POLİTİKA

AK PARTİ İL BAŞKANI EKREM BAŞARAN: 2020 HEPİMİZDE DERİN İZLER BIRAKTI

AK PARTİ İL BAŞKANI EKREM BAŞARAN: 2020 HEPİMİZDE DERİN İZLER BIRAKTI
1.468
15 Ocak 2021 - 0:10

AK PARTİ İL BAŞKANI EKREM BAŞARAN, KONGRE SÜRECİNDE SPEKÜLATİF İSİMLERLE ALGI YARATILMAYA ÇALIŞILDIĞINI SÖYLEDİ

8 Şubat’ta AK Parti Balıkesir İl Kongresi yapılacak. Sürpriz bir müdahale olmazsa mevcut İl Başkanı Ekrem Başaran’ın liderliğinde tek liste ile seçime gidilecek. Bu süreçte spekülatif isimler gündeme getiriliyor. Ekrem Başaran, “gündem olsun, malzeme olsun diye gündeme getiriyorlar, isim arayışında olunduğunu düşünmüyorum, algı yaratma çabasından başka bir şey değil” şeklinde konuştu. Algı çabasının Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’la ilişkilendirildiği iddialarına ise Başaran şöyle karşılık verdi: “Büyükşehir Belediye Başkanımız yaptığı ve yapacağı kaliteli hizmetlerle bizim işimizi kolaylaştırıyor, bundan niye rahatsız olayım? Sevgi, saygı, sadakat olduktan sonra gerisi hikayedir.”

 

 

POLİTİKA RÖPORTAJ

 

Geride bıraktığımız 2020’nin pandemi açısından bir değerlendirmesini yapan AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, salgının sosyal, psikolojik, ekonomik anlamda herkesi etkilediğini söyledi. Başaran, aşı çalışmalarının başladığını, 2021’de tüm insanlığın pandemi illetinden kurtulacağına inandığını kaydetti. Son dönemdeki kısıtlamaların işe yaradığına dikkat çeken Başaran, Türkiye’nin çok ciddi aşı çalışmaları yaptığını da belirtti.

 

AK PARTİ Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran’la geride bıraktığımız 2020 yılının değerlendirmesini yaptık. 2020’nin herkeste kötü hatıralar bıraktığını söyleyen Başaran, Covid-19 pandemisinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ve Balıkesir’de de derin izler bıraktığını, aşı çalışmalarının başlamasıyla birlikte 2021’de tüm insanlığın pandemi illetinden kurtulacağına inandığını kaydetti.

Diş Hekimi kimliğiyle aynı zamanda sağlıkçı konumu da olan AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, pandeminin en çok sağlık camiasını etkilediğini, kendisinin de bir sağlıkçı olduğunu hatırlattı; aşı sürecine ilişkin bilgiler verdi. Başaran, aşının tek çare olduğunun da altını çizdi.

Başaran şunları söyledi:

“İl Başkanlığı’na atanmanın heyecanıyla, aşkla, gayretle şunu yaparız, böyle yaparız, buraya koştururuz, eksiklerimizi gideririz diye düşünürken Covid-19 pandemisi çıkageldi. Çin’de ortaya çıktı, bizden çok uzakta, buralara gelmez diye düşünüyorduk; sınır komşumuz İran’da yoğun ölümler yaşandı, İtalya, İspanya gibi ülkeler alarm vermeye başladı. Geldi geliyor derken 11-12 Mart tarihlerinde Türkiye’de ilk vaka tesbit edildi. Tabi devlet bu konuda acil kararlar aldı ve uyguladı. Önce seyahat kısıtlamaları, ardından sokağa çıkma yasakları, işyerlerinin, eğitim kurumlarının kapanması, maske ve mesafeye yönelik çalışmalarla bahar aylarını en az zayiatla atlattık. Yaz hareketliliği başlayınca kısıtlamalar da peş peşe ortadan kalktı, yeni normal yaşama geçtik. Haziran ayında rahatlamıştık; sonrasında pandemiyle ilgili yeniden ciddi endişeler baş gösterdi. Vakaların artmasıyla birlikte hükümetimiz yeniden kısıtlama tedbirleri aldı. Kısıtlamaların bugünlerde işe yaradığını görüyoruz; vakalarda azalma söz konusu.”

 

SALGIN YÜZÜNDEN

ÜZÜCÜ KAYIPLAR YAŞADIK

AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, kısıtlamaların özellikle gençler ve 65 yaş üstünde olumsuz etkiler yarattığını, ayrıca bu süreçte hemen herkesin koronavirüs nedeniyle yakınlarını kaybettiğini de hatırlattı. Başaran şöyle konuştu:

“Bu süreçte hemen herkes yakınlarında birilerini kaybetti, buna şahitlik ettik, hepimiz üzüldük. Ben politikacıyım ama aynı zamanda diş hekimiyim, sağlık camiasının içindeyim. Bir çok meslektaşım bu süreçte büyük zorluklar yaşadı. Bazılarını salgın nedeniyle kaybettik. Çocukluk yıllarımdan beri tanıdığım, dostlarım, arkadaşlarım vardı, bazılarını Covid-19 yüzünden kaybettik. Çok şükür şimdi yeniden bir iyileşme dönemi yaşıyoruz. Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamaları bence ciddi anlamda işe yaradı. Tabi bir de olayın ekonomik, psikolojik boyutları var. Kısıtlamalar nedeniyle gençler ve 65 yaş üstü aylardır eve kapanmış durumda. Bu sıkıntıyı biz de yaşıyoruz; oğlum üniversite ikinci sınıfta okuyor, diş hekimliği eğitim alıyor. Pandemi nedeniyle yüz yüze ders yapılamadığı için online ortamda dersleri takip ediyor. Diş hekimi olacak, ama bunun için el pratiği gerekiyor, el melekelerinin gelişmesi gerekiyor. Oğlum ‘ben nasıl yetişeceğim’ diye soruyor.

 

İŞİN ŞAKASI YOK

AŞIDAN BAŞKA ÇARE YOK

Tabi bu hepimizin günlük hayatımızda, ülkemizde, şehrimizde, bütün dünyada yaşananlardı. İnşallah tez zamanda bundan kurtuluruz. Ciddi tedbirler de uygulanıyor. Şimdi aşılama uygulaması da başlıyor. Dün Sağlık Bakanımız aşılandı, bugün de sağlık çalışanlarının aşılanmasına başlanıldı. İşin şakası yok ama aşıdan başka çare de yok açıkçası. Şimdi Çin aşısı diye bazıları hafife alıyorlar. İnaktif aşı denen, zayıflatılmış mikroptan elde edilen klasik aşı metoduyla üretilmiş bir aşı. Yani açıkçası bu noktada gönlüm müsterih. Ben diğer RNA aşılarına çok güvenmiyorum. Çünkü biraz daha teknolojik üretimler. Bunların sonuçlarının ne olacağını bilmiyoruz. Aşı üretimi konusunda örneğin Refik Saydam Enstitüsü kapanmış olsa bile şu anda Türkiye’de çok ciddi bir aşı üretme çalışması var. Bunu covid için değil, diğer aşılar için söylüyorum. Devletin ciddi manada aşı yatırımı var. Bu noktada covid-19 üniversitelerin yaptığı çalışmanın şu andaki Çin aşısı veya diğer Biontech aşısındaki uygulanabilirliğini yine biz o aşı altyapımız sayesinde yapabiliriz.  Refik Saydam’ın kapanmasıyla biz dükkanı kapatmadık. Çok ciddi aşı çalışmamız var. Abdi İbrahim de açıklama yaptı. ‘Senelik 20 milyon doz aşı üretebilecek kapasitemiz var’ dedi. Şu andaki aşı uygulaması iki doz yapılacak.

 

BALIKESİR’DE ŞU ANDA

DURUM İYİ GÖRÜNÜYOR

Balıkesir açısından baktığımızda Aralık ayından çok endişelendik. Yani limitlerimizi zorlar hale gelmiştik. Ama sonra çok hızlı bir şekilde düştü, şu anda çok iyiyiz. Hem sağlık çalışanlarımız, hastane ekibimiz rahatladı, onları dinlendirme fırsatımız oldu. Ama Aralık ayının ortalarından açıkçası epey endişelendik. Müracaat eden hiçbir hastayı geri çevirmedik. Bu manada Türkiye’de bazı illerde yoğun bakım yatağı açısından sıkıntılar oldu ama Balıkesir’de çok şükür o noktaya hiç gelmedik. Benim kast ettiğim rahatlama covid-19’dan dolayı mecburen yatırmak zorunda kaldığımız insanların ihtiyacı olan tedavi kısmıydı. Diğerleri kendiliğinden kesildi. Olması gereken de oydu zaten. Hatta Nisan-Mayıs döneminde hatırlarsanız tedavilerin büyük kısmını devlet bloke etti. Sadece çok acil, elzem ameliyatlar ve koronavirüsle ilgili yatışlar yapıldı.”

 

 

*****************

 

 

Deprem riski nedeniyle yıkılan

51 okulun 41’inin yapımına başlandı

 

BALIKESİR’de deprem riski taşıdıkları için yıkılmasına karar verilen 51 okulun 41’inin yeniden yapımına başlandığını söyleyen AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, 10 okulun yapımını ise TOKİ’nin üstlendiğini belirtti. Başaran şu bilgileri verdi:

“Ersin Yazıcı valimiz gitmeden önce okullarla ilgili bizim çok ciddi deprem sıkıntısından dolayı yıkmak zorunda veya güçlendirmek zorunda kaldığımız 51 okul vardı. En son bildiğim bu sayı 10’a kadar düştü. 41 tanesinin yapımıyla ilgili ya başladı ya başlamak üzere. Bu konuda çok ciddi bir çalışmamız var. En son Murat Kurum Bakanımız geldiğinde de söyledi, o kalan 10 tane okulun yapımıyla ilgili TOKİ yapımlarını üstlendi. Güçlendirmelerle ilgili  hızlı bir çalışmayla kısmet olursa önümüzdeki 2021’in Eylül’ünde okulları yüz yüze eğitime açma imkanı olursa ki büyük ihtimalle olacak; güçlendirmeleri de çok hızlı bir şekilde yapıp yetiştireceğiz. Yani biz 1 – 1,5 yıl gibi bir sürede depremle ilgili bütün okul stokumuzdaki sıkıntıları gidermiş olacağız. Milli Eğitim açısından ciddi bir çalışmamız oldu.”

 

***********************

 

 

TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ’NE

400 YATAK İLAVESİYLE İLGİLİ

ONAY ÇIKMAK ÜZERE

 

BALIKESİR Üniversitesi Rektörlüğü’nün Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 400 yatak ilavesi talebiyle ilgili yapılan girişimlerin sonuç verdiğini, bununla ilgili onayın çıkmak üzere olduğunu söyleyen AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, “Üniversitemize elimizden gelen desteği veriyoruz” dedi.

Başaran şu bilgileri verdi:

“Üniversitemiz Hastanesine ilave 400 yatak yatırımının onayı çıkmak üzere. Üniversitemizde çok ciddi akademisyen ekibi oluştu ama fiziki yeterliliğimiz maalesef onu karşılamıyor. Ameliyatlar için hocalarımız sıra beklemek zorunda kalıyor. Rektörümüz bununla ilgili şu anda Ankara’da; biz de elimizden gelen desteği ona veriyoruz.”

 

******************************

 

 

Sanayinin gelişmesi için

ciddi çalışmalar yapıyoruz

 

EKREM Başaran, Balıkesir sanayisindeki gelişmeleri de değerlendirdi. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki faaliyetlere dikkat çeken Başaran, Gümrük Müdürlüğü’nün yeniden açılmasının da sanayici açısından önemli bir avantaj sağlayacağını söyledi. Başaran şöyle konuştu:

“Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili ciddi çalışmalarımız oldu. Pandemi başlamadan önce OSB Müdürü Mesut Eray’ın da olağanüstü gayretiyle, Müteşebbis ve Yönetim Kurulu’nun gayretleriyle Organize Sanayi Bölgesi’nin büyümesi noktasında kamulaştırmayla ilgili ve büyüyecek kısmın altyapı yatırımlarıyla ilgili var olan kısmında, arıtmayla ilgili ve şimdi geçenlerde protokolünü yaptığımız Gümrük Müdürlüğü’nün Balıkesir’e getirilmesiyle ilgili ciddi bir faaliyet oldu. Gümrük Müdürlüğü’ne kimin ihtiyacı olacak? İhracat yapacak, bir şeyi üretip dışarıya satacak adamın ihtiyacı olacak. Artık hiç kimse gidip de Alsancak Limanı’nda konteynerini mühürletmeye zorunlu kalmayacak. Lojistik Köy’e de hatırlıyorsanız Sabri Uğur Bey döneminde başlamıştık. Ondan sonra orasının Organize Sanayi Bölgesi’yle entegre edilmesiyle ilgili bir kılçık atılması gündeme gelmişti. Sonra iş konteyner olunca bunun bir sürü plan tadilatı olacak şeklinde görüş ortaya çıktı. Lojistik Köy de Gümrük’le beraber çok aktivasyon kazanacak.”

 

OSB’LER İÇİN 20 MİLYARLIK KAYNAK

AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, Organize Sanayi Bölgeleri için yaklaşık 20 milyarlık bir kaynağın söz konusu olduğunu, bu paranın tüm OSB’lere dağıtılacağını ifade etti. Başaran şöyle konuştu:

“OSB Müdürümüz Mesut Eray’la Şubat ayında Ankara’ya gitmiştik. Oradaki görüşmelerimizde yaklaşık bir 20 milyar liralık ekstra bir bütçeden bahsetmişlerdi. Bu da bütün yeni OSB’lere dağıtılacak. Önceden sadece 2 milyar liraydı ve 10 katı bir imkan oluştu. Haziran ayında farklı bir konu için Ekonomi Bakan Yardımcımızı ziyarete gittiğimizde öğrendik; Haziran ayı itibariyle pandeminin ülkemize getirdiği yük 100 milyar liraydı. Tabi bunlar bitinceye kadar 350 milyar lirayı aştı. Yani çok ciddi rakamlarda bir maliyeti var ülkemize. Bunların bir kısmı mevcut sektörlerin desteklenmesi, direkt doğrudan yardımların yapılmasına gitti. 20 milyar liranın bütün OSB’lere dağıtılmasının sevinç kaynağı olan bir dönemde bunun 20 katını sadece bir hastalığın ülkemizdeki travmasını atlatmak için kullandık. Bu çok ciddi bir maliyet. Bunun tabi ki ekonomimize etkisi olacaktır.

 

GÖNLÜMÜZÜ, RUHUMUZU KATARAK ÇALIŞIYORUZ

Biz de kendi şartlarımızda ülkemizin, devletimizin imkanlarını maksimum seviyede zorlayarak yapabileceğimiz her şeyi ama her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Yani buna biraz da gönlümüzü, ruhumuzu katarak yapıyoruz. Pandemi döneminde yapılanlar siyaset deniyor ya biz o dönemde bütün teşkilatlarımız 65 yaş üstü tüm insanlarımızı bir ihtiyacı var mı diye aramaya çalıştı. Belediyeler, STÖ’ler oluşturdukları kaynaklarla belli yardımlar oluşturmaya çalıştılar. Herkese ama herkese, bize ismi ulaşan herkese ulaşmaya çalıştık. Şehir merkezlerinden kırsalın en ucuna kadar bütün teşkilatlarımız bütün imkanları bu işe koşturdular. Tabi ki siyaset de yapıyoruz. Ama insaniyeti unutmadan yapmaya çalışıyoruz. Ben bütün arkadaşlarıma söylüyorum benim için insani olmayan hiçbir siyaset makbul değildir. Önce insaniyet olacak arkasından siyaset olacak. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım. İnsanlara, kime olursa olsun izah edemeyeceğimiz hiçbir şeyi yapmayalım.

İnşallah 2021 yaşadığımız o sıkıntılı 2020’den daha çok güzel geçer. Beklentilerimizin çok üzerinde bir yıl olur. Şuna inanıyoruz; Cenab-ı Hak ol deyince oluyor. Yani O’nun için bu işler çok kolay. İmkanlar yaratır, hastalıklardan kurtarıverir, aşı çok faydalı oluverir, ilaçlar çok faydalı oluverir. Bunların hepsi imkan dahilinde olan şeyler.”

 

 

******************************

 

 

BALIKESİR’İN SAĞLIK

YATIRIMLARINDA

SON DURUM

 

AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, Balıkesir’deki sağlık yatırımlarıyla ilgili son durumu da gazetemize anlattı. Başaran şu bilgileri verdi:

“Sağlık yatırımları anlamında Şehir Hastanemizin afiliasyonu gerçekleşti. Salı günü Sağlık Müdürümüz, Hamidiye Tıp Fakültesi’nin dekanı, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin yetkilileriyle görüştüler. Afiliasyon olduktan sonra birçok birimin burada başına akademisyenler olması gerekecek. Balıkesir Üniversitesi yerine başka bir üniversiteyle afiliyasyon bizden ziyade Sağlık Bakanlığının tercihi oldu. Kendisi bu şekilde bir organizasyon kuruyor tüm Türkiye’ye yönelik bir şey. Biz yeni sağlık müdürümüzle de, vekillerimizle de bunu değerlendiriyoruz. Şu anda Balıkesir’de anne ve bebek ölüm oranları, diğer sağlık hizmetlerine erişim oranları, sağlık ekipmanlarının şehrimizde diğer şehirlerle kıyaslaması, ambulans sayılarımız, 112 istasyonlarımızın sayısı, imkanları gibi her türlü ama her türlü parametreleri değerlendiriyoruz. Bunları maksimum seviyeye en ideal çalışma şekline getirmek için de çok ciddi çalışıyoruz. Bu noktada belki bazı planları değiştirebiliriz açıkçası. Neticede bazı imkanlar var; üniversitede o imkan var ama ortam yok. Şehir hastanesinde imkan, ortam var hoca yok. Biz üniversitenin çok gelişebileceği çok daha güzel gelişmiş imkanlar sunabileceği hizmetleri devlet olarak, imkanlar olarak sağlayalım, üniversite gelişsin diyoruz. Aynı konuda şehir hastanesi masrafa girmesin istiyoruz. Mesela tüp bebekle ilgili iki taraf da aynı masrafı yapmasın istiyoruz. Onkolojik yatırımlar bir yerde olsun istiyoruz.

 

BALIKESİR DEVLET HASTANESİ

400 YATAKLI OLUYOR

Eski Devlet Hastanesini 400 yataklı hastane haline getiriyoruz. Oradaki iki tane birimi nasip olursa en kısa sürede yıkacağız. Projeleri aslında bitti fakat bazı değişiklikleri yapmak noktasında yönetici ve hekimlerle istişare ettiğimizde projenin biraz daha revize edilmesi, kullanımının daha rantabl olmasına hem insanımıza kolaylık sağlayacak tarzda hem de daha etkin kullanılabilecek tarzda bir revizyon istedik. Ondan dolayı projeyi geri gönderdik. Muhtemelen Şubat sonuna doğru projesi de tamamlanıp kazma vurma aşamasına geleceğiz diye düşünüyorum. Yani Balıkesir’i bütün düşünüp imkanları maksimum seviyede kullanacak, çarçur etmeyecek şekilde planlanma yapıyoruz.

 

BALIKESİR’E YENİ BİR KAN MERKEZİ

Balıkesir’de ciddi bir kan merkezi kurulması veya şu anda belki altyapı imkanları açısından çok ciddi masraf gerekiyor. Balıkesir’de özellikli tedavilerin yapılacağı kan ve kan ürünlerinin çok fazla ihtiyaç olacağı bir seviyeye geleceğiz. Allah nasip ederse 1-1,5 yılda Balıkesir’de çok ciddi bir sağlık yatırımı olacak. Şimdi biz sağlık yatırımlarını yeniden ele almaya başladık ve bir mesafe kaydetmeye başladık. Kızılay’ın da bu noktada Balıkesir’e çok ciddi bir yatırımı olacak. İlk etapta buradaki mevcut kan merkezinin kan ve kan ürünlerini destekleyecek, lazım olduğunda acil olarak Bursa’dan getirtelim değil, burada hepsi olacak hale getireceğiz. Belki ikinci aşaması referans laboratuvarı denilen ciddi yatırımlar da getirecek.”

 

**************

 

 

AK PARTİ İL BAŞKANI EKREM BAŞARAN: ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

 

İL KONGRESİNE  TEK ADAYLA GİDİYORUZ

 

AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, İl kongresinin 8 Şubat tarihinde yapılacağını ve tek listeyle gidileceğini söyledi. Çeşitli spekülatif isimlerin gündeme getirildiğini belirten Başaran, “algı oluşturmaya çalışıyorlar” dedi. Başaran şunları söyledi:

“Önce Susurluk ve Burhaniye’de ilçe kongrelerimizi yapacağız. Susurluk’ta tek, Burhaniye’de iki adayımız var. Bizim il kongremiz 1 Şubat’ta olacaktı 8’ine ertelendi. Bu iki ilçede il kongresinde oy kullanacak delegelerinin yetişmesi için birkaç güne daha ihtiyacımız vardı. Kongreler de Seçim Kurulu’nun aldığı karar gereği delege listelerinin asılması için hafta sonu yasaklarına denk gelmemesi lazımdı o da süreyi uzattı. Teknik olarak 1 Şubat’a yetişmeyecekti.

 

GÜNDEM OLUŞTURMAK İÇİN

İSİMLER ORTAYA ATILIYOR

İl kongrelerine tek adayla gidiliyor genelde. Türkiye genelinde ben iki adaylı il kongresi hiç duymadım. İlçelerde yapılıyor ama illerde çok adaylı seçim duymadım. Ben il başkanlığına başka isim arayışına girildiğini düşünmüyorum. Sadece birilerinin gündem olsun, malzeme olsun diye gündeme getirdiği bir şey olarak görüyorum. Ben isim arayışında olunduğunu düşünmüyorum.

 

YÜCEL YILMAZ’LA ARAMIZDA

HERHANGİ BİR SORUN OLAMAZ

Biz siyaset yapıyoruz, Geçmişte 2004 – 2009  yılları arasında Sabri Uğur’la birlikte bu şehirde yöneticilik yaptık. Ben belediye meclis üyesiydim, başkan yardımcılığı, encümen görevlerinde bulundum. Yani biz belediyecilik yaptık. Belediyede kimseye ayrımcılık yapmadık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’la her şeyimizin uyuşması gerekmiyor. O benim Büyükşehir Belediye Başkanım, benim partimden seçilmiş bir belediye başkanı. Ben onun her şeyine yardımcı olmak zorundayım. Onun işi belediyecilik, benim işim siyaset. Onun bana siyasi olarak önümü açma noktasında vereceği kaliteli hizmetlerle benim siyasetim kolaylaşır. Bundan ben niye rahatsız olayım? Algı oluşturmaya çalışıyorlar. Herkesin her şeyiyle uyması pek mümkün değil. Sevgi, saygı, işimize saygı ve sadakat olduktan sonra gerisi hikayedir. Neticede biz en uçtan iki insan bile bir araya gelip sohbet edemeyeceksek zaten vay halimize ki öyle bir durumumuz da yok. Yücel Yılmaz bizim insanımız, kardeşimiz, ağabeyimiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nisan 2021
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.