POLİTİKA

100. YILINDA ALACAMESCİT TOPLANTISI

100. YILINDA ALACAMESCİT TOPLANTISI
Hasan İleri
Hasan İleri( hasanileri@politikam.com )
1.458
19 Temmuz 2019 - 0:28

15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e ayak basan Yunan Askerleri bilindiği gibi Osman Nevres (Hasan Tahsin)’in kurşunuyla karşılandılar. Osman Nevres (Hasan Tahsin) ilk kurşunu attığı yerde şehit edilmiştir. Böylece İzmir’in Yunan kuvvetleri ile işgali başlamıştır.

İşgal haberi 16 Mayıs ta Balıkesir’ de duyulmuştur. Balıkesir’ in de işgal edileceği fikri süratle Halk arasında taban bulmuştur.

18 Mayıs 1919 günü Alacamescit’te ikindi namazından sonra bir toplantı düzenlenmiştir. Namaz sonrası mevlit okunmuştur. Mevlit den sonra her türlü karar almaya yetkili 41 ( kırk bir) kişi seçilmiştir.

Bu toplantıda:

“İşgali fiilen reddetmek üzere silahlı mücadeleye karar verilmiştir.”

“ Atacakları her kurşun Şark ve İslam âleminin kurtuluşuna, yoksa durgunluğumuz maazallah ebedi esaretimize sebep olacaktır.” denilmiştir.

Bu toplantıdan sonra Birinci Balıkesir Kongresi (27 Haziran – 12 Temmuz ) tarihlerinde toplanmıştır.

Alacamescit toplantısından az önceye çok kısa bir göz atalım:

İzmir’de çıkan Anadolu Gazetesi 23 Ocak 1919 tarihli baskısında İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edileceğini yazmıştır. Sonraki günlerde bu tür haberlerin arkası kesilmemiştir. Bu haberler üzerine Edremit ve Burhaniyeliler 4 Martta Edremit ve Burhaniye Havalisi Müdafaa-i Hukuk Kongresine delegeler göndermiştir.

21 Mart günü Akbaş Kahramanı Köprülü’lü Hamdi Bey’in önderliğinde bir miting Edremit’te tertip edilmiştir.

Bu miting’den sonra Osmanlı Hariciye Nezaretine bir telgraf çekilmiştir.

Bu telgrafta şu ifadeler yer almaktadır:

“ Beş yüz yıldan beri Osmanlı Bayrağı altında yaşamaktayız. Yabancıların güttükleri davaya susup boyun eğmektense ölmeye hazır olduğumuzu bütün cihana ilan ederiz.”

Bu telgraftan sonra Köprülü Hamdi Bey görevden alınmıştır.

Alacamescit Toplantısı öncesinde yaşanan bu olaylar Alaca mescit toplantısına katılanları psikolojik olarak silahlı direnişe hazırlamıştır.

Ayrıca Alacamescit Toplantısı, küresel emperyalizme başkaldırı liderliğine soyunmuştur. Bu yönden de bu toplantının önemi büyüktür. Yerel bir toplantıda küresel emperyalizme başkaldırının öncülüğü yapılmaktadır.

Her zaman hatırlanması ve öneminin ortaya konması gereken bir toplantıdır.

Bize göre Balıkesir Kongreleri’nin birincisidir.

Peki, son Balıkesir Kongresi nerede ve ne zaman yapılmıştır?

Buna ileriki yazılarımızda değineceğiz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nisan 2021
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Gazetemiz İHA abonesidir. Kaynağı haber ajansı olan haberlerimiz dışındaki haber gazetemiz özel haberleridir ve yayın hakları bize aittir. İzin almadan kullanmayınız. Köşe yazarlarının yazıları yazarlara aittir.