POLİTİKA

AKIL AKIL GEL ÇENGELE TAKIL

AKIL AKIL GEL ÇENGELE TAKIL
AHMET SERT
AHMET SERT( ahmetsert@gmail.com )
690 defa
13 Şubat 2020 - 14:04

Türk Dil Kurumu “Bir sorunun nasıl çözümleneceğini düşünememe durumunda söylenen bir söz” diye tanımlıyor bu deyimi.

Merkezimizdeki belediyelerimizin içinde bulunduğu durum bana bu deyimi çağrıştırıyor nedense.

Tabi hayal âlemi çok geniş halkımızın tasavvurunda bu deyimin değişik şekilleri var, aman ha…

“Akıllı insan aklını kullanır, daha akıllı insan,  başkalarının aklını da kullanır” diyor Bernard Shaw.

Yani günümüz siyasetçilerinin ağızlarına sakız ettiği “ortak aklı”  ifade eden ne güzel bir söz değil mi?

Ama sadece söylemiş olmak için söylenen bu söz maalesef tam da bu nedenle bizim şehrimizde hiçbir anlam ifade etmiyor ne yazık ki…

Bunu başta trafik olmak üzere birçok alanda yapılan zaten az sayıdaki icraatta görmek de mümkün.

Ne yazık ki başkanların, yakın çalışma arkadaşlarının ve dahi yerel bürokratların en başta kullandığım deyimdeki gibi sorunu nasıl çözeceklerini bilmediklerini bu işlerde gördük.

Bu nedenle örneğin trafiği çözmesi ümidiyle yapılan trafik projelerinin sorunu çözmek yerine daha da karmaşık hale getirdiğini hep beraber görmedik mi?

Örnek mi istiyorsunuz, alın size doğumevi kavşağı ve Çardaklı Mevkiindeki Arapsaçını andıran trafik manzarası o halde.

Buna benzer şekilde çok sayıda proje saymak mümkün.

Çünkü bu işlerle görevli insanlar, özellikle belediye bürokratları işinin ehli insanlar değil. Kızan kızsın, üzülen üzülsün, gerçek bu.

Özellikle bazı daire müdürlüklerinde bu durum çok bariz şekilde belli oluyor; Kent Estetiği Daire Başkanlığı ve Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı başta olmak üzere.

On ay önce yapılan yerel seçimlere proje açıklamadan giren ve seçilen bir başkanın olduğu bir şehirde yaşıyor olmamız, yukarıda yazdıklarıma en büyük delil değil mi sizce…

Ya da yapılan işlerin Kara İsa Bey heykeli kalitesinde olması bize neyi çağrıştırmalı.

Veya “Biz biliriz, sizin bildiğinizi sanki biz bilmiyor muyuz?” yaklaşımıyla yapılan TTM karşısındaki beton atma eyleminin ısrarlı yazılarımız, ikazlarımız üzerine bir gece yarısı operasyonuyla kaldırılmasına ne diyeceğiz.

İşte “ortak akıl” değil de “Akıl, akıl, gel çengele takıl!” deyimi yürürlükte olursa olanlar bunlar…

İşin en üzücü tarafı da bütün bu yanlışlıklara ve bunun yanlışlığının biliniyor olmasına rağmen yanlışı sürdürme ısrarı.

Hala heykel muamelesi yapılarak konulduğu kavşakta durmaya devam eden Kara İsa Bey plastiği gibi.

“Bilmiyorum” demek büyük erdemdir; hatayı kabullenip “Özür dileriz, düzelteceğiz, bundan sonra da daha dikkatli olacağız” demek ise ülkemiz ve şehrimiz ölçülerine göre mükemmel bir davranıştır.

Bu davranışlar, sözler yerel idarecilerimizi küçültmez, onlardan bir şey eksiltmez. Bilakis halkın gözündeki değerlerini daha da arttırır, konumlarını daha da güçlendirir.

Halka değer vermek, önemsendiklerini, düşünüldüklerini göstermek bunları yapmayı gerektirir.

Bir de aylardır halkı aydınlatmak, olanı biteni anlatmak için basın aracılığıyla açıklama yapılması çağrımıza cevap verilmemesi, kulakların tıkanması var.

Şeffaflık, katılımcı belediyecilik diye nutuk atan başkanların gözümüzün içine baka baka hala bundan kaçması anlaşılabilir bir durum değil.

Bilelim halk olarak durum nedir, ne yapıldı, ne yapılması planlanıyor.

Hakkını yememek için yukarıda yazdıklarımın bir kısmından Altıeylül belediyesi ve başkanı Hasan Avcı’yı bir ölçüde ayrı tutmak gerekli.

Çünkü geçenlerde yaptıkları yemek festivalini seneye daha kapsamlı olarak ve lokantacılar odasını da işin içine dâhil ederek yapacaklarını söylemesi ve yaptığımız “yapıcı” eleştirileri dile getirmesi kulaklarını bu tür yol gösterici eleştirilere açık tuttuklarını gösteriyor.

Aynı şekilde Çardaklı Mevkiindeki “Çatal Sokakta” yapılan çeşme ile ilgili eleştirileri dile getirmesi de bundan sonra benzer işleri yaparken dikkat edileceği izlenimi uyandırdı.

Bilmemek, ya da hata yapmak en insani davranış şekillerinden. Dolayısıyla insanların oluşturduğu tüzel kurumların da bundan ayrı tutulması düşünülemez.

Ancaak…

Ama hani ortak akıl…

Tam bu yazıyı yazarken telefonuma gelen “Soma Caddesindeki” su şebekesindeki arıza yüzünden su kesintisi yaşanacağı mesajı üzerine güzide belediyemize güzel dileklerimi ileterek yazıyı sonlandırmak istiyorum.
Bu kaçıncı…

Çok fazla uzatmaya gerek yok. Yazının ruhuna cuk diye oturdu çünkü.

Ne demiştim; “Akıl akıl gel çengele takıl.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.

suadiye evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat