şey Onur’un faul problemi oldu ve Onur’un bulduğu dış atışları bulamayarak elinde tuttuğu avantajı kaybetmek zorunda kaldı. Eğer onu faul problemi yaşamasaydı galip taraf değişme olasalığı fazlaydı. İkinci periyotta Can-Hakan ikilisi ile topu paylaşan ve köşelerden buldukları üçlüklerle 12-0 lık seri ile ev sahibi öne geçti. Yakaladığı bu avantajı farkı çift hanelere çıkararak son periyoda 14 sayı farkla önde giren ev sahibi oldu. 4 kısaya dönen konuk ekip bunda başarılı oldu ve 8-0 lık seriyle ivme yakaladı. Konsantre kaybı yaşayan ve yaptığı top kayıplarıyla düzeni bozulan Kocaeli savunmada da aksamaya başladı. Allen ve Göktürk’ün penetreleri ve tam saha baskısıyla farkı tek topa kadar indirmeyi başardı.  Sherrill’ bulduğu üçlüğe engel olamayan konuk ekip maçı kazanma noktasına gelsede bunu başaramadı. Kocaeli son anlara daha rahat girebilecekken yaşadığı konsantre kaybından dolayı maçı kaybetmek noktasına gelsede Sherrill’ın 5 sayısıyla kazandı ve 11.galibiyeti alarak zirvedeki yerini korudu. Final spor iyi oynasada kazanmadığı maçlara bir yenisini daha ekledi ve 7 galibiyette kaldı.

AKHİSAR BLD. (12-6) – BUDO GEMLİK (5-13) 99-73

Akhisar üç hafta sonunda kazanmayı başardı. şu üç haftalık mağlubiyet serisi olmasaydı şuanda ligde başka şeyler konuşulurdu. Buna rağmen bu haftaki galibiyetiyle bir ouan farkla liderlik koltuğunu bir hafta sonra tekrar geri aldı. Staff ve oyuncular maça çok konsantre çıkmışlardı. Fark 20 sayılara çıktığında bile Gemlik küçük bir seri yakaladığında koç hemen molaya gitti. Hiçbir şekilde taviz vermeden net bir oyunla farklı bir galibiyet almayı başardılar. Reboundlardan sonra yarı sahayı çok hızlı geçen Akhisar tempolu oyunlarla kolay syıları arttrdılar. Özellikle Troy istekli ve hızlı oyununa, Marvin’in iki taraftada etkili oyunu eklenince maçın başından itibaren farkı açan ve bunu koruyan bir Akhisar vardı sahada. İşler biraz sıkıştığın oyun aklı yüksek olan Doğukan devreye giriyor ve takımını herzaman krizden çıkarmayı başarıyor. Onun bulduğu sayılar ve yaptığı akıl dolu asistler takımını daha yukarıya çeken unsur oluyor. Her oyuncusundan katkı alan ev sahibi son anları az süre alan oyuncularla oynadı. Gemlik birinci periyodun başı dışında etkili olmayı başaramadı ve farklı mağlup olmaktan kurtulamadı. Rakibi bu kadar konsantre olup istekli olunca çok fazla yapabilecekleri birşey yoktu. Onlar için sevindirici tek konu Bora’nın iyi oynaması olacaktır. Tek yabancıyla mücadele ettikleri haftada rakiplerinin kaybetmeleride onlar için iyi haber oldu. Akhisar bu galibiyetle moral buldu ve bakalım tekrar eski havasına kavuşacakmı.

BORNOVA BLD. (11-7) – NG İSTANBUL BASKET (1-17) 73-64

Bornova kazanda ama ecel terleri döktü. İstanbul Basket bundan sonraki üsreçte kolay kolay teslim olmayacağının sinyalini verdi. Üçüncü periyodun son bölümü hariç 36-37 dakika başa baş mücadele eden bir takım vardı sahada. Bornova ise son üç maçını kaybedince biraz gergin ve stresli oynadı. Ev sahibi adına hücumda ve savunmada basit hata sayısı oldukça fazlaydı. Konuk ekip ise hücumda topu iyi paylaşıp takım savunmasınıda iyi yapınca devreyi 6 sayı farkla önde kapattı ve üçüncü periyodun son bölümüne kadar oyunda denge vardı. Üçüncü periyodun son bölümlerinde Night’ın orlama atışlarıyla hata yapan konuk ekibe karşun Medlock-Mustafa-Young üçlüsü ile etkili olan ev sahibi farkı çift haneye çıkardı. Son periyot savunmalar ön planda olsada takımların hücum tercihleri ve kolay kaırdıkları atışlarla sayı bulmakta zorlandılar ve ilk 6 dakika iki takımda sayı bulmakta zorlandı. Son bölümler ev sahibinde Medlock-Mustafa ile sayı bulurken konuk ekip Night-Enes ile sayılar üretti ama farkı daha aşağı çekemedi ve ikinci yarıda toplam 25 sayı atan konuk ekip maçı kaybetmekten kurtulamadı. Hücumda etkili olamasa da özellikle ikinci yarının son 12 dakikasında yaptığı savunmayla maçı kazanan Bornova üç maçlık mağlubiyet serisine son verdi ve 11.galibiyetini almayı başardı.

 

MVP :  MYLES MACK (BALIKESİR)

TAKIM : BALIKESİR BŞB.

COACH : ARDA VEKİLOĞLU

GENÇ :YOK

6.ADAM: DOĞUKAN ŞANLI (AKHİSAR)

 

TÜRK KARMASI     

SERKAN MENTEŞE (DENİZLİ)

AKIN KANDEMİR (YALOVA)

POLAT KAYA (BALIKESİR)

HAZER AVCI (KONYA)

DUŞAN CANTEKİN (KONYA)

 

YABANCI KARMASI          

MYLES MACK (BALIKESİR)

TROY FRANKLIN (AKHİSAR)

LAMONT JONES (YALOVA)

HORRACE SPENCER (KOCAELİ)

MARVIN JEFFORSON)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mart 2021
PSÇPCCP
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.