POLİTİKA

AHMET AKIN: YANDAŞA YENİ KIYAK

AHMET AKIN: YANDAŞA YENİ KIYAK
841 defa
10 Mayıs 2019 - 17:46

 

ESKİ SEKA Kağıt Fabrikası’nda yaptığı yeni yatırımla oluklu mukavva üretimine başlayan Albayrak A.Ş.’ye ait Varaka Kağıt Fabrikası’nın, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Özel Endüstri Bölgesi kapsamına alınmasına muhalefetten tepkiler gecikmedi. CHP Milletvekili Ahmet Akın, “ekonomiye yeni bir soluk değil, yandaşa yeni bir kıyak” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın açıklaması şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yürürlüğe giren aralarında Balıkesir’in de bulunduğu 6 yeni özel endüstri bölgesi iktidarın iddia ettiği gibi cari açığı 1.7 milyar dolar azaltacak olmasını arzu ediyoruz. Yatırımcı dostu olduğunu iddia ettikleri ve 49 bin istihdam sağlayacağı söylenen bölgelere 23.1 milyar lira yatırım yapılacağı belirtiliyor. Diğer 5 ildeki durumları zamanla değerlendirebilirim. Ancak, Balıkesir özelinde görünen o ki ekonomide “yeni bir soluk” iddiası ile “yandaşa yeni bir kıyak” yapıldığını görüyoruz.

Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş, Varaka Kağıt Fabrikası adıyla birkaç gün önce düğmeye bastı. 2003 yılında piyasa değeri 52 milyon dolar olan Balıkesir SEKA’nın Özelleştirme İdaresi tarafından iktidar yanlısı Albayraklar’a 1,1 milyon dolara satılmasıyla başlayan süreç bu noktaya kadar geldi. Özel Endüstri Bölgesi imtiyazı ile yandaşın tüm bürokratik iş ve işlemleri Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kolayca çözümlenecek. Benim Balıkesirli hemşehrimin sanayi sitesindeki iş yeri ekonomik kriz ile boğuşacak, KOBİ’lerim kredi borcunu denkleştirmeye çalışacak, esnafım siftah yapamayacak, çiftçim icralık olacak ama yandaşa her türlü imtiyaz sağlanacak. Bu nedir; küçük sanayicinin, işletmecinin, esnafın, çiftçinin, üretenin soluğunu kesip yandaşa soluk vermektir. Vicdana sığmaz. Tabii “bürokratik işlem” adı altında kim bilir neler ifade edilmeye çalışılıyor? Hangi kıyaklar, hangi imtiyazlar yandaş için sağlanacak?

Varaka Kağıt Fabrikası zaten ölü doğmuş bir yatırım. Şimdi ellerinden geldiğince Devlet’in olanakları ile diriltmeye çalışıyorlar. 17 yıllık iktidarın 16 yılı boyunca iktidar yanlısı bir şirketin elinde atıl duran bir fabrika şimdi imtiyazlı olarak üretim yapacak. Balıkesirli hemşehrilerim her şeyi görüyor. Milletin aklıyla dalga geçmektir bu. Milletin parasını, Balıkesir’in ekonomik değerini 16 yıldır çarçur ettiler.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tüm hakları saklıdır. Haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları politikam.com’a aittir. politikam.com İHA / İHLAS HABER AJANSI üyesidir.